Lemberga trumpja dūzis

0
272

To, ka mūsu pilsētas domes vadītājs (tiesa gan, no amata pienākumu pildīšanas atstādināts) ir spēcīgs verbālajā ekvilibristikā un spēj piemeklēt epitetus teju katrai dzīves norisei, zina visi. Un ir ļaudis, kam tik ļoti patīk šis “lūk, kā viņš pateica” princips politikā, ka gatavi vienmēr sekot līdzi savam vadonim, jo viņš, raugi, “tiem riebekļiem Rīgā” ierādīja vietu.

Beidzamais mūsu atstādinātā mēra literāro salīdzinājumu izvirdums bija preses konference, kurā cita starpā pilsētas galva apsprieda arī iespējamo administratīvi teritoriālo reformu (ATR) un Ventspils pilsētas un novada apvienošanu vienā administratīvajā vienībā. Lai nu paliek reformas novērtējumi un citas tik smalkas nianses, bet šoreiz interesantākais bija nevis epitetiem bagātais viedoklis par ATR kā tādu, bet gan argumenti, kurus Lemberga kungs vilka ārā kā trusīšus no burvju mākslinieka cepures. Protams, lai paskaidrotu, ka nekāda novada un pilsētas apvienošana notikt nedrīkst…

Ar argumentu, ka Lemberga kunga trumpja dūzis ir piekāvis ministra Pūces nieka sešinieku, mūsu mērs nāca klajā vairākkārt… Tātad – varam secināt, ka viņa kāršu kavā ir uzreiz vairāki dūži, bet, kā zināms katram “duraka” spēles spēlētājam, katrā spēlē trumpja dūzis ir tikai viens. Un tātad mūsu pilsētas galva vai nu nezina noteikumus, vai arī blēdās. Jeb, runājot viņam tuvajā kāršu spēlmaņu valodā, viņš ir “šuleris”. Un tieši tā arī izskatījās, vērtējot izklāstītos argumentus, kurus nekā citādi kā par demagoģiju un, diplomātiski sakot, ārkārtīgi brīvu faktu interpretāciju nosaukt nekādi nevar – operēšanu ar statistikas datiem, pasakot vienu faktu, bet noklusējot otru, mēdz dēvēt par runāšanu puspatiesībās.

Piemēram, krāšņi uzzīmētā diagramma ar pavadošajiem komentāriem patiesi liecināja par zināmu “netaisnību”: kāpēc, piemēram, mazākais no paredzētajiem novadiem (Līvānu novads) var pastāvēt, bet Ventspils novads ar lielāku iedzīvotāju skaitu – nē. Un vientiesīgākam klausītājam patiesi šķiet – redz, kā patiesību runā. Kāpēc Līvānos ar 11 000 iedzīvotājiem novads var būt, bet Ventspils novadā ar 11 700 iedzīvotājiem – nē… Turklāt ja vēl dzēlīgi tiek piebilsts, ka Rīgā acīmredzot ar aritmētiku kaut kas nav kārtībā, tad var tikai applaudēt pilsētas mēram, kā viņš atkal ierādījis vietu Ventspili nemīlošajiem un viņu personīgi apkarojošajiem valdības iznireļiem.

Tiesa gan, Līvānu gadījumā mērs “aizmirsa” piebilst vēl kādu citu ATR prasību jaunajiem novadiem, proti, novada izveidi nosaka ne tikai iedzīvotāju skaits, bet arī attīstības centra (proti, pilsētas) atrašanās novadā. Bet Ventspils novadā tāda centra nav. Ja neskaita vienīgo novada pilsētu – Pilteni –, kurā iedzīvotāju skaits neatbilst pilsētas statusam, bet kas savu pilsētas nosaukumu saglabājusi vēsturisku iemeslu dēļ, tādēļ par “attīstības centru” likuma izpratnē nudien nav dēvējama. Turklāt patiesības labad (runājot tieši par Līvānu novadu) būtu atmaskojumu alkstošajai publikai jāpaskaidro arī tas, ka Līvānu novads no jaunveidojamajiem novadiem ir vienīgais ar šādu iedzīvotāju skaitu, bet atsevišķa novada gods tam piešķirts ekonomisku apsvērumu dēļ izņēmuma kārtā.

Tāpēc Lemberga kunga “trumpja dūzis”, ar ko tiek sists ministra Pūces sešinieks, drīzāk izskatās izvilkts no piedurknes, nevis iegūts, godīgi saņemot izdalītās kārtis. Līdzīga manipulācija ar dažādu jomu faktiem, kas sabērti vienā kaudzītē, un puspatiesībām ir visa preses konferencē izskanējusī “argumentācija”. Un, ziniet, nevar noliegt – visa šī performance bija patiešām glīti iesaiņota diagrammu, skaitļu stabiņu, līkņu un infografiku spožajos papīrīšos, lai radītu lielāku ticamības iespaidu. Paskatieties, cik skaisti izskatās no ārpuses, bet nekādā gadījumā nemēģiniet šo sainīti vērt vaļā. Var uzsprāgt, ja mēģināsiet analizēt, ko tad īsti mēra kungs pateicis un ar kādiem argumentiem savus secinājumus pamatojis. Tāpēc būs vien pareizāk, ja klausīsieties mēra krāšņajā runā – ar kādām kārtīm kādus sešiniekus viņš sasitis, kādu mācību guvis no aritmētikas stundām pamatskolā vai arī, piemēram, kā Kariņš, Pūce, Linkaits vai jebkurš cits no pašreizējās valdības, izsakoties vienkāršrunā, kārtējo reizi “aplauzies”… Bet patiesība jau nav svarīga, galvenais, kā zināms, politikā ir intereses.

03.12.2019 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay