Basketbola klubā “Ventspils” ir mainījusies vadība. Apsveicu jauno BK “Ventspils” prezidentu Ģirtu Štekerhofu un novēlu veiksmi Ģirtam, BK “Ventspils” un visai Ventspils basketbola saimei. 

Izmaiņas BK “Ventspils” ārējo apstākļu iespaidā

Ārsts, ilggadīgais BK “Ventspils” padomes loceklis un mecenāts Ģirts Štekerhofs šajā amatā ir nomainījis bēdīgi slaveno Aivaru Lembergu. Kā zināms, Aivars Lembergs klubu vadīja kopš tā dibināšanas brīža 1994. gadā līdz 2019. gada 17. decembrim, kad bija spiests pamest klubu viņam piemēroto ASV sankciju dēļ.

Visticamāk, ASV noteikto sankciju dēļ šogad būtiski mainījās visa BK “Ventspils” padome. Bez Aivara Lemberga darbu BK “Ventspils” pārtraukuši arī viņa uzticības personas un varas garantētāji pašvaldībā Jānis Vītoliņš un Guntis Blumbergs, kā arī Guntis Tīrmanis. Bet darbu padomē turpinās Ģirts Štekerhofs un Edvīns Bergmanis.       No jauna padomē strādās Renārs Pūce, SIA “VK Tranzīts” valdes loceklis, Mārcis Pauls, Balvis Leimanis, pirmais BK “Ventspils” komandas kapteinis. Valdi tās priekšsēdētāja amatā turpinās pārstāvēt Ventspils pilsētas domes deputāts Uldis Boitmanis un valdes loceklis Ralfs Pleinics.

Krasi mainījies BK “Ventspils” budžets un tā ieņēmumu avoti
EUR

2020.gada prognoze 2019. gads 2018.gads
Ieņēmumi kopā: 944 147,- 1 156 152,- 1 320 357,-
tai skaitā, saņemts no Ventspils pilsētas domes 546 853,- 301 800,- 301 800,-
% no kopējā 58% 26% 23%
tai skaitā, saņemts no pasūtītāju reklāmas 397 294,- 720 035,- 851 069,-
% no kopējā 42% 63% 65%
Izdevumi kopā: 638 768,- 1 229 444,- 1 357 464,-
tai skaitā, spēlētāju un treneru apmaksas izdevumi 335 781,- 930 228,- 1 078 917,-
% no kopējā 53% 76% 80%

 

* Diemžēl liela daļa, turpat 280 000,- EUR, no šogad plānotajiem ieņēmumiem aizies iepriekšējā gada izveidojušos parādu dzēšanai.

 

Jauni laiki?

Gribētos ticēt, ka BK “Ventspils” pienākuši jauni laiki. Tik tiešām – laiki, kad naudu varēja bārstīt pa labi un kreisi ir beigušies, tātad ir jāpieņem racionāli, reģiona ekonomikai atbilstoši lēmumi. Šā gada 14. augustā Ventspils pilsētas dome vienu no tādiem pieņēma, proti, lēma par BK “Ventspils” jauniešu komandas iekļaušanu pašvaldībai piederošās sporta skolas “Spars” sastāvā, šādi gan atvieglojot BK “Ventspils” budžetu, gan atzīstot, ka bērnu un jauniešu sports mūsu pilsētā ir attīstāms pašvaldības sporta skolu ietvaros. Jāsaka, Ventspils bērnu un jauniešu sporta saimniecībā vēl daudz darāmā, proti, daudzi bērnu sporta veidi atrodas pabērna lomā, tiem pašvaldība, interesanti traktējot (apejot) likuma normas, liek attīstīties interešu izglītības ietvaros. Jācer, ka gadījums ar BK “Ventspils” jauniešu komandas iekļaušanu pašvaldības sporta skolas “Spars” sastāvā, ir pirmais pareizais solis jēgpilnai Ventspils sporta attīstībai.

Savukārt, skatoties BK “Ventspils” virzienā, visdrīzāk tā nākotne būtu saistāma ar patiesu mūsu vispārējo izglītības iestāžu (īpaši Ventspils Augstskolas) sasaisti ar sportu, proti, mūsu pilsētai būtu jānodrošina spēcīgu sporta organizāciju uzturēšana ar augstākās raudzes treneru un apkalpojošā personāla piesaisti, savukārt komandas būtu jākomplektē pārsvarā no perspektīviem studentiem, kuriem alga nebūtu maksājama. Tātad – nebūtu žēlojami līdzekļi personālam, palīdzēsim jauniešiem spēlējot iegūt izglītību un, ja nepieciešams, piesaistīsim ne vairāk kā 1-2 tā saucamos vecos mūsu valsts spēlētājus, šādi radot augsni pieredzes nodošanai jaunajiem.

Domāju, ja virzīsimies šajā virzienā, tad Ventspils spēs uzturēt jēgpilnas virslīgu komandas ne tikai basketbolā, bet arī futbolā, volejbolā, hokejā, florbolā, šādi noteikti kļūstot par īstu sporta spēļu jauno spēlētāju izaugsmes meku. Tā tiktu racionāli un ar perspektīvi izlietoti līdzekļi, bet, kas pats galvenais, iegūtu pilsētnieki, mūsu izglītības iestādes un sports. Esmu pārliecināts, tribīnēs būs vairāk skatītāju un azarta.

Ēna

Diemžēl vēl joprojām neatrisināta problēma ir smagos amatnoziegumos apsūdzētā, tiesiski ierobežotā un ASV sakcionētā Aivara Lemberga neadekvātā darbošanās. Tieši Ventspils pilsētas domes un tās struktūrvienību pakļaušanās Aivaram Lembergam arvien vairāk piegriež “skābekli” mūsu pilsētai, tai skaitā sportam, arī mūsu lielajai basketbola komandai. Kā zināms, Aivara Lemberga, Jāņa Vītoliņa, Gunta Blumberga un Didža Ošenieka nedarbu rezultātā mūsu pilsēta ir zaudējusi savu ietekmi Ventspils Brīvostas pārvaldē.

Kā redzams, Ventspils pilsētas domes devums BK “Ventspils” nodrošināšanā būtiski pieaug. Ir skaidrs, ka līdz ar budžeta līdzekļu vērienīgu piesaisti viennozīmīgi palielinās arī Ventspils pilsētas domes, tātad Lemberga, ietekme BK “Ventspils”, jo BK “Ventspils” diemžēl būs atkarīgs no Lemberga labvēlības.

Nav noslēpums, ka BK “Ventspils” padomes loceklis Renārs Pūce ir SIA “VK Tranzīts” valdes loceklis, tātad visaugstākajā līmenī pārstāv uzņēmumu, kurā par patiesā labuma guvēju norādīts Aivara Lemberga znots Jānis Austriņš. Arī Ulda Boitmaņa atrašanās BK “Ventspils” valdes priekšsēdētāja amatā liecina, ka pat vissīkākās pārvaldības nianses un izmaksu nepieciešamība tiks saskaņota ar Aivaru Lembergu. 

Protams, šo risku noņemšana vislielākajā mērā ir atkarīga no Ventspils pilsētas domes deputātiem, kuru vairākums šobrīd nav gatavs pieņemt pilsētai un tās iedzīvotājiem nepieciešamus, bet vienlaikus Lembergam netīkamus lēmumus, šādi turot daudzus mūsu pilsētā par situācijas ķīlniekiem, tostarp arī BK “Ventspils”.

P.S. Pietiek stagnācijas un zaudējumu, tāpēc jācer, ka mūsu pilsēta beidzot tiks vaļā no pagātnes žņaugiem un visiem mums priekšā ir uz cilvēku cieņu, viedokļu dažādību balstīta attīstība.

 

7.10.2020. / Autors: Aivis Landmanis, Ventspils pilsētas domes deputāts / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs