Piektdienas danču vakarā šoreiz godinās Meteni

1544

Ventspils Kultūras centrā, atzīmējot gadskārtu svētkus, šoreiz tiks godāts Metenis. Piektdien, 17.februārī, uz Meteņdienas tradīciju vakaru plkst.18 un dančiem plkst.19 Ventspils Kultūras centrā kopā ar folkloras kopu Rotaļnieks un Kokle.

Meteņi latviešu tradicionālajā kultūrā tiek svinēti skatoties kā sagriezies lielais debesu pīrāgs mēness, tāpēc svētku svinības sastāvdaļa ir garais pīrāgs nedz mazais kā Ziemassvētkos. Netrūkst arī zirņu piku, gaļas, alus un cūkas ausu.

Februārī vēl pēdējo reizi iet ķekatās, jo maskošanās ir šo svinību svarīga sastāvdaļa. Maskojoties izraugās tēlus kā Dzērve, Lācis, Lāča dīdītāju, Čigānu, Āzi un citus, bet galvenais tēls ir Metenis, kurš tērpies ar kažoku, kurš izvērsts uz kreiso pusi, tāpat arī ar apgrieztu ausaini un ačgārniem cimdiem. Metenim pie ģērba parasti bijis piekārts zvans, rokā tam bijusi rīkste un galvu rotāja falliska cepure.

Ziemeļkurzemes pusē šos svētkus dēvē par Vastalāvjiem vai Zvejas svētkiem. Latviešu tradicionālajā kultūrā ar šiem svētkiem sāka saimniecības un labklājības gada ciklu.