Vecā komunista uzbrukumi Latvijas valstij, Ventspilij un Ventspils Brīvostas pārvaldei uzņem apgriezienus. Apsūdzību, tiesisko ierobežojumu un pat ASV sankciju raķešu zalves Aivara Lemberga Ventspils pilsētas domes bastions pagaidām ir izturējis, nu Lemberga raidītās “ugunsbumbas” arvien biežāk lido mūsu valsts un Ventspils Brīvostas pārvaldes virzienā. 

Lemberga bastiona katapulta 19. novembrī raidīja uzreiz divus lādiņus – Ventspils pilsētas domes “Lemberga deputāti” nolēma izveidot domes iestādi “Ventspils osta”, bet Finanšu komiteja turpināja iepriekš uzsākto provokatīvo spēlīti ar muzeja eksponāta “Portālceltņa GANZ” konkursa rīkošanu, tā apzināti radot zaudējumus Ventspils Brīvostas pārvaldei un pašvaldībai.

Tādējādi Aivars Lembergs jau tā sarežģīto Latvijas tranzīta un īpaši Ventspils Brīvostas pārvaldes situāciju provocē un pakļauj vēl lielākiem riskiem. 

Ventspils pilsētas domes iestāde “Ventspils osta”

Apstiprinātais “Ventspils ostas” nolikums nosaka, ka jaundibināmā iestāde ir Ventspils pilsētas domes izveidota un padotībā esoša pastarpināta pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir Ventspils pilsētas pašvaldībai piederošās un piekrītošās un Ventspils Brīvostas pārvaldei valdījumā nodotās mantas pārraudzība pašvaldības interesēs. Iestāde ir tieši pakļauta domes izpilddirektoram, tā savas funkcijas veic patstāvīgi, sadarbībā ar domes centrālo administrāciju.

Citiem vārdiem sakot, Lembergs ir izveidojis kārtējo Ventspils Brīvostas pārvaldes “kacināšanas” aparātu, kurā galveno lomu spēlēs no Ventspils Brīvostas pārvaldes padzītais un jaunizveidotās iestādes “Ventspils osta” vadītāja amatā ieceltais Imants Sarmulis. Nav šaubu, ka Imantam Sarmulim būs regulāri jāapmeklē Ventspils Brīvostas pārvalde, psiholoģiski jāiespaido kādreizējie padotie, Ventspils Brīvostas pārvaldes amatpersonas un ministriju pārstāvji. Tādējādi nepārprotami nododot ziņu, ka “saimnieks” nekur nav pazudis, “saimnieks” sūta sveicienus, un, ja neklausīsiet “saimnieku”, tad…

Valdība, ko nu?

Gada sākumā, glābjot ASV sankciju ietekmēto Ventspils Brīvostas pārvaldi, valsts steidzamības kārtā dibināja AS “Ventas osta”, bet Ventspils Brīvostas pārvaldi atbrīvoja no sankcionētā Lemberga tiešas ietekmes. Tikai, pateicoties valdības pūliņiem, Ventspils Brīvostas pārvalde tika vaļā no Lemberga, viņa vietnieku un Imanta Sarmuļa “sarūpētajām” sankcijām.

Pašreiz tas pats Ministru kabinets tikai noskatās, kā Lembergs turpina uzspiest savus noteikumus un realizēt savas prettiesiskās iegribas, tā netieši radot problēmas pašu gada sākumā izglābtajai Ventspils Brīvostas pārvaldei.

Nesen par pašvaldībām atbildīgā ministra amatu zaudēja Juris Pūce, amatpersona, kura īpaši cītīgi centās notušēt Ventspilī notiekošo patvaļu. Iespējams, nostrādāja bumeranga efekts – cītīgi sargājot Lembergu, nu jau bijušais ministrs pats pakrita uz “banāna mizas”.

Jācer, ka beidzot tiks izdarīti secinājumi.

2.12.2020. /  Autors: Aivis Landmanis, Ventspils pilsētas domes deputāts / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs