Pagājušā gada spārnoto un nespārnoto teicienu “topā” gluži pelnīti bija iekļuvis kāda mūsu tiesībsargājošo instanču bosa paustais, ka “katrai kļūdai ir vārds un uzvārds”. Minētais kungs šo patiešām satriecošo “spārnoto teicienu” bija domājis ļoti vienkārši: ja reiz valsts iestādes, pašvaldības vai citas “publiskas personas” pieņem kādu kļūdainu lēmumu, tad, nenoliedzami, kaut kur pavisam dziļi šīs iestādes dzīlēs noteikti atrodas arī kāds konkrēts cilvēks, kas lēmumu ir sagatavojis. Un tādējādi var pavisam droši teikt, ka neviens lēmums nav anonīms. Un katrai kļūdai patiešām ir vārds un uzvārds.

Minētais jautājums pavisam droši ir aktualizējies arī saistībā ar mūsu pilsētas “sankcionēto” mēru, viņa kabatas pirmorganizācijām un citiem veidojumiem, kas tieši vai netieši saistīti ar godātā mēra kunga vārdu. Aizkulisēs jau tiek spriests par to, ko darīt un kā darīt, lai viens vai otrs lēmums, kas saistīts ar pašvaldību, minētajām organizācijām un pat mēra kabatas partiju, kas palikusi bez sava konta, tiktu tulkots tā, lai nekādi nesaistītos ar paša mēra kunga vārdu. Citiem vārdiem, ir jāatrod grēkāzis, kuram tad arī būtu minētais “vārds un uzvārds”.

Ziņas un jaunumi no galvaspilsētas, šķiet, pieņem arvien nepatīkamākas aprises (ja, protams, vērtējam no mūspuses “vareno” skatupunkta). Tāpēc atkāpšanās ceļa nodrošināšana gan tiesiskā, gan finansiālā ziņā pašreiz varētu būt dienaskārtības augšgalā. Un, kā jau šādās situācijās parasti pieņemts, kāds vainīgais noteikti būs jānodod taisnajai tiesai saplosīšanai, bet īstie “pelēkie kardināli” vai pat publiskajā arēnā labi zināmi personāži varēs taisnoties, ka visi nodarījumi ir notikuši viņiem aiz muguras. Un te nu tā saucamie pakalpiņi, kas akli izpildījuši visus bosu rīkojumus un turklāt vēl palikuši zem dokumentiem apakšā savus parakstus, naivi cerēdami, ka bosi viņus pie sliktākā scenārija izpestīs, varēs kost visos atlikušajos pirkstos… Nekad nav bijis tā, ka grimstošā politiskā kuģa kapteinis gluži kā Titānika orķestra diriģents pazudīs viļņos kopā ar kuģi un orķestri. Drīzāk otrādi – diriģents lepnā vientulībā ar vienīgo glābšanas laivu aizpeldēs uz siltākām un ne tik juridiski skarbām valstīm, kamēr viss orķestris, kas iepriekš pazemībā spēlējis diriģenta iecerēto skaņdarbu, visticamāk, sēdēs uz apsūdzēto sola…

Tiesa gan, vārdu un uzvārdu jau patiesībā netrūkst. Tāpat kā uzlikto autogrāfu uz dažāda ranga līgumiem, rīkojumiem vai instrukcijām. Kaut vai daudzkārt pieminētā un sankcionētā Ventspils Attīstības aģentūra (VAA) – nav taču tā, ka atlīdzība mēra kungam par gana daudz darīto pilsētas mārketinga jomā, ir notikusi bez, piemēram, grāmatveža vai VAA vadītāju ziņas un paraksta. Tātad – varam godprātīgi pieņemt, ka vismaz šajā iestādē vainīgie ir zināmi, jo nav taču nekāds noslēpums, ka tieši VAA var trāpīties zem paša pirmā Damokla zobena cirtiena. Un tad – gluži kā leģendārajā Ilfa un Petrova garadarbā Zelta teļš – zicpriekšsēdētājiem, kas ar savu parakstu gatavi piesegt jebko, “nāksies sēdēt”. Atšķirība vien tāda, ka Ilfa un Petrova varonim Funtam jau iepriekš bija skaidrs iznākums, kamēr Ventspils gadījumā “vadonim pietuvinātie” izbrīnā prasīs: kāpēc mani?

Patiesībā tieši “kļūda ar vārdu un uzvārdu” ir lielākais bieds ierēdniecības un, kas zīmīgi, arī politiskās elites daļai, kura gatava jebkuriem līdzekļiem pakalpot konkrētam pie varas esošam “vadonim”. Jo līdzšinējā labi funkcionējošā politiskā kārtība jebkuru “kļūdu” novēla uz kolektīvo atbildību. Respektīvi, neviena vainīgā jau nav. Visu izlēma “komisija”, “darba grupa” vai vārdos nenosaukta “padome”. Tātad “kļūdai” nemaz nevar būt vārda un uzvārda. Pat tad, ja izsaimniekoti miljoni (kā Rīgas domes “pasūtījumos” vai Latvenergo milzu projektos), iepirkumos pieņemti apšaubāmi lēmumi, valsts vai pašvaldības iestādes “labvēlība” virzīta tikai vienā virzienā. Cerams, ka palēnām šī situācija mainīsies – ne tikai dēļ amerikāņu sankcijām pret mūspuses varas virsotnēm, bet arī tādēļ, ka varētu mainīties visa politiskā un pārvaldes kultūra valstī. Un tad katrai kļūdai patiešām būs vārds un uzvārds, kas norādīs ne tikai uz vienu grēkāzi vainīgo, bet arī parādīs katra atbildības pakāpi, ļaujot novērtēt arī juridiskās un finansiālās sekas par to, ka akli izpildīts kāds ne visai likumīgs tiešā priekšnieka rīkojums.

11.02.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com