Melānijas hroniku izvirza Oskara balvai

1201

Jau desmito reizi arī Latvija izvirzījusi savu filmu, kas pretendēs uz nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars kategorijā Labākā ārzemju filma. Nacionālā Kino centra izveidotā ekspertu komisija vienprātīgi lēmusi izvirzīt Viestura Kairiša un studijas Mistrus Media spēlfilmu Melānijas hronika.

Uz nomināciju šajā kategorijā atbilstoši ASV Kinoakadēmijas balvas nolikumam var pretendēt pilnmetrāžas filma, kas pirmizrādi savā valstī piedzīvojusi laika periodā no 2016. gada 1. oktobra līdz 2017. gada 30.septembrim, ir vismaz nedēļu pabijusi kinoteātru repertuārā un tās pamatvaloda nav angļu valoda.

Šogad Latvijas filmu producenti izvērtēšanai pieteica divas spēlfilmas – par izvirzīšanu Oskara balvas sacensībai konkurēja Viestura Kairiša spēlfilma Melānijas hronika (2016) un Andreja Ēķa spēlfilma Svingeri (2016).

Lēmumu par konkrētas filmas virzīšanu pieņēma Nacionālā Kino centra izveidotā ekspertu komisija – kinožurnāliste Kristīne Simsone, režisors un Latvijas Kultūras akadēmijas profesors Pēteris Krilovs, kinomāksliniece un Latvijas Kinematogrāfistu savienības vadītāja Ieva Romanova, kinorežisors, teorētiķis un Nacionālās Filmu skolas vadītājs Jānis Putniņš, Rīgas Kino muzeja vadītāja un kinozinātņu maģistre Zane Balčus, kino žurnāliste un portāla Kino Raksti galvenā redaktore Kristīne Matīsa un Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma projekta vadītāja Jūle Rozīte.

“Tas ir Latvijas vēsturei un kultūrai nozīmīgs, stilistiski viengabalains un episks darbs ar spēcīgu centrālo tēlu, izteiksmīgu vizuālo risinājumu un izciliem aktierdarbiem. Filma izceļas ar prasmi vēsturiskā stāstā akcentēt sajūtas un pārdzīvojumus, nevis faktus un datumus, pakļaujot kinematogrāfiskai jūtu loģikai visus kinovalodas elementus,” skaidroja Nacionālajā kino centrā.

Melānijas hronika nacionālo pirmizrādi piedzīvoja 2016. gada 1. novembrī un īsā laikā interesi par to izrādīja ievērojama auditorijas daļa – pirmo divu mēnešu laikā to apmeklēja vairāk nekā 75 000 kinoskatītāju, padarot Melānijas hroniku par 2016. gada apmeklētāko Latvijas filmu. Filmu izrādīja arī Ventspils kinoteātrī, arī gūstot lielu apmeklētību.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Publicitātes foto