Ja Ventspils domē ievēlētās partijas rīkosies tā, kā saka, tad Ventspils mēram Aivaram Lembergam pietrūks balsu, lai astoto reizi kļūtu par domes priekšsēdētāju. Taču partiju pārstāvji neizslēdz iespēju apsvērt kādu citu Latvijai un Ventspilij kandidātu, ja tāds tiktu virzīts, vēsta LTV raidījums de facto.

Lai ievēlētu domes priekšsēdētāju, nepieciešams deputātu vairākums. Latvijai un Ventspilij vēlēšanās ieguva septiņas vietas domē, bet, Lembergam atrodoties apcietinājumā, faktiski balsis ir sešas. Tikpat balsu ir pārējām domē ievēlētajām partijām – Jaunās vienotības/Latvijas Reģionu apvienības (JV/LRA) sarakstam, partijai Latvijas attīstībai, Nacionālajai apvienībai (NA) un Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP).

Raidījumā stāsta, ka pagaidām neizskatās, ka Latvijai un Ventspilij būtu skaidrs plāns, ko darīt tālāk. Vismaz partija par to klusē.

«Mēs jau, ejot uz vēlēšanām, esam pauduši, ka mūsu saraksta pirmais numurs ir domes priekšsēdētāja kandidāts. Esmu pārliecināts, ka tas ir iespējams. Kā mēs to izdarīsim, to mēs redzēsim 1.jūlijā,» raidījumam sacīja Lemberga vietnieks Jānis Vītoliņš.

Jūlija pirmajā datumā jānotiek jaunievēlētās domes pirmajai sēdei. Visdrīzāk, līdz tam laikam jautājums par Lemberga ieslodzījumu vēl nebūs pārskatīts.

«Es domāju, ka katrs no sešiem anti-Lemberga koalīcijas deputātiem apzinās savu vēsturisko misiju Ventspilī,» pauž domes deputāts Ģirts Valdis Kristovskis (JV/LRA).

Viņš un citu partiju pārstāvji, izņemot Latvijai un Ventspilij, uzskata, ka apcietinātais Lembergs nevar vadīt pilsētu gan tādēļ, ka notiesāts pirmajā instancē par smagiem noziegumiem, gan tādēļ, ka domes darba vadīšana no cietuma nav iespējama.

Jaunievēlētie domes deputāti gan nesaka striktu «nē» kādam citam Latvijai un Ventspilij kandidātam.

«Ja tiek virzīts jebkurš cits, izņemot  no Lembergu ģimenes, tad mēs šo situāciju varētu apsvērt, jo mūsu mērķis ir strādāt,» de facto saka JKP deputāts Bruno Jurševics un piebilst, ka arī opozīcija var izvirzīt savu kandidātu.

Pašam Lembergam cietumā nav atļauts attālināti piedalīties Ventspils domes darbā. Likums neparedz viņam datoru, atgādina de facto.

Apcietinātie drīkst izmantot televizoru, kura ekrāna izmērs nepārsniedz 50 cm pa diagonāli, un tam pievienojamās videospēles, kā arī ledusskapi, ūdens sildītāju, radio. Viņi arī var saņemt naudu, iegādāties pārtiku, abonēt presi, pastaigāties, valkāt personisko apģērbu un apavus, sarakstīties un sazvanīties ne retāk kā reizi nedēļā. Covid-19 pandēmijas laikā klātienes tikšanās aizstāj videozvani.

Par darba ierobežojumiem Lembergs vērsās Satversmes tiesā, taču tiesa atteicās lietu ierosināt.

Raidījumā arī uzsver, ka, atrodoties apcietinājumā, Lembergs arī nevarēs nobalsot par sevi kā domes priekšsēdētāju, pat ja Latvijai un Ventspilij izdomās viņu izvirzīt.

Attālinātas mēru vēlēšanas saskaņā ar likumu vispār nav atļautas.

Tiesa – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pagājušajā nedēļā rosināja, ka Covid-19 dēļ attālināti varētu balsot arī par mēriem. Taču ministrijā skaidro, ka Lembergs vienalga balsot nedrīkstētu, jo to neļauj cietuma režīms. Saeimā gan izskan, ka šādas izmaiņas tik vienkārši veikt nevarēs, tāpēc tālāk ideju varētu arī nevirzīt.

«Protams, vēl pastāv iespēja, ka Latvijai un Ventspilij, lai panāktu savu, pārvilinās kādu no tā sauktās opozīcijas savā pusē. Uzreiz pēc vēlēšanām lielākā neskaidrība bija saistīta ar Nacionālās apvienības deputātu Kārli Vočtavu, kurš nav apvienības biedrs un domē iekļuva visai negaidīti, paceļoties no 12.vietas uz pirmo,» atzīmē de facto žurnālisti.

Taču, kā Vočtavs pauda LTV par atbalstu Lembergam, «nevaru iedomāties kā pilsētas vadīšanu varētu vadīt no cietuma». Kādu citu no Latvijai un Ventspilij viņš varētu apsvērt, bet pagaidām neviens nav izvirzīts.

NA priekšsēdētājs Raivis Dzintars pauda, ka līdz šim partijas valdē Ventspils situācija nav izskatīta, bet, ja būs kāda svarīga izšķiršanās, partijas vadība tam pievērsīsies.

«Pašlaik es varu paust savu personīgo viedokli, ka es neredzu par iespējamu, ka Nacionālā apvienība varētu kaut kā stutēt Latvijai un Ventspilij koalīciju,» sacīja Dzintars.

Viens no Lemberga vietniekiem Didzis Ošenieks pagājušās nedēļas preses konferencē pieļāva, ka «tie, kas ir no Rīgas, viņi gribēs padomus dot» jaunievēlētajiem deputātiem, bet Latvijai un Ventspilij plāno runāt ar «vietējiem cilvēkiem».

Partijai šonedēļ plānota valdes sēde, pēc kuras tā sāks sarunas par sadarbību ar pārējām domē ievēlētajām partijām, norāda de facto.

 

14.06.2021. / Autors: BNN / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs