Jaunā apkures sezona ir klāt un, iepazīstoties ar cenu dažādību Latvijā, jāsaka, ka Ventspils siltumenerģijas izmaksu ziņā atrodas ja ne nu gluži pašā saraksta augšgalā, tad krietni virs vidējā rādītāja valstī gan – par megavatstundu ventspilnieki šajā apkures sezonā maksās 54,90 EUR.

Šādu maksu par apkuri un karstā ūdens sagatavošanu ir apstiprinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, un tarifs visiem ventspilniekiem ir vienāds. Te gan jāsaka, ka katrā konkrētā ēkā patērētais siltumenerģijas daudzums ir atšķirīgs, un līdz ar to atšķirīgi ir arī maksājumi.

Jāatceras, ka siltumenerģijas patēriņu ietekmē daudzi faktori – galvenokārt tas, ir vai nav ēka siltināta. Tāpat ietekme ir āra gaisa temperatūrai, vēja brāzmām un, bez šaubām, ēkas siltummezglā ieregulētajai temperatūrai apkures un karstā ūdens padevei.

Viszemākais apkures tarifs Latvijā šobrīd ir Aizkrauklē, šeit iedzīvotāji par vienu megavatstundu maksās tikai 35,45 EUR. Arī Ogrē apkure ir salīdzinoši lēta – 36,69 EUR par megavatstundu. Šosezon varēs uzelpot arī rīdzinieki, salīdzinoši ar pārējām apdzīvotām vietām Latvijā tarifs Rīgā ir zems – 39,77 EUR.

Un tagad padomāsim par siltuma tarifu Ventspilī – 54,90 EUR. Ar to ekonomisko potenciālu, kāds Ventspilī ir bijis salīdzinājumā ar pārējo Latviju, mums viennozīmīgi būtu jāizskatās daudz labāk. Bet tā tas diemžēl nav. Vajadzētu mēģināt uz šo jautājumu rast atbildi. Nav pagājis diez cik ilgs laiks pēc tā saucamā ““Siltuma” skandāla”, kad trīs “Ventspils Siltuma” darbinieces vairāku gadu garumā, izmantojot dienesta stāvokli, piesavinājās ap 1,4 miljoniem eiro. Kā zināms, nauda atgūta netika un neviens no Ventspils politiķiem atbildību nav uzņēmies. Tātad gandrīz pusotrs miljons eiro “pazuda”. Tā ir pārāk ievērojama summa, lai uzskatītu, ka tas neskāra ventspilnieku makus, jo, kā zināms, par visu kāds maksā.

Saistībā ar šī brīža siltumenerģijas tarifu Ventspilī jāatceras arī potenciālā sadarbības iespēja ar Vāciju koģenerācijas stacijas izveidē Ventspilī. No neoficiāliem avotiem zināms, ka vācieši no projekta izstājās, kad atklājās Ventspils pilsētas domes kārtējā bezkaunība – mēģinājums iedzīvoties uz partneru rēķina.

Ar augstu iespējamību var teikt: ja pilsētas vadība būtu rīkojusies godīgi, šobrīd mums, ventspilniekiem, siltumenerģijas tarifs būtu draudzīgāks, un turpmākie apkures mēneši necirstu robus ventspilnieku budžetos. Pēc pārdzīvotajiem Covid – 19 satricinājumiem pavasarī un neziņas par nākotni arī šobrīd jau tā iedzīvotāju maksātspēja nebūt neatrodas labākajā stāvoklī.

28.10.2020. / Autors: Rita Krasta / Foto: Ventspilnieks.lv