Vispirms vēlos apsveikt jaunos hokejistus. Izskatās, ka beidzot arī jums būs iespēja apgūt hokeja iemaņas sporta skolā, un ļoti ceru, ka tā tomēr būs Ventspils pašvaldības sporta skola. Kopā ar kolēģiem gadiem esmu mērķtiecīgi strādājis, lai Ventspils pašvaldības izveidotajā sporta infrastruktūrā visi bērnu un jauniešu sporta veidi tiktu attīstīti pašvaldībai piederošas sporta skolas ietvaros. Proti, lai pašvaldība uzņemtos pienākumu vienlīdz atbildīgi atbalstīt visus mazos sportistus.

Pašvaldības pretestība ir bijusi milzīga, un tā racionāli domājošiem prātiem nav izprotama. Pašvaldība ir izveidojusi infrastruktūru, bet, kad lieta nonāk līdz pilnvērtīga atbalsta sniegšanai bērniem, tad izrādās, ka prioritāte ir Lemberga iegribu un vajadzību apmierināšana.

2020. gadā bija lieliska izdevība panākt bērnu un jauniešu hokeja iekļaušanu pašvaldības sporta skolas “SPARS” sastāvā. Diemžēl pašvaldības un īpaši Sporta pārvaldes izspēlētā negodprātīgā iestudējuma rezultātā bērnu hokejam labvēlīgās pārmaiņas arī toreiz izpalika. Vēl vairāk, pagājušajā vasarā atklājās, ka pašvaldības un Sporta pārvaldes ilgstošie meli un nepatiesie apgalvojumi ir maldinājuši sabiedrību.

Izglītības un zinātnes ministrija apstādina neprātu

Reaģējot uz manu iesniegumu, IZM ir sniegusi kārtējos skaidrojumus Ventspils pilsētas Izglītības pārvaldei un Sporta pārvaldei, lai tās beidzot saprastu, kā attīstāma profesionālas ievirzes sporta izglītības programma. IZM nepārprotami norādīja, ka Ventspils pašvaldības līdz šim īstenotā prakse ir nelikumīga un, ka biedrības “Ventspils hokeja savienība” darbošanās neatbilst izglītojošās darbības veikšanai. Apsveicu! Pēc divdesmit gadu ieilgušās darbošanās imitēšanas Ventspils pilsētas dome un tās Sporta pārvalde beidzot ir spiesti atzīt – arī Ventspilī bērnu hokejs ir attīstāms sporta skolas ietvaros. 

Kā auni pret sienu

Ikviena saprātīga pašvaldība pēc šādas izgāšanās būtu nekavējoties atzinusi savas kļūdas un momentāli iekļāvusi bērnu hokeju pašvaldības sporta skolas sastāvā. Diemžēl “pilsēta ar rītdienu” turpina kā auni ar pieri skriet sienā. Lai varētu turpināt muļķot sabiedrību un varētu izvairīties no atbildības, turpinot savas izmaksas pārlikt uz vecāku pleciem, Ventspils pašvaldība hokeja skolu liek dibināt privātajai biedrībai.

Protams, arī šādu soli var uzskatīt par sasniegumu, bet, piekritīsiet, vecākiem viennozīmīgi būtu labāk, ja bērni savas prasmes attīstītu pašvaldības sporta skolas ietvaros, par kuras darbību pašvaldībai saskaņā ar likumu ir jāuzņemas pilna atbildību. Kā zināms, privātu sporta skolu un klubu finansēšana nav pašvaldības pienākums.

Ir skaidrs, ka ar privātas sporta skolas nodibināšanu nekas nebeidzas. Vēl priekšā ir profesionālās ievirzes sporta izglītības programmas licencēšanas jautājums un pēctecības nodrošināšanai nepieciešamo risinājumu meklējumi, tāpēc aicinu pašvaldību pārdomāt un šopavasar tomēr nodrošināt Ventspils bērnu un jauniešu hokeja tālāku attīstību pašvaldībai piederošas sporta skolas ietvaros.

Atklātais ledus laukums?

Pašvaldība lepni paziņo, ka no 11. februāra Ventspils iedzīvotājiem pieejams āra laukums–slidotava un ka ledus laukums izveidots, atbalstot iedzīvotāju iniciatīvu. Ledus laukumu treniņu nolūkiem izmantošot hokeja klubs un citi ledus sporta veidu sportisti, pārējos laikos tas būšot brīvi pieejams pilsētas iedzīvotājiem. Turklāt tiek paziņots, ka slidotavas laukuma apsaimniekotāji nenes atbildību par traumām, kas gūtas slidotavas teritorijā. Cik Ventspilij raksturīgi – nespēt nodrošināt kvalitāti, likt mazajiem treniņus aizvadīt uz ledus bruģa vienlaikus atsakoties no atbildības par iespējamām sekām. Šī ir kārtējā parodija par tēmu – mēs atbalstām bērnus.

Sportistiem domātais Ventspils ledus laukums 18. februārī pie –14,5° temperatūras. Pievērsiet uzmanību ledus kvalitātei.

 

Ventspilniekiem vienas sliktas kvalitātes ledus laukuma izstrādājuma uzsliešana februāra vidū tiek pasniegta kā kārtējais pašvaldības varoņdarbs. Pilsētas tā saucamajiem sporta darboņiem pašiem, protams, neienāca prātā laicīgi izveidot kvalitatīvu ledus laukumu tādā ziemā, kāda tā ir šogad. Tātad bez iedzīvotāju iniciatīvas āra ledus laukums vispār netiktu izveidots, kur nu vēl būtu atcerējušies par iespējām, kuras sniedz viņu pārvaldībā esošā infrastruktūra.

Āra ledus laukums pie “Kurbads” ledus halles. Fotogrāfija no “Kurbads” ledus halles “Facebook” profila.

 

Kāpēc izpalika mākslīgais āra ledus laukums?

Daudziem noteikti ir aizmirsies, bet Ventspils ledus halles kompresoru jauda ir paredzēta diviem ledus laukumiem. Otru ledus laukumu kā mākslīgā seguma āra ledus laukumu ziemas periodā ir paredzēts izvietot ledus hallei blakus esošajos tenisa kortos. Ledus sagatavošanai paredzēts izmantot to pašu tehniku, kuru izmanto ledus halles laukuma sagatavošanai, tātad Ventspilī jau desmitgadēm ir viss nepieciešamais, lai ziemas periodā ventspilniekiem būtu izmantojams mākslīgā ledus āra laukums.

Šoziem, kad bērniem Covid-19 dēļ ir liegti pilnvērtīgi treniņi ledus hallē, mākslīgā āra ledus laukuma izveide bija īpaši nepieciešama, tās nodrošināšana bija pašvaldības un SIA “Olimpiskais centrs “Ventspils”” pienākums.

Paredzu, ka kārtējo reizi manu viedokli metīsies atspēkot Sporta pārvalde un pārējie Ventspils sporta (anti-)speciālisti, tāpēc pačukstēšu, ka ļoti kvalitatīvi āra  ledus laukumi šoziem jau sen kā tika izvietoti pie “Volvo” un “Kurbads” ledus hallēm, par Jelgavas Pasta salas laukumu, kurš atrodas zem jumta, nemaz nerunājot. Citviet, arī Piltenē, jau sen bija pieejami kvalitatīvi dabīgā seguma āra ledus laukumi. “Pilsētā ar rītdienu” atkal nekā. Pat kvalitatīva dabīgā āra ledus laukuma laicīga uzsliešana pašvaldībai izrādījās nepārvarams šķērslis.

Bet ko var gribēt no ļaudīm, kuri savulaik bērniem – ledus sporta veida sportistiem – bija paredzējuši sezonu aizvadīt uz plastmasas seguma! No ļaudīm, kuri nespēj atšķirt pēctraumu fizioterapiju no bērnu treniņu procesā iekļaujošo, tik nepieciešamo profilaktiski individuālo fizioterapiju. No ļaudīm, kuri par galveno savas dzīves un darba moto un uzdevumu uzskata smagos amatnoziegumos pirmajā instancē jau notiesātas personas visa veida komforta nodrošināšanu. Viņiem tak viss vienalga –  jāapkaro pašvaldībai netīkamu viedokļu paudēji un tie, kuri darbu dara viņu vietā.

 

3.03.2021. / Autors: Aivis Landmanis, Ventspils pilsētas domes deputāts