Pēc ilgstoši lietainām dienām, šajā nedēļas nogalē laika apstākļi beidzot atkal gaidāmi sausāki, siltāki un saulaināki, līdz ar to brīvdienās varēsim priecāties par ilgi gaidīto atvasaru. Kāpēc sēdēt istabā? Lūk, dažas idejas saturīgi pavadītām brīvdienām Ventspils pusē un novadā.

Baudīt bagāto ābolu ražu

 

Āboli, tāpat arī bumbieres un plūmes, šogad lutina ar bagātīgu ražu. Gan apēsts tāpat, gan salikts ievārījumos un kompotos burkās ziemai. Rudens ražas laiks ir īpaši bagātīgs. Ne velti latvieši jau kopš seniem laikiem rudens ražas laiku godājuši īpaši, jo tad taču piepildās visi apcirkņi, lai mierīgu prātu pārlaistu ziemu. Rudens ražas laiku simboliski ievada ābolu svētki. Un tādu šajā nedēļas nogalē ir pat vairāki.

Kā jau ierasts, sestdienās Ventspils Vecpilsētas tirgū atkal sabrauks saimnieki un mājražotāji no visa plašā novada un arī kaimiņu novadiem. Sestdienas rīts ir vislabākais brīdis, lai dotos uz tirgu un iegādātos gardos rudens augļus. Te var no audzētavām un mazdārziņu saimniekiem iegādāties visdažādāko šķirņu vīnogas, plūmes, bumbieres, ābolus, arī smiltsērkšķus, kazenes, brūklenes. Protams, arī rudens dižogu – ķirbi. Šogad gan ķirbjiem nav bijis tik ražīgs gads, kā citas vasaras, un tomēr – dārza karalis paliek dārza karalis.

Kad tirgus grozs ir piepildīts, Ventspilnieks.lv iesaka mērot ceļu līdz turpat netālu esošajam Ventspils Jaunrades namam. Tur sestdien no pulksten 12 līdz 14 notiks Ābolu svētki. Ieeja ir bez maksas. Taču ir arī alternatīva – sēsties savā automašīnā un visiem kopā doties Jūrkalnes virzienā. Tur, Ugunspļavā, “Maģie suiti” aicina uz pasākumu “Ābols brauc precībās suitu gaumē”. Sākums no pulksten 11. Par precību norisi rūpēsies etnogrāfiskais ansamblis “Maģie suiti”, par lustīgu kāzu noskaņu – vidējās paaudzes deju kolektīvs “Usma” un citi tuvāki un tālāki viesi, savukārt par jestrām kāzu dejām gādās pūtēju orķestris “Ugāle”.  Būs atrakcijas, spēles un citas jautras izdarības. Svētku laikā apmeklētāji varēs nogaršot dažādus ēdienus no suitu bagātīgā recepšu pūra. Piedāvājumā būs gan senatnīgi, gan stilizēti ēdieni, kas gatavoti, izmantojot galvenokārt ābolus un kartupeļus. Piemēram, varēsiet pagaršot sklandraušus Jūrkalnes gaumē, kur pildījumam burkānu vietā būs izmantoti āboli. Būs arī tirgošanās, tādēļ ir vērts ielikt maciņā kādu naudaszīmi vairāk.

Jāvingro!

 

Ventspils pilsēta nekad nav sēdējusi dīkā, vienmēr akcentējot aktīva un sportiska dzīves ritma nozīmi katra ventspilnieka dzīvē. Septembra nogale ir īpaša ar divām tādām aktivitātēm, kurās iesaistās iespējami daudz jaunākās paaudzes ventspilnieku, kā arī tie visa vecuma iedzīvotāji, kuri ar sportu ir uz “jūs”.

Piektdien Ventspilī tika aizvadīta tradicionālā Olimpiskā diena. To atzīmē visā Latvijā, lai vairotu jauniešu interesi par sportu un Olimpisko kustību. Tradīcija daudzu gadu garumā. Šogad tās devīze bija “Sporto svaigā gaisā”. Jau tradicionāli Ventspilī diena sākas ar kopīgu rīta vingrošanu centrālajā stadionā. Parasti šajā aktivitātē piedalās ap 4000 dažāda vecuma bērni un jaunieši.

Sākot ar sestdienu, līdz pat 30.septembrim visā Latvijā notiks Eiropas sporta nedēļa. Tās mērķis ir mainīt iedzīvotāju paradumus un būt fiziski aktīvākiem. Šādas sporta nedēļas aktivitātes notiks arī Ventspils pilsētā. Programma ir ļoti plaša un domāta visa vecuma cilvēkiem – publiski kiboksa treniņi, vingrošanas nodarbības cilvēkiem ar kustību traucējumiem, nūjošanas un skriešanas pasākumi, ārstnieciskās vingrošanas bezmaksas nodarbība, vērtīgas lekcijas un daudz cita. Pilnu pasākumu norises kalendāru meklē Olimpiskā centra Ventspils mājas lapā ocventspils.lv!

Svētdien jau pulksten 9.30 Ledus hallē aicināti pulcēties visi tie, kuri vēlas izmēģināt spēkus olimpiskajā sporta veidā – kērlingā! To būs iespējams darīt trīs treniņus pēc kātras – trīs svētdienas rītus. Turklāt to varēs darīt bez maksas! Ventspils kērlinga kluba biedru vadībā būs iespēja iepazīties ar kērlinga spēles noteikumiem, apgūt spēles un treniņu iemaņas, kērlinga spēlētāja ētikas kodeksu.

Bet tiem sporta mīļotājiem, kuriem labāk patīk vērot, nevis pašiem sportot, nedēļas galvenais notikums ir kā saldais ēdiens – svētdien Ventspilī centrālā spēle, kurā Ventspils futbolisti centīsies pieveikt ambiciozo klubu “Riga FC”. Tikai uzvara Ventspils klubam ļaus atgūt labas cerības uz čempionu titulu. Nāc un atbalsti!

Tradīcijas krievu dzejā un spēlēs

 

Jau pagājušajā nedēļas nogalē Ventspilī sākās Krievu kultūras dienas, kas ilgs līdz pat oktobra sākumam. Pasākums, kura tradīcijas sniedzas jau 16 gadus senā pagātnē, šonedēļ aicina uz diviem pasākumiem. Sestdien pulksten 16 Pārventas bibliotēkā notiks vietējā kora “Slavjaņe” koncerts, kurā varēs baudīt dziesmas ar dižo dzejnieku Aleksandra Puškina un Sergeja Jeseņina vārdiem. Savukārt svētdien no puksten 12 Olimpiskā centra “Ventspils” vieglatlētikas manēžā pasākums visai ģimenei – krievu nacionālo sporta veidu spēles. Pasākums notiks sacensību veidā. Programmā – tautu nacionālas spēles “gorodki”, “lapta”, “babki”, “višibali”, svaru bumbu celšana, stafetes un citas izklaides. Visiem jauniešiem – balvas par piedalīšanos, pieaugušiem – speciālas balvas. Abi pasākumi ir bez maksas.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA