Pasaules gājputnu diena – 8.maijs. Bērni un jaunieši, viņu ģimenes, draugi un skolotāji vairāk nekā 50 valstīs Eiropā, Āzijā un Āfrikā aicināti reģistrēt gājputnu novērojumus starptautiskās programmas “Dzīvais pavasaris” vietnē www.springalive.net, lai palīdzētu apzināt izmaiņas gājputnu populācijās un vēstīt  pārējo valstu dalībniekiem par to, cik un kādi gājputni un kuros novados novēroti Latvijā. Pārējo putnu sugu novērojumus ikviens aicināts reģistrēt dabas novērojumu portālā vai mobilajā lietotnē Dabasdati.lv.

Arī Latvijas Ornitoloģijas biedrība ir iesaistījusies starptautiskajā programmā un tā aicina vērot gājputnu atgriešanos un reģistrēt savus gājputnu novērojumus, īpaši to darīt mudināti bērni un jaunieši. Tā ir iespēja mācīties pazīt Latvijai raksturīgos putnus dabā un piedalīties starptautiskajā gājputnu atgriešanās programmā “Dzīvais pavasaris”.

Publikācijā “Latvijas ligzdojošo putnu atlanti 1980-2017” Latvijas Ornitoloģijas biedrība pie katras putnu sugas norādījusi arī aptuveno gājputna atgriešanās jeb atlidošanas laiku Latvijā, kas izskaitļots kā vidējais rādītājs desmit gadu griezumā. 7. maijs vidēji ir svīres atlidošanas laiks, bet 8.maijā – Pasaules gājputnu dienā  atgriežas   brūnās čakstes, greizes, bišu dzenis, mazais svilpis, zaļā  vārna.

Maija otrajā nedēļā Pasaules gājputnu dienu starptautiski atzīmē kopš 2006. gada ar mērķi pievērst uzmanību gājputnu aizsardzībai. Starptautiskās iniciatīvas “Dzīvais pavasaris” mērķis ir rosināt interesi par putniem un to aizsardzību.

Publikācijā “Latvijas ligzdojošo putnu atlanti 1980–2017”   apkopota informācija par vairāk nekā 220 Latvijā ligzdojošo putnu sugām un to izplatības un skaita pārmaiņām. Grāmata ir pieejama iegādei SIA “Karšu izdevniecība Jāņa sēta” internetveikalā www.kartes.lv, lielākajās grāmatnīcās Latvijā un SIA “Motacilla” internetveikalā.

“Dzīvais pavasaris” ir starptautiska iniciatīva, kuras mērķis ir rosināt bērnos interesi par putniem un to aizsardzību, ļaujot piedzīvot putnu migrācijas burvību pašu acīm. Programmas 2021. gada tēma ir putnu ligzdu drošība.

Programmu “Dzīvais pavasaris” vienpadsmito gadu koordinē starptautiskā dabas aizsardzības organizāciju savienība “BirdLife International”, ko Latvijā pārstāv Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Plašāk lasīt www.springalive.net.

 

6.05.2021. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay