Kultūras centrā svinēs slāvu gadskārtu svētkus Svjatki

1629
Autors: Ventspils Kultūras centrs
Autors: Ventspils Kultūras centrs

Šonedēļ Ventspilī atzīmēs gadskārtu tradīciju svētkus Svjatki, kas sevī iekļauj gan kristīgās, gan senās slāvu tradīcijas. Svētku pasākumi notiks Ventspils Kultūras centrā.

Divpadsmit dienas pēc pareizticīgo Ziemassvētkiem līdz Zvaigznes dienai – tie ir Svjatki. Svjatki iekļauj sevī gan kristīgās, gan senās slāvu tradīcijas. Starp kristīgajām tradīcijām – labdarība, kalpošana baznīcām, psalmu dziedāšana, staigāšana pa mājām ar zvaigzni un Kristus slavināšana. Senās slāvu tradīcijas – zīlēšana, pārģērbšanās vecajās drēbēs un dzīvnieku maskās – ķekatas, ķekatnieku staigāšana no mājas uz mājas un dziedot ķekatnieku dziesmas – koļadki. Lai arī ne visas paražas ir atnākušas līdz mūsdienām, Svjatki vienmēr ir bijuši un paliek vieni no mīļākajiem un godājamiem slāvu svētkiem.

Pasākumi sāksies 14.janvārī plkst.16 Ventspils Kultūras centrā, kur mazajā zālē notiks programma Ziemassvētku vakars. Savukārt 15.janvārī plkst.15 Kultūras centrā lielajā zālē sāksies spēļu uzvedums-koncerts Svjatočnie večorki. Koncerta programmā – tautas dziesmas, riņķa dejas, svjatku rotaļas, joku ainiņas, zīlēšana, loterija. Dalībnieki – slāvu autentiskās dziesmu ansamblis no Rīgas Karagod, folkloras kopa Zdravica, ukraiņu dziesmu ansamblis Mrija, baltkrievu dziesmu ansamblis Žuravinka, autentiskās dziesmu ansamblis Jurjev deņ.

Pārtraukumā – mazajā zālē apmeklētājus gaida tradicionālo svjatku ēdienu degustācija (organizē krievu, baltkrievu un ukraiņu biedrības), nākotnes pareģošana un zīlēšana pa jokam, viņi mēģinās atbildēt uz viktorīnas jautājumiem, iepazīties ar svjatku ēdienu receptēm un nodegustēt tradicionālo dzērienu – sbiteņ.