Divpadsmit gadus ilgā “Lemberga lietas” izskatīšana pirmajā instancē Rīgas apgabaltiesā noslēdzās ar Aivara Lemberga apcietināšanu tiesas zālē, reāla cietumsoda piespriešanu un mantas konfiskāciju visiem trim lietā apsūdzētajiem – Aivaram Lembergam, Anrijam Lembergam un Ansim Sormulim. Tomēr vislielāko šoku radīja apsūdzētajiem konfiscētās mantas apmērs. Tikai tagad sabiedrībai iespējams novērtēt, cik šie kungi patiesībā ir bagāti.

Pret Aivaru Lembergu bija celtas 40 apsūdzības, no kurām 19 viņš atzīts par vainīgu, bet 21 tiesa nesaskatīja nozieguma sastāvu. Anrijs Lembergs un Ansis Sormulis  atzīti par vainīgiem visos noziegumos, par kuriem celtas apsūdzības.

Aivaram Lembergam piespriests piecus gadus ilgs cietumsods, kurā ieskaitīti četri mēneši, kad Lemberga atradās apcietinājumā un septiņi mājas arestā pavadītie mēneši 2007.–2008. gadā. Lemberga dēlam Anrijam tiesa piesprieda divus gadus un vienu mēnesi cietumā, bet Ansim Sormulim divu gadu cietumsodu, ieskaitot tajā viņa aptuveni mēnesi ilgo atrašanos apcietinājumā 2007. gadā.

Aivaram Lembergam jāmaksā arī parasta cilvēka izpratnē ievērojami sodi – tiesas piespriestie 20 000 eiro, 22 180 eiro par zvērināta advokāta Genādija Ivankina pakalpojumiem, par labu Vladimiram Krastiņam no viņa nolemts piedzīt 36 425,52 eiro, par labu Valentīnam Kokalim 5502,96 eiro, bet Aināram Gulbim – 22 156,96 eiro. Kopumā tie ir 106 265, 44 eiro. Tātad nedaudz vairāk, nekā viņš 2019. gadā saņēma algā “Ventspils Attīstības aģentūrā” (99 300 eiro).

Tiesas sēdē nolasītais apsūdzētajiem konfiscētās mantas saraksts ir tiešām iespaidīgs. Šī manta nonāks valsts īpašumā, ja nākamās tiesu instances nemainīs pirmās instances tiesas piespriesto notiesājošo spriedumu.

Tiesībās uz saistību izmaksu vien vairāk kā 30 miljoni eiro

Aivaram Lembergam nolemts konfiscēt turētāja akcijas, patiesā labuma guvēja tiesības un tiesības uz saistību izmaksu virknē ārvalstīs reģistrētu kompāniju. Tomēr, kā norādījis prokurors Juris Juriss, precīzu konfiscējamo aktīvu vērtību aplēst ir visai sarežģīti, jo akciju un kapitāldaļu vērtība ir mainīga.

Toties pie saistību izmaksas vērts pakavēties sīkāk. Konfiscētas tiks “Hinch Invest and Finance S.A.” saistības izmaksāt kompānijai “Strategy Options Asset Management” 18 439 000 ASV dolārus un aizdevuma procentus; kompānijas “EURcom International Ltd.” tiesības saņemt no “Bureau Projects Limited” aizdevuma 1 817 691,34 ASV dolārus un aizdevuma procentu atmaksu; tiesības uz aizdevuma 3 200 000 ASV dolāru un aizdevuma procentu atmaksu, kas pienākas “Pierson Finance Limited”; tiesības uz naudas līdzekļiem, kuri kompānijai “EURcom International Ltd.” pienākas no kompānijas “Barnaby International N.V.” — 3 005 248 ASV dolāri ar aizdevuma procentiem un 151 405,75 ASV dolāri ar aizdevuma procentiem, kā arī tiesības uz kompānijas “Netherfin B.V.” naudas līdzekļiem 3 623 291 ASV dolāru apmērā ar aizdevuma procentiem.

Kopumā tie ir 36 729 670,51 ASV dolāri jeb vairāk nekā 30,2 miljoni eiro. Savukārt prokuratūras aplēses liecina, ka Lembergam piederošās kustamās un nekustamās mantas kopējā vērtība ir vairāki simti miljoni eiro.

Konfiscēta tiks arī virkne vērtspapīru, kā arī nauda 236 732 eiro apmērā, kas šobrīd glabājas prokuratūras speciālajā depozītu kontā.

Konfiscētas mājas, mašīnas un arī “Tobago”

Nolemts konfiscēt arī automašīnas “Opel Tigra”, “Volkswagen Caddy”, auto piekabi “MAZ”, motorlaivu un divas piekabes laivas transportēšanai. Bez transportlīdzekļa viņš gan nepaliks, jo, kā liecina Aivara Lemberga valsts amatpersonas deklarācija par 2019. gadu, viņa īpašumā joprojām ir 2015. gada izlaiduma vieglā automašīna “Porsche Cayenne”.

Ja pirmās instances spriedums stāsies spēkā, Lembergam nāksies šķirties arī no savas Puzes muižas “Ventas”. Tāpat tiks konfiscēti nekustamie īpašumi īpašums “Dzintarkalni” un “Ceļmalas” Puzes pagastā, īpašumi “Vēres” un “Drostaliņas” Ugāles pagastā, kā arī nekustamais īpašums Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 31. Tomēr pat tādā gadījumā bez jumta virs galvas viņš nepaliks. Lemberga amatpersonas deklarācijā rodamas ziņas, ka viņam valdījumā ir arī dzīvoklis Ventspilī.

Daudzi konfiscētie īpašumi dalīti piederējuši abiem Lembergiem. Viens no īpašumiem, kas, saskaņā ar tiesas teikto, atzīts par noziedzīgi iegūtu, ir “nekustamais īpašums lielveikals Tirdzniecības centrs Lielajā prospektā 3, korpuss 5, kas sastāv no zemes 17 746 kvadrātmetru platībā”. Kā noprotat, runa ir par lielāko tirdzniecības centru pilsētā “Tobago”.

Anrijam konfiscētas 47 nekustamo īpašumu domājamās daļas

Tiesa lēma konfiscēt arī virkni Anrijam Lembergam piederošās akcijas dažādos uzņēmumos. Iespaidīgākā viņam konfiscētā summa ir 85 miljoni ASV dolāru, kas atrodas uzņēmumu “Barlette Investment Corporation”, “Selda Resources Inc.” un “Gradale Business Corp.” kontos Luksemburgas bankā.

Tomēr ventspilniekiem visinteresantākais varētu šķist tiesas sēdē nolasītais Anrijam Lembergam konfiscējamo nekustamu īpašumu saraksts. Lūk, kādus īpašumus tiesa lēma konfiscēt:

– Ventspils pilsētā pusi domājamās daļas no  nekustamiem īpašumiem Selgas ielā 7, Selgas ielā 11 un Jubilejas ielā 3;

– Piltenes lauku teritorijā pusi domājamās daļas no nekustamiem īpašumiem: “Jaundreiji”, “Mežlodes”, “Jaunceplīši”, “Īves”, “Bolderi”, “Saulītes”, “Mežābeles”, “Stariņi”, “Šalkas”, “Kalnozoli”, “Laipas”;

– Piltenes pilsētā pusi domājamās daļas no  nekustamiem īpašumiem Kandavas ielā 12, “Palejas”, “Kļaviņi”, “Mežgudriņi”, “Kadiķi”;   

– Popes pagastā pusi domājamās daļas no nekustamā īpašuma “Dzirnavas”;

– Puzes pagastā pusi domājamās daļas no  nekustamiem īpašumiem “Vecupes”, “Brikšņi”, “Pauguri”;

– Tārgales pagastā  pusi domājamās daļas no  nekustamiem īpašumiem “Sālījumi”, “Vadugas”, “Kaspars”, “Garsili”, “Silairši”;

– Ugāles pagastā pusi domājamās daļas no nekustamiem īpašumiem “Dižzarnieki”, “Ezernieki”, “Bosti”, “Rikši”, “Vizbuļi”, “Jaunozoliņi”, “Igauņi”, “Pīlēni”, “Pīļdūka”, “Rietumi”, “Melnalkšņi”, “Jenči”, “Pavasari”, “Priežgali”;

– Vārves pagastā pusi domājamās daļas no nekustamā īpašuma “Sēkļi”;

– Zlēku pagastā pusi domājamās daļas no nekustamā īpašuma “Krastnieki”;

– Kuldīgas novada Padures pagastā pusi domājamās daļas no nekustamiem īpašumiem “Dangas”, “Ziedoņi”;

– Rīgas tuvumā esošajā Krimuldas novadā pusi domājamās daļas no nekustamā īpašuma “Skujnieki”.

Izrādījās, ka ir ko konfiscēt arī līdz šim “klusākajam” lietā apsūdzētajam Ansim Sormulim. Ar pirmās instances tiesas spriedumu nolemts konfiscēt viņam piederošās SIA “Zīles celtniecība” un SIA “Vārves dārzniecība” daļas, kā arī Luksemburgas bankā glabātos kompānijas “Strategy Asset PLC” līdzekļus 85 miljonu ASV dolāru vērtībā.

Tikmēr partiju “Latvijai un Ventspilij” nav satraucis ne notiesājošais spriedums pirmās instances tiesā, ne arī grandiozais saraksts ar Aivaram un Anrijam Lembergiem konfiscējamiem īpašumiem. Partijas valdes sēdē nolemts, ka arī šajās pašvaldību vēlēšanās Aivars Lembergs būs “Latvijai un Ventspilij” saraksta pirmais numurs un Ventspils pilsētas mēra amata kandidāts.

 

26.02.2021. / Autors: Ilona Bērziņa / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs