Ventspils poliklīnika ir saņēmusi pretgripas vakcīnas. Lai vakcinētos poliklīnikas Procedūru kabinetā, nepieciešams iepriekš pierakstīties reģistratūrā, zvanot uz tālruņa numuru 63622131. Dūriena vietā iespējams neliels apsārtums un pietūkums. Imunitāte izveidojas 14 dienu laikā.

80% vakcinēto cilvēku ar gripu nesaslimst, bet 20% izslimo to vieglā formā (Pasaules Veselības organizācijas dati); cilvēkiem pēc 60 gadu vecuma imunitāte izveidojas 60% apmērā, taču saslimušajiem gripa norit bez komplikācijām.

Vakcīnas cena poliklīnikā ir 14 eiro. Šogad valsts apmaksātu – ar ģimenes ārsta norīkojumu – pretgripas vakcīnu var saņemt visi riska grupu pārstāvji, kam tas tiek rekomendēts – bērni līdz divu gadu vecumam; grūtnieces; ārstniecības personas un atbalsta personas; sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti; seniori vecumā no 65 gadiem; bērni un pieaugušie ar noteiktām hroniskām saslimšanām (tostarp plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru slimībām, imūndeficītu, psihiskām slimībām u.c.).

Jāatzīst, ne jau katrs, kurš sasirdzis, šņaukājas, klepo un apgalvo, ka viņam ir gripa, patiešām inficējies ar šo slimību. Ļoti bieži tas ir tikai kāds no ARS ar ARVI paveidiem, vienkāršāk sakot – saaukstēšanās. Un tomēr gripa ir ļoti nopietna slimība, ko izraisa ļauns un viltīgs vīruss, kas ieperinās un parazitē augšējo elpceļu gļotādas šūnās. Tulkojumā no latīņu valodas “virus” nozīmē “inde”. Un tā arī ir – vīruss, izdalot toksīnus, saindē visu organismu. Tāpēc, slimojot ar gripu, notiek spēcīga organisma intoksikācija, kas izraisa nespēku, lauzošas sajūtas ķermenī un burtiski gāž no kājām.

Kad vīruss nonācis organismā, tas uzreiz sevi neatklāj. Gripai, ko izraisa A tipa vīruss, inkubācijas periods ir 1–2 dienas, bet B un C – 3–4 dienas. Parasti gripa sākas ar ļoti augstu – 38–40 grādu temperatūru, bet reizēm ar iesnām vai klepu. Temperatūra mēdz saglabāties diennakti vai divas, pēc tam tā krītas līdz 37 grādiem vai pat normalizējas. 

Bez temperatūras un lielā nespēka cilvēku nomoka stipras galvassāpes, ķermenis ir gluži kā salauzts, jo sāp visi muskuļi un locītavas, acis ir apsarkušas un asaro, seja uztūkst. Šādā stāvoklī nav iespējams pat pakustināt roku, kur nu vēl strādāt.

Visi šie simptomi mēdz būt, ja ir tā sauktā tipiskā gripa. Taču labi zināms, ka gripas vīruss spēj mainīties. Nepārtraukti parādās arvien jauni vīrusu paveidi (štammi), tāpēc ārsti uzskata – cik ir vīrusu variantu, tik arī dažādu gripu.

Līdzko parādījušies šādi simptomi, nekavējoties jāsazinās ar savu ģimenes ārstu. Pirmkārt, gripa tiešām ir ļoti nepatīkama slimība, kuru jāārstē mājās un gultas režīmā, otrkārt – ar šādiem simptomiem sevi var pieteikt arī saslimšana ar Covid-19.

 

18.10.2021. / Autors: Rita Krasta / Foto: Pixabay