Satversmes aizsardzības biroja (SAB) Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs konstatējis, ka divi pašvaldību vēlēšanām pieteiktie deputātu kandidāti darbojušies Latvijas Komunistiskajā partijā (LKP) pēc 1991.gada janvāra un Valsts drošības komitejas (VDK) Robežapsardzē, aģentūra LETA noskaidroja SAB.

Šobrīd ir izskatīts lielākais vairums deputātu kandidātu sarakstu. Šobrīd konstatēts, ka kādas sīkpartijas deputāta kandidāts, kas kandidē vēlēšanās Salaspils novadā pēc 1991.gada 13.janvāra bijis Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas loceklis. Par to liecina 1991.gada 23.maijā šīs personas parakstīta kadru uzskaites personas lapa. SAB gan norāda, ka pārbaudes lieta nav bijusi ierosināta un fakts tiesas ceļā nav konstatēts.

Tāpat konstatēts, ka kādas sīkpartijas deputāta kandidāts, kas kandidē vēlēšanās Ventspilī bijis PSRS VDK Robežapsardzes štata darbinieks. Sadarbības fakts ar VDK nav konstatēts likuma “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu” kārtībā. Iesniegt pieteikumu prokuratūrā par sadarbības fakta konstatēšanu var pati persona vai, ievēlēšanas gadījumā, attiecīgās pašvaldības vadītājs.

Pašvaldību vēlēšanās nevar pieteikt kandidātu un domē nevar ievēlēt personas, kuras ir vai ir bijušas PSRS, Latvijas PSR vai ārvalstu valsts drošības dienestu, izlūkdienestu vai pretizlūkošanas dienestu štata darbinieki. Tāpat nevar pieteikt kandidātu, kurš pēc 1991.gada 13.janvāra darbojies LKP.

Minēto informāciju pārbauda Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs un atbilstoši pieprasījumam sniedz Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK). Centrs tikai pilda likumā noteikto prasību un sniedz informāciju. Tālākais nav tā kompetences jautājums.

SAB atgādināja, ka kandidātu sarakstam jāpievieno ziņas vai kandidāts ir vai nav sadarbojies ar PSRS, Latvijas PSR vai ārvalstu valsts drošības dienestiem, izlūkdienestiem vai pretizlūkošanas dienestiem kā šo dienestu ārštata darbinieks, aģents, rezidents vai konspiratīvā dzīvokļa turētājs.

Autors: LETA / Foto: LETA