10 gadu laikā Latvijā atjaunotas 802 daudzdzīvokļu ēkas, Ventspilī – 57

609

Desmit gadu laikā – kopš 2009. gada 14. aprīļa, kad daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu iespējams veikt ar būtisku Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu, kopumā atjaunotas 802 ēkas visā Latvijā, liecina Ekonomikas ministrijas dati. Kopumā projektos ieguldīti 92,28 miljoni eiro.

Iepriekšējā ES fondu periodā, laika posmā no 2009. – 2015. gadam kopumā tika atjaunota 741 daudzdzīvokļu ēka. Savukārt šajā ES fondu periodā, laika posmā no 2016. – 2019. gada 14. aprīlim, atjaunota vēl 61 daudzdzīvokļu ēka visā Latvijā. Ministrijā skaidro:  analizējot šajās ēkās veikto energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu rezultātus, redzams, ka vidējais siltumenerģijas samazinājums ir vismaz 45%, kas nozīme, ka iedzīvotāju izdevumi par siltumenerģiju ir samazinājušies gandrīz uz pusi, nemaz nerunājot par dzīvokļu vērtības pieaugumu un ēku daudz pievilcīgāko vizuālo izskatu.

10 gadu griezumā visvairāk atjaunoto daudzdzīvokļu ēku ir Kurzemes plānošanas reģionā – 245 ēkas, tad seko Rīgas plānošanas reģions ar 240 ēkām un Vidzemes plānošanas reģions ar 178 ēkām. Visaktīvākās pilsētas un līdz ar to visaktīvākie dzīvokļu īpašnieki ir Liepājā, kur kopumā atjaunotas 114 daudzdzīvokļu ēkas, savukārt Valmierā atjaunotas 64 ēkas.

Salīdzinoši nelielā Ventspils pilsēta, kurā ir raksturīgi liels padomju laika mantojums daudzdzīvokļu māju skaita ziņā, līdz šim atjaunotas 57 šādas ēkas. Tas pilsētu ierindo trešajā vietā. Rīgā tādu ir tikai 50, bet Jelgavā – 19 ēkas.

Šajā plānošanas periodā aktīvākais ir Rīgas plānošanas reģions, no kura kopumā saņemti 215 ēku atjaunošanas projekti, kā arī ierasti – Kurzemes plānošanas reģions ar 146 projektiem. Pilsētu griezumā visvairāk projekti saņemti no Liepājas (83), Rīgas (60), Olaines novada (23), Salaspils novada (23). Šoreiz Ventspils pilsēta aktivitātē atpaliek, jo pieteikti 15 projekti, palaižot priekšā vēl virkni pašvaldību.

Ministrijā uzsver, ka mājokļu pieejamības veicināšana ir viena no Ekonomikas ministrijas darbības prioritātēm arī šim gadam. “Jau šobrīd aktīvi strādājam pie atbalsta programmas īres namu celtniecībai, turpinās Altum īstenotā mājokļu garantiju programma, kuras ietvaros ģimenes ar bērniem un jaunie speciālisti var saņemt atbalstu mājokļa iegādei. Vienlaikus Latvijai ir būtiski sakārtot jau esošo dzīvojamo fondu, radīt ilgtspējīgu vidi cilvēkam un uzņēmējdarbības attīstībai. Apzināmies ēku atjaunošanas un energoefektivitātes paaugstināšanas nozīmīgumu arī ES kopējo enerģētikas un klimata mērķu sasniegšanā,” norāda ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay