Jāpanāk, lai Lemberga ietekme Ventspils brīvostā tiek pārtraukta, tā banku uzraugi

1
228

ASV uzlikto sankciju mērķis ir mazināt Aivara Lemberga ekonomisko un politisko ietekmi Ventspils brīvostā un citos viņa pārvaldītos uzņēmumos. Sankciju mērķis nav paralizēt uzņēmumu darbību, bet gan saprast, vai caur tiem tiek veikti darījumi, ko ietekmē sankcionētā persona – Lembergs, ceturtdienas, 12.decembra, preses konferencē skaidro Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītāja Santa Purgaile.

Viņa pauž, ka šobrīd jūtīgākais jautājums ir par to, kas notiks ar Ventspils brīvostu. Purgaile preses konferencē uzsver, ka valdība dara visu iespējamo, lai uzņēmums tiktu izņemts no sankciju saraksta un tiktu noņemta Lemberga ietekme pār Ventspils brīvostu.

Kā norāda Purgaile: «Latvijai jāpierāda, ka Ventspils brīvosta nav pelnījusi būt [ASV] sankciju sarakstā.»

Viņa arī uzsver, ka Ventspils brīvostas pārvaldes konti nav tikuši slēgti, bet gan bankas atturējās sniegt finanšu pakalpojumus. Tādējādi, pēc viņas teiktā, brīvostā strādājošie uzņēmumi var veikt un saņemt maksājumus par pakalpojumiem.

FKTK vadītāja uzsver, ka Latvijā šis ir bezprecedenta gadījums, kad kāds no Latvijas pilsoņiem, uzņēmumiem būtu iekļauts sankciju sarakstā. Bankām šobrīd uzdevums ir atrisināt situāciju tā, lai tas nekaitē Latvijas ekonomiskajai darbībai.

Pēc Purgailes paustā, pašlaik lielākais slogs ir bankām, jo tieši tās izvērtēs un diagnosticēs, vai Lembergs un personas, kas atrodas tiešā viņa kontrolē, ietekmē kompānijas, kas ir ārpus sankcionēto uzņēmuma saraksta.

FKTK vadītāja uzsver, ka brīvostā strādājošajiem uzņēmumiem 30 dienu laikā kopš ASV paziņojuma netiks ietekmēti finanšu pakalpojumi. Viņa aicina visus uzņēmumus, kas ir pakļauti padziļinātai izpētei, pašiem pārliecināties par to, vai kādam no viņu darījumu partneriem varētu būt saistība ar Lembergu un viņa interesēm.

Konferencē tiek uzsvērts, ka bankas no ceturtdienas 12.decembra, pastiprinātas uzraudzības režīmā apkalpos Lembergu un iestādes, kas pakļautas ASV sankcijām.

Pēc Purgailes teiktā, bankas ir atsākušas pastiprinātas uzraudzības režīmā sniegt finanšu pakalpojumus ASV sankciju sarakstā ietvertajām personām.

Lembergam pašlaik ir tiesības uz pamata kontu primāro vajadzību segšanai, piemēram, komunālo maksājumu veikšanai, veselības aprūpei, pensijas saņemšanai utt., bet FKTK vēl noteiks konkrētu summu, kādu Lembergs varēs saņemt pamata vajadzību nodrošināšanai.

Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) pirmdien, 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp pret Lembergu.

«Korupcija gadiem ilgi bremzējusi Latvijas ekonomiku, atņemot naudu no Latvijas iedzīvotājiem paredzētajiem sabiedriskajiem pakalpojumiem un ļaujot noziedzīgām personām nodarīt kaitējumu Latvijas valstij un NATO aliansei,» teikts ASV paziņojumā.

Tajā arī uzsvērts, ka ASV sadarbojušās ar Latvijas valdību korupcijas apkarošanā.

OFAC izdevis Globālo Magņitska vispārējo licenci nr.1, kas nosaka, ka 30 dienu laikā ir jāpārtrauc sadarbība ar sankciju sarakstā iekļautajiem – Lembergu, Ventspils Brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju.

Saskaņā ar noteiktajām sankcijām tiek bloķēti visi Lemberga un augstāk minēto struktūru īpašumi, daļas īpašumos un tieši vai netieši individuāli vai ar citu personu starpniecību piederošās struktūras, kurās viņu daļa ir virs 50%, kas atrodas ASV vai atrodas ASV personu īpašumā vai kontrolē, un par tām jāziņo OFAC.

Proti, tas nozīmē, ka visi maksājumi gan no, gan uz Ventspils Brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju tiek pilnībā bloķēti.

Tikmēr Lembergs nolēmis pārtraukt darbību Ventspils brīvostas pārvaldes valdē.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš informēja, ka Rīgas un Ventspils ostu pārņems valsts.

Tāpat premjers uzdevis vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (AP) izvērtēt sankciju ietekmi uz Ventspils pašvaldības darbību un nepieciešamības gadījumā sniegt priekšlikumus par turpmāko rīcību.