Trīs dienu garumā Ventspilī svin pilsētas svētkus. Arī šogad ikvienai gaumei atbilstoši pieejama daudzveidīga un plaša svētku programma ar kultūras, mākslas un sporta norisēm, spilgtiem muzikāliem notikumiem un aizraujošām izklaidēm.

Ventspils ir viena no senākajām pilsētām Latvijas teritorijā. Ventspils veidošanās pirmsākumi saistāmi ar krāšņās Livonijas ordeņa pils uzcelšanu, kas pirmoreiz vēstures dokumentos pieminēta jau 1290. gadā. Šis ir kļuvis par atskaites punktu Ventspils kā pilsētas dzimšanas gadaskaitlim. Ventspils ģērboni nevar sajaukt ne ar vienas citas pilsētas zīmi – medību rags un Livonijas ordeņa krusts. Arī tas ir viens no senākajiem Latvijas pilsētu heraldiskajiem simboliem, zināms kopš 1369. gada.

Svētki sākās jau piektdien, kad visas dienas garumā ar īpašiem pasākumiem savas durvis vēra gan pilsētas bibliotēkas, gan Amatu māja (svin 10 gadu jubileju), gan Herberta Dorbes memoriālais muzejs, bet Rātslaukumā tradicionāli godināja domes Lielās balvas un Balvu ieguvējus.

Svētku kulminācija – sestdien. Centrālā pilsētas svētku svinēšanas vieta vienmēr bijusi Ostas ielas promenāde. Visas promenādes garumā ar visa veida pašdarinātām lietām tirgosies cilvēki no visas Latvijas, darbosies vairākas skatuves un dažādas aktivitātes, kā arī varēs baudīt vēderpriekus ar visdažādākajiem ēdieniem un dzērieniem. Uz svētku centrālās skatuves visas dienas laikā muzicēs Latvijā pazīstami mūziķi, skanēs dziedošo aktieru koncertprogramma un komponista Borisa Rezņika jubilejas koncerts. Vakara izskaņā ar īpašu Ventspils dzimšanas dienai veltītu programmu uzstāsies latviešu estrādes dīva Laima Vaikule un dziedātājs Jānis Stībelis kopā ar Ventspils kameroķestri un Ventspils bigbendu. Pēc koncerta – salūts. To šogad tik jaudīgu, kā vēl nekad. Pēc vakara programmas krastmalā, liela daļa svētku svinētāju pārceļas uz Reņķa dārzu. Šoreiz nakts ballē uzstāsies Lauris Reiniks, Roberto Meloni un Ralfs Eilands.

Estētiskāka baudījuma meklētājiem arī būs plašas atpūtas iespējas. Krastmalā 33 komandas no Latvijas un ārvalstīm veidos ziedu kompozīcijas un sacentīsies par krāšņākajiem veidojumiem Ziedu paklāju festivālā. Netālu esošajā Rātslaukumā no plkst. 12 notiks Grāmatu svētki ar tirgošanos, tikšanās ar rakstniekiem un grāmatu maiņas punktiem. Amatu mājā apmeklētāji izmēģinās kādu no desmit amatiem – audēja, podniece, gravieris, fotogrāfs, skolmeistars, papīra darinātājs, ādinieks, hennas zīmējumu gleznotājs un pavārs. Dzirkstoši dzērieni, joki un mūzika – tos varēs baudīt ar īpašu auru apveltītajā Livonijas ordeņa pilī. Pārventas bibliotēkā vakarā – pianista Reiņa Zariņa solokoncerts.

Lielajā laukumā un Dzirnavu laukumā svētkus svinēs muzikāli. Centrālajā laukumā noskaidros Latvijas karaokes čempionus, bet Dzirnavu laukumā izveidota Alternatīvā skatuve: būs “Comedy Latvia” stand-up komiķu duets Denis Tulpe un Maksims Trivaškevičs, Evijas Vēberes solo koncerts, spēlēs grupa “Ezeri” un skaistās islandiešu mūziķes “Mr. Silla” koncerts.

Ventspils svētki svētdienās turpinās Brīvdabas muzejā. Amatu dienā sabrauc tirgotāji un amatnieki no visas Latvijas. Īpašais gada notikums – senā podnieku cepļa iekuršana un māla krūžu, bļodu, vāžu un citu priekšmetu izgatavošana, kurus pēc izņemšanas no cepļa var nopirkt no to veidotājiem. Saka, ka cenas esot ļoti demokrātiskas. Būs arī dejas, radošās darbnīcas, mini zoodārzs un suņu paraugdemonstrējumi. Bet mazie ventspilnieki svētkus svinēs Bērnu pilsētiņā ar ceļojumu pilsētas džungļos.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA