Patiesais klusums: Latvijas mākslinieku savienības izstādes atklāšana

1353

No 13.janvāra līdz 19.februārim teātra namā Jūras vārti būs skatāma Latvijas Mākslinieku savienības muzeja izstāde Patiesais klusums.

LMSM izstāde Patiesais klusums aicina 20.gadsimta 60.-80.gadu mākslinieku redzējumā un izpausmēs ielūkoties lietu metafiziskajā būtībā vai “mierīgās dzīves” žanrā, kā to sauca 17.gadsimtā Francijā. Tieši interjera priekšmeti, ziedi, grāmatas, trauki, svečturi utt. – mūsu sadzīves liecinieki, mākslinieku brīvā, radošā gara izpausmes atklāj bez tematiskiem nosacījumiem, izdabāšanas konjunktūrai, bet ļaujoties savai formas, krāsu, triepienu un stilistikas valodai. Subjektīvi veidots kompozicionāls kārtojums, filozofiskas pārdomas vai priecīga sajūsma par objekta formu, virsmu, faktūru – tā ir mākslinieku izvēle, kam ļauties aicināts arī mūsdienu skatītājs.

Izstādes ekspozīcija veidota uzsverot, ka latviešu glezniecībā klusā daba vairāk tiek tēlota kā pārticības svētki un gandrīz kā nejaušības parādās filozofiskas pārdomas, nolemtības sajūta vai aizejošā skaistuma estetizācija. Radot kluso dabu mākslinieks paliek tikai ar sevi, viņa domas galvenokārt tiek vēstas virzienā kā parādīt māksliniecisko varēšanu.