Ar nākamgad paredzēto akcīzes nodokļa celšanu un Latvijas dzelzceļa tarifa pieaugumu Latvijas tranzīta nozarei tiek “uzmesta atombumba”, intervijā Latvijas Radio sacīja ostas uzņēmumu asociācijas Baltijas asociācija – Transports un Loģistika (BATL) prezidente Inga Antāne.

Antāne norāda, ka valsts sistēma jeb valsts pārvalde ir sagatavojusies uzmest atombumbu tranzīta nozarei un pēc tam paskatīties, kas no tā visa sanāks.

Viņa uzsver, ka uz plānoto akcīzes nodokļa palielinājumu, kas notiek brīdī, kad samazinās kravu apjoms. “Brīdī, kad mūsu sadarbības partneri Baltkrievija, Krievijā norāda uz to, ka jāpārskata tarifu sistēma.”

Antāne jau iepriekš ir norādījusi, ka, pieņemot lēmumu par akcīzes nodokļa likmju paaugstināšanu dīzeļdegvielai, valdība nav izvērtējusi visus iespējamos riskus, ko tas var nest transporta un loģistikas nozarei un valsts ekonomikai kopumā. Tāpat Latvijas dzelzceļš nolēmis palielināt tarifu no 2018.gada.

“Saliekot šos rādītājus, no nākamā gada mūsu tranzīta koridors sadārdzināsies. Ņemot vērā, ka mums jau šobrīd ir augstākais tarifs un tas bijis aktuālākais [jautājums sarunās] ar sadarbības partneriem, kravu īpašniekiem, es uzskatu, ka tas ir absolūts konkurētspējas samazinājums,” komentēja Antāne.

Viņaprāt, tā ir kaitniecība Latvijas tranzīta nozarei. BATL vadītāja solīja aicināt Valsts prezidentu Raimondu Vējoni rīkoties.

Kā ziņots, ar grozījumiem likumā Par akcīzes nodokli paredzēts kompensēt nodokļu reformas ieviešanas rezultātā radušos nodokļu ieņēmumu zudumus. Likuma grozījumi paredz celt akcīzes nodokli degvielai, cigaretēm un alkoholam.

Svinu nesaturoša benzīna akcīzes nodokli par 1 000 litriem paaugstinās par 7,8% – no 436 eiro līdz 470 eiro 2018.gadā. Svinu saturoša benzīna akcīzes nodokli par 1m000 litriem paaugstinās par 24% – no 455,3 eiro līdz 564 eiro.

Dīzeļdegvielas akcīzi no 2018.gada palielinās par 11% – no 341 eiro līdz 378 eiro par 1 000 litriem. Savukārt sašķidrinātās naftas gāzes akcīzes nodokli palielinās par 12% – no 231 eiro līdz 206 eiro par 1 000 litriem.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA