Šī gada oktobrī gada inflācija bijusi 2,8% apmērā, tomēr gada inflācija pakāpsies līdz 2,9%, bet nākamajā gadā pat pārsniegs 3% robežu. To aizvien vairāk ietekmēs valsts iekšienē notiekošie faktori, prognozē Swedbank jaunākā ekonomiste Linda Vildava.

Viņa norāda, ka oktobrī gada laikā inflāciju virzīja līdzīgi faktori kā iepriekš – pārtikas, degvielas, siltumenerģijas un pakalpojumu cenu kāpums, īpaši apdrošināšanas, atpūtas un kultūras un veselības pakalpojumiem. “Inflācijas atslābums uz gada beigām nebūs tik liels, kā iepriekš gaidīts, nesenā naftas cenu kāpuma un neatlaidīgo pasaules pārtikas cenu dēļ. Gan naftas cenas, gan pasaules pārtikas cenas šobrīd ir augstākā līmenī nekā pērn, kas gada inflāciju pārtikas un degvielas kategorijās noturēs gana piepaceltu un kas neļaus gada kopējās inflācijas tempam būtiski noplakt,” norāda eksperte.

Ekonomikas izaugsme šī gada trešajā ceturksnī paātrinājās un bija 5,8%, taču gada inflācijas tempi šo paātrinājumu pagaidām neatspoguļo. Nākamajā gadā papildu impulsu inflācijai var iedot pakalpojumu cenu izaugsme. Pakalpojumu cenas lielā mērā ietekmē darba tirgus, kas parasti ekonomikas tendences atspoguļo ar nelielu kavēšanos. Šobrīd pakalpojumu cenas aug ap 3%. Silstošais darba tirgus un augošie iedzīvotāju ienākumi gan spiedīs, gan ļaus celt šīs cenas tuvākajos gados. To, piemēram, varam redzēt kaimiņos. Igaunijā un Lietuvā, pakalpojumu cenas aug ap 4-5%, Lietuvā dažos mēnešos cenu kāpums bijis pat tuvāk 7%.

“Viens no faktoriem straujākai pakalpojumu cenu izaugsmei ir tas, ka abās valstīs darba tirgus ir karstāks, un algu izaugsme jau ilgāku laiku bijusi strauja. Nav teikts, ka Latvijā arī redzēsim tieši šādus ciparus, bet augšupejoša pakalpojumu cenu tendence nākotnē, visticamāk, būs arī mums,” prognozē ekonomiste.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA