“Ventspilnieks.lv” jau ir rakstījis par savā ziņā visdīvaināko SIA “Ventspils nekustamie īpašumi” pārvaldībā esošo namu, kas atrodas Fabrikas ielā 2A, Ventspilī.
Ja aplūkojam šo māju, kas drīz varēs pretendēt uz grausta statusu, rodas pārdomas – vai tiešām kas tāds iespējams Ventspilī, “pilsētā ar rītdienu”. Redzētais lauž jebkuru ilūziju par Ventspili kā sakoptāko pilsētu valstī un vidusmēra ventspilniekam izraisa pat mērenu šoku.
Šai īpašajai ēkai uzmanību jau iepriekš pievērsis ne tikai “Ventspilnieks.lv”, savulaik pēc četrkārtīgiem ugunsgrēkiem iepazīties ar šo objektu ieradās arī raidījuma “Degpunktā” brigāde. Varētu domāt, ka, pēc šādas intereses izrādīšanas, apsaimniekotājs – SIA “Ventspils nekustamie īpašumi” – sadarbībā ar pašvaldību un Sociālo dienestu būs panācis kaut nelielu situācijas uzlabošanos. Taču nekas šobrīd neliecina, ka atbildīgās iestādes kopīgiem spēkiem lemtu par ēkas uzturēšanu atbilstoši valstī noteiktiem standartiem un nodrošinātu sanitāro normu ievērošanu ēkā, tādējādi, iespējams, novēršot ugunsnelaimes vai sadzīvisku konfliktu traģiskas sekas, kas ar augstu varbūtību var rasties šādā sociālā vidē.
Jāsaka, nav gluži tā, ka SIA “Ventspils nekustamie īpašumi” nebūtu neko darījuši šī nama “noturēšanai uz ūdens”. 2014. gadā, saskaņā ar LIAA informāciju, šī ēka tika renovēta par apmēram 200 tūkstošiem eiro. Konkursā, kurā pasūtītājs ir bijis SIA “Ventspils nekustamie īpašumi”, uzvarējusi SIA “Samrode”, kas regulāri nodrošināja pašvaldības un to kapitālsabiedrību pasūtījumu izpildi. Nav noslēpums, ka pašvaldības pasūtījumus jau vēsturiski iegūst režīmam lojālie. Varam tikai minēt, par kādiem nopelniem pasūtījums tika iegūts arī toreiz. Vai tiešām standarta lokālā konteinera tipa katlu mājas un ēkas vienas gala sienas renovācijas izmaksas bez papildu bonusiem varēja sasniegt 200 tūkstošus eiro? Vēl šajā uzlabojumu kontekstā rodas jautājums – ja apsaimniekotāja nolūks bija uzlabot ēkas energoefektivitāti un samazināt izdevumus par apkuri, tad labs saimnieks sāktu ar logu un durvju nomaiņu. Neko tādu šobrīd redzēt nevar, tieši otrādi – gan logi, gan durvis ir dramatiskā stāvoklī.
Jau ieejas durvis šokē – tām vidū ir izsists caurums, un neizskatās, ka būtu mēģināts to aizlāpīt. Arī vienā mājas galā izvietotie balkoni, šķiet, vispār neatbilst drošības normām, nemaz nerunājot par nebaudāmo “estētisko” skatu. Tā vien izskatās, ka kāds no balkoniem vienā brīdī var “nolūzt”. Neņemot vērā nedrošās būvkonstrukcijas, pa balkoniem no augšējā stāva līdz apakšējam skraidīja un ar izsaucieniem cits citu uzmundrināja tur dzīvojošie jaunieši.
Sarunā ar trim mājas pastāvīgajām iedzīvotājām atklājas, ka viss turas “ne ilgāk kā piecas minūtes”. Sievietes šajā namā dzīvo no 1985., 1986. un 2014. gada, un sadzīvē ir piedzīvojušas ierindas ventspilniekam neiedomājamas situācijas. Šobrīd izveidojusies situācija, ka lielākā daļa šīs mājas iedzīvotāju ir romi un arī turpmāk atbrīvojušajos dzīvokļos šī tendence turpināšoties. Tā kā šeit mītošā jaunā paaudze salaužot jebko, neesot vērts pat daļēji kaut ko uzlabot un remontēt.
Nenomaksāto parādu dēļ daudzos dzīvokļos ir atslēgta ūdens padeve. Kundzes stāsta, ka ēdienu gatavošana savā dzīves vietā ir tikpat kā neiespējama blakus esošo dzīvokļu smaku un antisanitārā stāvokļa dēļ. Arī sadzīves konfliktu rezultātā radušies kautiņi un regulārie Pašvaldības policijas izsaukumi ir šīs mājas ikdiena.
Sievietes ar prieku pastāstīja, ka pēc ilgstošas gaidīšanas un iesniegumu rakstīšanas, beidzot saņēmušas savu dzīvokļu atslēgas parastās daudzdzīvokļu mājās. Dzīvokļi gan esot ļoti sliktā stāvoklī, bet tas neesot galvenais. Galvenais, ka beidzot varēs atstāt šo traģisko namu ar visām no tā izrietošajām sekām.
Namu vēl kolorītāku dara ēkas pirmajā stāvā izvietotā nakts patversme pieaugušajiem, kuru uztur biedrība “Latvijas Samariešu apvienība” Ventspils nodaļa. Kā zināms, tās pastāvīgie klienti ir tā sauktās personas bez noteiktas dzīvesvietas un ar labi zināmu dzīvesveidu. Ievērojot visa šī kontingenta sadzīves īpatnības, ēkā nav atļauts izmantot gāzi ēdiena gatavošanai. Acīmredzot tālredzīgs lēmums, jo augšējo stāvu koridorus nakts pārlaišanai mēdz izmantot patversmē neuzņemtie klienti, kuri reibuma dēļ neievēro smēķēšanas aizliegumu.
Pie mājas novietotās automašīnas sākumā radīja priekšstatu, ka esam parastas daudzdzīvokļu mājas pagalmā. Taču pēc brīža šis priekšstats tika pilnībā sagrauts. Sajūtas pēc dīvainā nama apmeklējuma ļoti disonēja ar Ventspili kā tūrismam labvēlīgu pilsētu.
28.05.2020./ Autors: Ventspilnieks.lv/ Foto:Ventspilnieks.lv