Partijas Latvijai un Ventspilij popularitāte strauji krīt, tās līderis Aivars Lembergs jau vairāk nekā trīs mēnešus atrodas apcietinājumā Rīgas Centrālcietumā, un pagaidām nav zināms, kad un vai viņš varēs piedalīties domes darbā. Tomēr, lai arī krietni mazāk nekā iepriekšējās vēlēšanās, par viņu balsojuši pietiekami daudz ventspilnieku. Lielā mērā to, visticamāk, veicinājusi Latvijā vēl nepieredzētu apmēru slēptās aģitācijas un «melnā PR» kampaņa.

Propaganda vienmēr bijusi jebkura totalitāra režīma arsenālā – sākot ar Padomju Savienību un nacistisko Vāciju, un beidzot ar mūsdienu Krievijas Putina kultu un Ziemeļkoreju. Viens no tās galvenajam virzieniem allaž ir bijis un joprojām ir attiecīgā valdošā režīma glorifikācija. Ventspilī pirms 5.jūnija pašvaldību vēlēšanām propagandas mašīna mala ar atjaunotās Latvijas vēsturē vēl neredzētiem  apgriezieniem. Visticamāk, uzdevums bija tikai viens – pierādīt Lemberga un viņa partijas neaizstājamību un maksimāli nepieļaut opozīcijas partiju iekļūšanu domē.

Tā kā iepriekšējās vēlēšanās no Nacionālās apvienības, Vienotības un Latvijas Reģionu apvienībasapvienotā saraksta domē ievēlētie deputāti valdošajai partijai visus šos gadus bijuši kā «suņanagla mīkstumos», tad šoreiz ar plašu nomelnojošu un, jādomā, arī ļoti dārgu kampaņu, viņus par katru cenu centās «noņemt no trases». Tomēr, neskatoties uz masīvo kampaņu, kurā cita starpā darbā tika laisti arī administratīvie resursi, tāda Pirra uzvara  vien sanāca. Latvijai un Ventspilij domē ir septiņi deputāti, no kuriem viens sēž cietumā, bet pārējām četrām domē iekļuvušajām partijām kopumā ir seši mandāti. Iepriekš tās teikušas, ka par Lembergu kā domes priekšsēdētāju nebalsos.

Ja partijas turēs vārdu, tad visa melnajā kampaņā ieguldītā milzu nauda izrādīsies nosviesta zemē.

Sevis slavināšanas kampaņā Latvijai un Ventspilij, radoši apejot likuma prasības, visticamāk, ieguldījusi arī vērā ņemamus administratīvos resursus. Proti, kopš 2021.gada janvāra ventspilnieki reizi mēnesī saņem krāsainu, glancētu Ventspils pilsētas informatīvo izdevumu, kuram kā izdevējs norādīta pašvaldības kultūras, izglītības un informācijas iestāde Ventspils bibliotēka, un trīs reizes mēnesī – informatīvo izdevumu pašvaldības un tās institūciju izdoto tiesību aktu skaidrojumu. Lai arī teorētiski šiem izdevumiem vismaz satura ziņā vajadzētu radikāli atšķirties, pēc būtības tie ir vienādi slēptās aģitācijas materiāli ar valdošās partijas slavinājumu un opozīcijas deputātu «noriešanu».

Pēdējais šāda veida izdevums pastkastītēs parādījās vēl vēlēšanu dienā – 5.jūnijā

Ar līdzīga satura plakātiem, kuri netieši norādīja uz līdzšinējo «pilsētas tēvu» labajiem darbiem, bija aplīmēti arī teju visi pilsētas reklāmas stabi. Par tiešu politisko reklāmu to īsti nenosauksi, taču propagandas vēstījums, nenoliedzami, lēja ūdeni uz Latvijai un Ventspilij un Lemberga dzirnavām.

Piecas nedēļas pirms vēlēšanām darbā tika laista «smagā artilērija»  – anonīma aģitācijas avīze Ko visādi ventspilnieki.lv tev nestāsta. Klasisks «melnā PR» izdevums, kur puspatiesība, meli un apmelojoši izdomājumi par četriem opozīcijas deputātiem bija svārstīti vienā murskulī.

Turklāt paralēli daļa no šīs mēslu straumes, neraugoties ne uz kādiem priekšvēlēšanas aģitācijas ierobežojumiem, tika pārpublicēti Ventas Balsī, pašvaldības oficiālajā tīmekļa vietnē, Neatkarīgajā Rīta Avīzē, u.c

Ventspilnieku pastkastītēs nonāca četri šādi izdevumi, piekto tirāžu – kopumā 11 000 eksemplāru, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs izņēma kopumā no sešiem dažādiem objektiem.  Atliek vien gaidīt, kad KNAB šo lietu izmeklēs līdz galam. Tad arī uzzināsim kā pasūtītāju, tā izpildītājus. Tikmēr TV3 raidījums Nekā personīga 6.jūnijā ziņoja, ka pēdas ved divos virzienos. Viens no tiem, iespējams, saistīts ar partiju Latvijai un Ventspilij, otrs, iespējams, ar Nacionālās apvienības saraksta pēdējo numuru Imantu Liepiņu, kurš līdz šim bijis zināms kā dedzīgs Lemberga slavinātājs.

Proti, mākslinieks Vilnis Bulavs, kura karikatūras izmantotas «melnā PR» avīzes ilustrēšanai, raidījumam atzinis – ilustrācijas caur kopīgu paziņu viņam pasūtījis Nacionālās apvienības saraksta kandidāts Ventspilī, publicists un žurnālists Imants Liepiņš.

Pats Liepiņš raidījumam izteicās: «Nē, nē, nē, tur noteikti ir kaut kāda kļūda, jo es esmu viens parastais iesācējs kandidāts vēlēšanās un tas principā arī ir visa mana darbība vēlēšanās,» un pēc tam raidījumam aizliedza citēt savas atbildes.

Attiecībā uz Latvijai un Ventspilij interesants šķiet fakts, anonīmās avīzes eksemplārus atrada tās pašas daudzdzīvokļu mājas pagrabā Sarkanmuižas dambī, kurā savulaik bija deklarējies Aivars Lembergs. Tagad tajā pašā dzīvoklī, kurā Lembergs 2007.gadā pavadīja daļu sava mājas aresta, atrodas Ventspils Attīstības aģentūra. Protams, nevar izslēgt, ka tā ir sakritība, un nomelnojošās avīzes izplatītāji tur ieperinājušies nejauši.

Tikmēr masīvais «melnā PR» uzbrukums komplektā ar Lemberga un viņa partijas propagandu, iespējams, ne vienam vien ventspilniekam lika atturēties no dalības vēlēšanās, bet vēl citiem izšķirties par labu Lembergam, kurš, kā gadiem sēdināts cilvēku apziņās, teju vai vienīgais visā Latvijā prot rūpēties par savu pilsētu un «lai arī zog, bet arī dod pilsētai».

Pagaidām izskatās, ka cietumā sēdošo Lembergu priekšvēlēšanu laikā apkalpojusi kvalificēta «smadzeņu skalotāju» komanda, kura pat viņa atrašanos apcietinājumā pamanījās izmantot, lai parādītu Lembergu kā mīlošu vīru un tēvu. Citādi ir grūti izskaidrot pensijas vecuma vīrietim neraksturīgas publiskas atklāsmes par «mīļbučiņām mīļsirsniņai», kuras ar Kristīnes Lembergas gādību plaši tiek tiražētas sociālajos tīklos un ar Lembergu saistītajos portālos.

 

8.06.2021. / Autors: BNN / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs