Nav viegls uzdevums: no simtiem, pat tūkstošiem notikumu Ventspils 2021. gada hronikā atlasīt vien dažus, subjektīvi cerot, ka tieši šie ir paši būtiskākie un ilgi atbalsosies nākotnē. Vēl jo vairāk tādēļ, ka šajā gadā patiešām bijušas norises, kam izdevies ierasto dzīvi iekustināt citā virzienā.

Šajā apskatā bezkaislīgi minam vien notikumus, to vērtējums lai paliek jūsu pašu ziņā. Galu galā veco patiesību “cik cilvēku, tik viedokļu” neviens vēl nav atcēlis. Un tā – atskatāmies uz aizejošo gadu, un lai nedusmojas tie, kuruprāt kāds svarīgs notikums apskatā palicis neiekļauts. Notikumi minēti hronoloģiskā secībā.

Sabiedrība, kultūra, vide

Gada ģeovieta – Staldzenes stāvkrasts

Par Latvijas 2021. gada ģeovietu janvārī – plašas ģeologu un dabas ekspertu aptaujas un balsošanas rezultātā – tika nosaukti Staldzenes stāvkrasti: “jūras viļņu erodētā krasta krauja ir krāšņa, savvaļi ainaviska un tajā atsedzas ļoti daudzveidīgi nogulumi”.

Ostas ielas promenādei – balva

Ostas ielas promenādei martā tika piešķirta Būvniecības gada balva – 2. vieta nominācijā “Teritorijas labiekārtojums”. Pēc Ventspils Brīvostas pārvaldes pasūtījuma būvētais promenādes posms – ar Ostas darbnīcu atjaunotām fasādēm, loču kuģi “Rota”, unikālo boju un stoderu kolekciju – nu ir viens no saistošākiem pilsētas tūrisma un atpūtas objektiem.

Irbe dodas lielajā dzīvē

Vēl martā no Ventspils piestātnes jūrā devās karaflotes kuģis “Astra”, lai tālāk no krasta tajā izlaistu Rīgas zoodārzā dzimušu roņu meitēnu Irbi. Šādu vārdu tai izvēlējās pilsētas iedzīvotāji. Dzīvnieciņam uz muguras tika piestiprināts satelītraidītājs, lai 10 mēnešus varētu izsekot viņas turpmākās gaitas. Irbe, kā Rīgas zoodārzs ziņoja jūnijā, krietni paceļojusi pa Baltijas jūru, tad jau mita Dānijai piederošās Bornholmas salas un Ertholmenes arhipelāga apkaimē.

Uguns koriģēšanas tornis atklāts apskatei

Vērtīgs militārās vēstures piemineklis – 46. krasta baterijas uguns koriģēšanas tornis Saulrieta ielas galā, visās Baltijas valstīs vienīgā restaurētā šāda veida celtne – aprīlī tiek atklāts apskatei. Visa baterija ir labi saglabājusies, bez vēsturiskajiem uzslāņojumiem un pilnā būvju komplektā. 

Jūras vārti atjaunoti

Tāpat brīvosta var ziņot, ka Ventspils jūras vārti nu ir pilnībā atjaunoti: tika pabeigti pēdējo gadu vērienīgākie būvdarbi arī Ziemeļu mola, lielākās ostas hidrobūves, atjaunošanā. Tā izmaksāja 12,3 miljonus eiro.

Radioteleskopam būs ko pētīt

Vēl aprīlī Ventspils Augstskola paraksta nodomu vēstuli ar Aizsardzības ministriju par abu sadarbību Irbenes radioteleskopu kompleksa izmantošanā militārās zinātnes, kosmosa tehnoloģiju un signālapstrādes zinātnes attīstībai.

Iedibināta jauna stipendija

Jūlijā Vītolu fonds piesaka sabiedrībai tā ievaros dibināto Riharda Pecholca piemiņas stipendiju talantīgiem un spējīgiem pilsētas un novada jauniešiem. Godinot vectēva – bijušā pašvaldības vadītāja (1976-1982) un pilsētas patriota – piemiņu, to dibinājis jurists Roberts Molotanovs, šeit dzimis un Valsts 1. ģimnāziju absolvējis jurists. Ar Pecholcu ir saistīti “Jūras vārti”, 6. vidusskola, pilsētas peldbaseins un citas tai joprojām kalpojošas būves. Pirmā stipendija tika piešķirta Valsts 1. ģimnāzijas absolventei Elīnai Santai Segliņai.

Diskvalificē FK “Ventspils”

Jūnijā Eiropas Futbola federāciju asociācija (UEFA) paziņo, ka futbola klubs “Ventspils” līdz 2027./2028.gada sezonai diskvalificēts no Eiropas klubu turnīriem. “Ventspils” kluba prezidents Adlans Šišhanovs diskvalificēts uz mūžu, bet sporta direktors Nikolajs Djakins – uz četriem gadiem. Soda mēri pieņemti pēc UEFA uzraudzītas izmeklēšanas saistībā ar indikācijām par spēļu rezultātu ietekmēšanu un ar to saistītu darbību veikšanu vairākās starptautiskās spēlēs 2018./2019. un 2019./2020. gada Eirokausu sezonās.

Tokijā – zelts un bronza

Tokijas olimpiāde (jūlijs–augusts) dāvāja pilsētas pašapziņai vēl divas cēlmetāla “dāvanas”. No tās ar zelta medaļām atgriezās Latvijas 3×3 basketbola izlase, kurā raženi cīnījās ventspilnieks Kārlis Lasmanis. Tagad viņš ir otrais olimpiskais čempions (pirmais – Dainis Kūla) no Priežu ielas. Vēl viens pilsētnieks – svarcēlājs Artūrs Plēsnieks – pārveda bronzu.

Veselības aprūpe

Slimnīcā vērienīga būvniecība

Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā (ZKRS) visu gadu turpinājās pērn uzsāktā vērienīgās Rehabilitācijas nodaļas būvniecība. Jūnija sākumā tai tika svinēti spāru svētki, augustā – piegādātas ventilācijas sistēmas. Nodaļu solīts pabeigt šī gada nogalē. Februārī uzsākās darbs arī pie Uzņemšanas nodaļas pārbūves un Laboratorijas būvniecības projektu izstrādes, bet septembrī pieteikta iecere paplašināt slimnīcas dzemdību nodaļas zāles.

Ventspilī pirmais masu vakcinācijas punkts

Sporta namā “Centrs” marta beigās tika izveidots valstī pirmais masu vakcinācijas punkts, lai tur iegūtās atziņas noderētu arī pārējiem 22 liela mēroga vakcinācijas punktiem visā Latvijā. Šeit ik dienu varēja vakcinēt 1062 personas (ar iespēju jaudu palielināt). 

Baltijā unikāla operācija

ZKRS jau divus gadus attīstītais Kurzemes mugurkaula ķirurģijas centrs ārstē pacientus no visas Latvijas. Tajā aprīlī ir veikta visā Baltijā unikāla mugurkaula operācija – pilnībā izņemts gar vertebrālo artēriju apaudzis 7. kakla skriemeļa audzējs. Centra vadītājs dr. Jānis Osītis skaidroja: būtībā pacientei 9 stundās tika veiktas trīs operācijas.

Ekonomika

Sāk strādāt “HansaMatrix” ražotne

Ventspils Brīvostas pārvaldei investējot 5 miljonus eiro jaunā ražošanas ēkā, darbu tajā janvārī sāk “HansaMatrix”,  vadoša Baltijas augsto tehnoloģiju uzņēmuma, ražotne, kas veido plastmasas korpusus mikroshēmām.

Sadarbība pastāvīgai prāmju satiksmei

1. februārī uzņēmumi “Stena Line” un “Noord Natie Ventspils Terminals” paziņo par parakstīto līgumu uz 20 gadiem, ar ko vienojas par pastāvīgu prāmju satiksmi no Ventspils brīvostas. Līgums ietver kopīgus ieguldījumus termināļa zonā, lai apmierinātu aktuālās un nākotnes tonnāžas vajadzības reisos starp Ventspili un Nīnashamnu. Pirmais modernizētais, videi draudzīgais un jūtami ietilpīgākais RoPax prāmis – “Stena Scandica” – Ventspilī ieradās jūnija beigās. Nākamgad starp Ventspili un Nīneshamnu kursēs divi pilnīgi jauni “E-Flexer” tipa prāmji.

“TestDevLab” jauns birojs Ventspilī

Latvijas IT uzņēmums “TestDevLab” 11. augustā oficiāli atklāja savu jauno biroju Ventspilī – pilsētā, kurā tas radās. Tajā modernos un ērtos apstākļos tad jau strādāja 49 darbinieki. Šeit bāzētie uzņēmuma programmatūras testēšanas inženieri palīdz uzlabot programmatūras kvalitāti jaunuzņēmumiem un pasaules lielākajiem tehnoloģiju gigantiem – kopumā “TestDevLab” inženieru testēto programmatūru ik dienas visā pasaulē lieto vairāk nekā 4.5 miljardi cilvēku.

Atklāta “Ultraplast EU” ražotne

17. septembrī Ventspils brīvostas industriālajā teritorijā un tai piederošā ēkā Ganību ielā 103 tika atklāta polikarbonāta plākšņu un piederumu ražotne “Ultraplast EU”, kurā jau strādā 32 darbinieki. Produkcijas pārdošanas tirgi – Baltijas valstis, Polija, Vācija, Itālija, Spānija, Nīderlande u.c.

Tiesiskums, politika, pārvalde

Lembergu apcietina tiesas zālē

Pēc 12 gadus ilgušas tiesāšanās pirmās instances tiesa 22. februārī Aivaru Lembergu atzīst par vainīgu smagos noziegumos un piespriež viņam piecus gadus ilgu cietumsodu, mantas konfiskāciju, kā arī naudas sodu, bet kā drošības līdzeklis piemēro apcietinājumu. Viņa aizstāvju vairākkārtīgie mēģinājumi lūgt tiesu apcietinājumu atcelt, pagaidām nav vainagojušies panākumiem.

KNAB izņem slēptās aģitācijas avīzes

Pirms pašvaldību vēlēšanām Ventspili ar līdz šim nebijušu vērienu pārpludina melnā PR avīzes, kurās kurā sliktā gaismā parādīti “Jaunās Vienotības” un Latvijas Reģionu apvienības saraksta kandidāti, savukārt pozitīvi atspoguļots apcietinājumā esošais domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs 25. maijā aizliedz turpmāku Ventspils iedzīvotājiem adresētā slēptās aģitācijas materiāla “ko visādi ventspilnieki.lv tev nestāsta” izplatīšanu. Daļu no tā tirāžas tiek atrasta daudzdzīvokļu mājas pagrabā un izņemta. Ir cerības, ka nākamgad beidzot uzzināsim gan pasūtītājus, gan izpildītājus.

“LunV” domē 7 mandāti, par priekšsēdētāju kļūst Vītoliņš

Pašvaldību vēlēšanās 5. jūnijā partija “Latvijai un Ventspilij”, līdzšinējais varas monopolists, no 13 domes mandātiem saņem tikai septiņus. Tāpēc partijas vēlme 1. jūlijā demonstratīvi ievēlēt Aivaru Lembergu par domes priekšsēdētāju nav īstenojama. Mēnesi vēlāk – 5. jūlijā ar Nacionālās apvienības deputāta Kārļa Vočtava atbalstu par domes vadītāju tiek ievēlēts Jānis Vītoliņš.

Ostas teritorijas robežas paliek kādas bijušas

Augustā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija pārvelk svītru Ventspils domes vienpusējam lēmumam par pašvaldības īpašumā esošo nekustamo īpašumu pārņemšanu pašvaldības valdījumā, tādējādi mainot Ventspils ostas teritorijas robežas. Kā izrādās, ostas robežas tomēr nosaka Ministru kabinets, nevis pašvaldība. Pie šī jautājuma turpina strādāt Satiksmes ministrijas un pašvaldības izveidotās darba grupas

Pašvaldību aicina piedalīties ostas kopīgā pārvaldībā

Arvien tuvāk nākot “ostu likuma” trešajam lasījumam Saeimā, satiksmes ministrs Tālis Linkaits 1. decembrī uzaicina Ventspils pašvaldību piedalīties ostas kopīgā pārvaldībā. Taču neskaidro jautājumu par jauno pārvaldības modeli joprojām ir daudz, un Ventspils pašvaldība gaida no SM papildu informāciju par nosacījumiem tās dalībai Ventspils ostas kapitālsabiedrībā. Kas notiks tālāk – drīz zināsim.

 

30.12.2021. / Autors: Dainis Lemešonoks, Ilona Bērziņa / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs