Gada inflācija ir sākusi atslābt, novembrī sarūkot trešo mēnesi pēc kārtas, tagad noslīdot līdz 2,7%. Šogad gada vidējā inflācija varētu būt 2,9%, taču jau janvārī gaidāms jauns inflācijas lēciens un turpmākajos mēnešos uz patēriņa cenu indeksu darbosies spēcīgas pretējas ietekmes, prognozē Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Viņš norāda, ka no vienas puses tiek paaugstināti akcīzes nodokļi, tātad sagaidāms inflāciju palielinošs efekts. Nākamgad vidējā gada inflācija gaidāma apmēram 3% līmenī. “Akcīzes nodokļu kāpuma dēļ krass gada inflācijas lēciens paredzams janvārī, pārējā gadā tas varētu saglabāties apmēram janvāra līmenī, spriežot pēc šobrīd pieejamās informācijas. Līdzās nodokļu ietekmei nākamgad iespaidu uz cenu līmeni mēreni varētu pastiprināt arī algu kāpums. Ja šogad vidējais algu kāpums varētu būt ap 7,5%, tad nākamgad, ļoti provizoriski vērtējot, ap 9% – ir iespējami lieli pārsteigumi. Attiecīgi palielināsies arī pakalpojumu cenu inflācija, kas aizvadītajā gadā pārsvarā turējusies ļoti tuvu 3%,” prognozē Strautiņš.

“Par laimi, pērn vislielāko šoku sagādājusī sviesta cena biržās no augstākā punkta septembrī – gandrīz 7000 eiro par tonnu – nokritusies jau līdz gandrīz 4500 eiro par tonnu, kas gan vēl ir diezgan daudz. Turpretim vājpiena pulvera cenas ir ļoti zemā līmenī. Tāpēc pārtikas inflācijai ir jāatslābst,” norāda eksperts.

Latvijas patēriņa cenu datos novembrī pārtika vēl veidoja 40% no kopējā devuma gada inflācijā, bet situācija drīz mainīsies. Augstākā pārtikas gada inflācija bija augustā (7,3%), tā bija augstākā tieši sešu gadu laikā, novembrī tā bija noslīdējusi jau līdz 5,2%. Piena cenas septembrī gada griezumā kāpa par 14,9%, novembrī – par 12,4%.

Sviesta inflācija no ārkārtīgi augsta līmeņa augustā 84,5% sarukusi līdz 58,6%. Tas gan pārsvarā bāzes efekta dēļ, cenu līmenis augstāko punktu sasniedza oktobrī, novembrī samazinājās par 2,3%, domājams, ka tālāk tas velsies lejup strauji, paredz ekonomists. Pārējās lielajās produktu grupās notikušo cenu izmaiņu ietekme ir samērā neliela. Par 4,0% gada laikā augušas sakaru cenas, bet šīs kategorijas daļa patēriņa grozā ir neliela. Par 3,3% pieaugusi ar medicīnu saistīto preču un pakalpojumu cena.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA