Ventspils dome maina banku. Iemesls – sankcijas?

938

Pastāv aizdomas, ka Ventspils pilsētas pašvaldības iestādes ir bijušas spiestas mainīt apkalpojošo banku, jo AS Swedbank, visticamāk, ir atteikusies no sadarbības ar Ventspils pilsētas domi un tās iestādēm, to apliecina arī Ventspils pilsētas domes iestāde Sporta pārvalde. Tātad ar lielu varbūtību ASV uzliktās sankcijas, Aivara Lemberga ietekmē esošie Ventspils pilsētas domes deputāti un VARAM bezatbildīgā rīcība sāk nu jau tiešā veidā atstāt ietekmi uz Ventspils pilsētas domes un tās iestāžu darbu, BNN komentē Ventspils pilsētas domes deputāts Aivis Landmanis.

Amatpersonu nespēju un bezdarbību apmaksā iedzīvotāji

2020.gada 21.aprīlī Ventspils pilsētas domes oficiālajā portālā www.ventspils.lv parādās ziņa, ka no 1.aprīļa ir mainīti domes un pašvaldības policijas bankas norēķinu rekvizīti, proti, slēgti bankas konti AS Swedbank un atvērti bankas konti AS Luminor Bank. Deputāta ieskatā, tās ir jau sekas sankcijām par ko atbildīgās amatpersonas pašlaik nevēlas runāt.

«Vissāpīgāk amatpersonu rīcības nespēju un bezdarbību izjūt ierindas ventspilnieks, kuru maksājumi no  AS Swedbank šādi tiks sadārdzināti par 0,36 eiro ik reizes. No marta Ventspils pilsētas dome algu izmaksas veic no AS Luminor Bank uz darba ņēmēju AS Swedbank kontiem, šādi radot iespējami nepamatotas pakalpojumu izmaksas Ventspils pilsētas domei un tās iestādēm. Un tas viss, pateicoties Aivaram Lembergam un viņa interešu sargiem Ventspils pilsētas domē un VARAM,» savu viedokli pauž A.Landmanis.

Deputāts atgādina, ka 2019.gada 9.decembrī ASV Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) noteica sankcijas Aivaram Lembergam, ar viņu toreiz saistītajai Ventspils Brīvostas pārvaldei un trim viņa vadītajām biedrībām.

Attiecīgi 2020.gada 3.janvārī pie Ventspils pilsētas domes deputātiem ar vēstuli vērsās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, aicinot Ventspils pilsētas domes deputātus kā valsts amatpersonas izvērtēt visus iespējamos netiešos riskus, kuri varētu būt saistīti ar OFAC noteiktajām sankcijām pret Lembergu, domes un tās institūciju sēdēs lemt par iespējamiem risinājumiem, lai Ventspils pilsētas dome arī turpmāk varētu sekmīgi nodrošināt pašvaldības autonomo funkciju izpildi un pakalpojumu nodrošināšanu iedzīvotājiem.

 VARAM imitē darbu

«Jau toreiz, kad ar 3.janvāra vēstuli Pūce uzrunāja Ventspils pilsētas domes deputātus, bija skaidrs, ka Lembergam pakļautie deviņi deputāti no 13, un Ventspils pilsētas domes, tās iestāžu un kapitālsabiedrību vadītāji un pusvadītāji nestāsies pretim Lemberga interesēm, proti, turpinās mantru, ka Ventspils pilsētas domē viss ir labākajā kārtībā – Satversme, valsts likumi, tiesas nolēmumi un arī sankcijas tiek ievērotas. Ministrs Pūce, tāpat kā visi iepriekšējie Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ministri kopš 2007.gada regulāri tiek informēti par prettiesisko situāciju Ventspils pilsētas domē, tāpēc Pūcem nevajadzētu būt pārsteigtam – viņa sūtīto vēstuli Lembergs un Co, tā teikt, pakarinās «ķemertiņā uz nagliņas»,» komentē A.Landmanis.

Deputāta ieskatā, vienīgie, kuri pēc būtības atsaucās ministra Pūces aicinājumam, bija Ventspils pilsētas domes četri opozīcijas deputāti. «Opozīcija jau iepriekš Pūces kungu regulāri bija informējusi par Ventspils pilsētas domē notiekošajiem likumpārkāpumiem. Pūces kungs bija informēts par Ventspils opozīcijas deputātu tiesas procesiem pret Ventspils pilsētas domi un to vairāku instanču rezultātiem, kuri ir labvēlīgi opozīcijai. Diemžēl adekvāta VARAM reakcija nesekoja un VARAM bezdarbība rezultatējās ASV OFAC sankcijās.»

«Arī notikumi pēc 2019.gada 9.decembra liecina, ka VARAM vēl joprojām negrib saskatīt acīmredzamo, jo atbildes uz pašas aicinājumiem viņus informēt par likumpārkāpumiem Ventspils pilsētas domē ir vairāk nekā nožēlojamas un atbilst Lemberga advokātu rīcībai,» turpina A.Landmanis.

Viņš uzsver: «Vai nebūtu pienācis laiks VARAM beidzot publiski paskaidrot, kam vēl ir jānotiek, lai VARAM rīkotos profesionāli un ieinteresēti, proti, novērstu Ventspils pilsētas domē ieilgušos regulāros likumpārkāpumus un sauktu vainīgās amatpersonas pie atbildības?»

29.04.2020./ Autors: BNN/ Foto: Unsplash