“Ventspilnieks.lv” ne reizi vien jau brīdinājis no krāpniekiem, kuri, uzdodoties par banku darbiniekiem, cenšas izkrāpt pieejas kodus internetbankai. Tāpat esam brīdinājuši neielaisties nekādās darīšanās ar ļaudīm, kuri telefoniski piedāvā investēt kādās interneta platformās vai trakoti izdevīgi nopirkt kriptovalūtu. Taču laiks nestāv uz vietas un blēžu arsenālā parādās arvien jauni triki, kā izkrāpt jūsu naudu.

Uzmanību – loterija!

Diezin vai būs daudz tādu cilvēku, kuri nekad nav sapņojuši par laimestu loterijā. Labi, lai nebūtu miljoni, bet vismaz labu mobilo tālruni vinnēt taču varētu! Tā domā teju katrs vidusmēra iedzīvotājs, un uz šo pašsaprotamo vēlmi blēži arī “spēlē”. Turklāt, lai cilvēks noticētu laimestam, krāpnieki izmanto labi atpazīstamus un uzticamus zīmolus. Nu kurš gan neticēs tādai iestādei kā “Latvijas Pasts”? Tāpēc, saņemot paziņojumu, ka “Latvijas Pasta” loterijā laimēts mobilais tālrunis, ko var saņemt, atbildot uz jautājumu un iemaksājot noteiktu naudas summu, daudzi arī iekrīt. Taču “Latvijas Pasts” nekad  nav organizējis un neorganizē akcijas, kurās tiktu prasīta naudas iemaksa no klientu puses, un nav arī izsūtījis šāda veida paziņojumus.

“Balvas” tiek piesolītas arī veikalu tīkla “Maxima” vārdā. Proti, ir fiksēti gadījumi, kuros iedzīvotājiem pēc “Facebook”apmeklējuma, interneta pārlūkprogrammas un“Windows” operētājsistēmas ziņojumu panelī parādās aicinājums saņemt it kā“Maxima” vārdā laimētu balvu. Tālāk jau uzklikšķinot uz saites, lietotājs tiek aizvests uz jaunu lapu. Krāpnieku mērķis ir iegūt lietotāju naudu par dāvanas saņemšanu. “Maxima Latvija” brīdina, ka nav saistīta ar šo viltus loteriju un aicina nekādā gadījumā neapstiprināt balvas saņemšanu.

Nu, un, protams, žanra klasika – e-pastā saņemts paziņojums par miljoniem vērtu vinnestu nejauši izvēlētu cilvēku loterijā. Tā saņemšanai tik vien vajag, kā samaksāt par prāvās summas pārskaitīšanu uz savu kontu. Ja nekādā loterijā piedalījies neesat, šāds e-pasts vienkārši jāizdzēš. Ja esat – pārbaudiet, vai e-pasts izsūtīts no atbilstošā uzņēmuma, un sazinieties ar to, lai pārliecinātos par laimestu. Atcerieties, ka laimesti vienmēr tiek izsniegti bez jebkādas maksas – uz vietas vai ar pārskaitījumu.

Jūsu sūtījums aizturēts…

Šis ir viens no jaunākajam blēžu instrumentiem. Cilvēks saņem paziņojumus, ka viņam adresētais pasta sūtījums ir aizturēts un tiek aicināts veikt maksājumu, lai apstiprinātu tā piegādi. Šajās lamatās nereti iekrīt pat tie, kuri nekādus sūtījumus negaida. “Latvijas Pasts” brīdina – saņemot aizdomīgas ziņas, nekad neveriet vaļā saiti, obligāti pārbaudiet sūtītāja e-pasta adresi un nekādā gadījumā nenododiet krāpniekiem savus personīgos datus. “Latvijas Pasta” e-pasta adrese un interneta vietnes vienmēr beidzas ar pasts.lv – viss cits var tikt uzskatīts par viltus ziņām.

Arī “DPD Latvija”, kas nodarbojas ar sūtījumu piegādi, vērš uzmanību uz jaunu krāpniecības shēmu un brīdina par blēžiem, kas uzņēmuma vārdā mēģina izkrāpt iedzīvotāju norēķinu karšu datus. Shēma ir šāda: krāpnieki uzrunā iedzīvotājus, kas dažādās interneta tirdzniecības platformās izvietojuši savas preces pārdošanai, un paziņo, ka vēlas iegādāties konkrēto preci, izmantojot kurjera pakalpojumus. Pārdevējam tiek nosūtīta viltus interneta vietnes saite, kas vizuāli atgādina “DPD Latvija” interneta mājas lapu, aicinot tajā ievadīt savas norēķinu kartes datus, lai varētu norēķināties par preci. Gala rezultātā pārdevēja konts tiek iztukšots. Ņemiet vērā, ka “DPD Latvija” nenodrošina attālinātu pirkuma starpniecības pakalpojumu interneta vidē. Lai pasargātos no nepatīkamiem pārsteigumiem, vienmēr jāpārbauda, vai attiecīgā interneta vietne ir droša (piemēram, vai pārlūkprogrammas adreses laukā ir piekaramas atslēgas simbols).

Romantiskie krāpnieki

Pēdējos pāris gados blēži arvien rosīgāk ķer upurus dažādās iepazīšanās vietnēs, piemēram “Tinder” vai “Badoo”, un nereti romantiska sarakstīšanās ar sapņu princi beidzas ne vien ar salauztu sirdi, bet arī ievērojamiem finansiāliem zaudējumiem. Romantiskajiem krāpniekiem vienmēr ir vīrišķīga profesija, bet viņu pagātnes stāsts – dramatisks. Viņi mēdz stāstīt ka ir atraitņi, kuri mīļoto sievu zaudējuši traģiskos apstākļos, dažkārt viņiem ir bērni, kuri kādu īpašu apstākļu dēļ nedzīvo kopā ar tēvu, bet pēdējā laikā parādījusies tendence stāstīt par māti, kura dzīvo tajā pašā valstī, kurā noskatītais upuris, un pie kuras varonīgais kareivis pēc izpirkšanās no armijas došoties.

Viņi sūta upurim “savas” bildes (citu personu fotogrāfijas, kuras par saviem panākumiem mīlas frontē neko nezina), var atsūtīt pat identitātes kartes vai kādu sertifikātu attēlus, taču tie visi ir viltojumi. Pēc pāris mēnešu sarakstes, kuras laikā notiek atzīšanās mīlestībā, viņam pēkšņi rodas problēma, kuru var atrisināt tikai līgava! Piemēram, tiek lūgts finansiāls atbalsts, lai izkļūtu no kādas trešās valsts armijas bāzes; steigšus nepieciešama nauda viņa smagi slimā bērna ārstēšanai, jo vīrietis atrodas kara zonā un pats pie sava iespaidīgā konta netiek; mīļotajai sūtītās viņa personīgās mantas ir aizturētas citas valsts muitas zonā, un tās tādu vai citādu iemeslu dēļ izpirkt var tikai sieviete, variantu ir daudz. Tāpēc lai kā gribētos ticēt, ka vīrieša jūtas ir īstas, neuzķerieties – ja viņš pēc pāris mēnešus ilgas sarakstes internetā jums prasa naudu, tad darīšana ir ar krāpnieku. Ir gan kāds visai vienkāršs veids, kā jau iepazīšanās sākumā pārliecināties par pielūdzēja identitāti. Proti, pameklējiet viņa bildi internetā. Šim nolūkam lieliski noder “Google” attēlu meklētājs. Tā kā krāpnieki parasti īpaši neiespringst un vienu un to pašu “labi ejošo” foto ar dažādām identitātēm sūta vairākām dāmām vienlaikus, rezultāti neizpaliks.

Ja nu tomēr nav palaimējies un gadās iekrist krāpnieku slazdos, noteikti jāvēršas ar iesniegumu Valsts policijā.

 

18.02.2022. / Autors: Ilona Bērziņa / Foto: Pixabay