Irbenes radioteleskops atkal pieejams tūristiem; viesojušies jau 1200 tūristu

1837
Autors: Ventspils augstskola
Autors: Ventspils augstskola

Pēc vērienīgas rekonstrukcijas Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs, ko tūristi dēvē arī par Irbenes lokatoru, atkal atvērts apmeklētājiem un Ventspils augstskolas inženierzinātņu institūts piedāvā aizraujošu ekskursiju gida pavadībā.

Kā portālam Ventspilnieks.lv klāstīja augstskolas pārstāve Agnese Jēkabsone, no maija, kad pakalpojums kļuva pieejams, ekskursijas izmantojuši jau ap 1150 interesentu.

Ekskursijā ietilpst pastaiga pa Irbenes teritoriju, pārgājiens pazemes tunelī un raķešu konstruktora Frīdriha Candera memoriālās telpas apskate ēkā Kristāls. Ekskursijas laiks ir apmēram pusotra stunda, tā pieejama latviešu, angļu un krievu valodā.

Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs atrodas Irbenē, bijušajā Padomju armijas pilsētiņā, un tā saimnieks ir Ventspils augstskolas Inženierzinātņu institūts. Šeit joprojām zinātniskos nolūkos darbojas 32 m pilnīgi grozāma paraboliska antena RT-32, kas ir lielākā Ziemeļeiropā un astotā lielākā pasaulē, kā arī otra – 16 m antena RTs-16. Abas antenas atjaunotas 2015.gada vasarā.

Paraboliskās antenas tiek izmantotas starpzvaigžņu vides objektu novērojumos, Saules radionovērojumos, asteroīdu un Zemei tuvo mākslīgo ķermeņu, to skaitā kosmisko atlūzu radiolokācijā, sevišķi lielas bāzes interferometrijas novērojumos, sekojot objektiem ārpus Saules sistēmas.