Vēstures otrdienā šoreiz stāsts par Ventspils kriminālo pagātni

1355

Ciklā Vēstures otrdienas 5. aprīlī, plkst.17.30, Livonijas ordeņa pilī vēsturniece Māra Dāvida stāstīs par Ventspils kriminālo pagātni pagājušā gadsimta sākumā.

Ventspilī 20.gadsimta sākumā strauji pieauga iedzīvotāju skaits un līdz ar to aug arī noziedzība. Vēsturniece Māra Dāvida iepazīstinās Vēstures otrdienu lekciju cikla interesentus, ar kādiem noziegumiem šajā laikā nācās sastapties impērijas kārtībsargājošajām iestādēm, un kādi soda mēri par to tika piespriesti.

Tā laika presē sastopami arī gluži unikālu un absurdu noziegumu izklāsti, piemēram, gadījums Kā zārki ceļo. «Īsi priekš Lieldienas svētkiem kāds no vietējiem zārku taisītājiem savam konkurentam izdarījis šādu štuku. Agri no rīta viņš pasaucis savu vecāko zelli, iedevis tam slēgtu vēstuli un uzdevis tad izdarīt šādu operāciju: paņemt fūrmani, piebraukt pie konkurenta zārku magazīnas, nodot vēstuli tās īpašniekam un paņemt no tā vienu zārku; pēc tam novest zārku līdz Sarkanmuižas ceļa galam un nolikt to pie zemes, tad fūrmani atlaist un paņemt citu fūrmani un nogādāt zārku viņa magazīnā, bet braucot nevis garām konkurenta magazīnai, bet apkārt pa pilsētu pa Lauku, Kuldīgas, Lielās un Marijas ielām, jo magazīnas atrodas netālu viena no otras. Zellis uz mata izdara sava meistara pavēles, un zārks pēc izvadāšanas pa pilsētas galvenajām ielām pārceļo uz otru magazīnu. Vēlāk izrādās, ka vēstule viltota un viņas apakšā parakstītājs nemaz Ventspilī neeksistē. Pret vainīgiem celta kriminālapsūdzība par paraksta viltošanu un svešas mantas piesavināšanos caur viltību.»