Gāzesvada projektā Nord Stream 2” ieinteresētie Ventspils uzņēmēji projektam ar roku neatmet, svētdienas vakarā vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Pēc valdības iebildumiem par Ventspils ostas piedalīšanos jauna gāzes vada būvniecībā Baltijas jūrā projekta īstenotāji vēl vērtējot, vai caur Latviju organizēt daļas cauruļu piegādi astoņus miljardus eiro vērtajam projektam, vēsta raidījums. “Situācija ir komplicējusies. Tas sākās kā biznesa darījums, šobrīd tas ir diezgan politizējies, un ir jāizvērtē šī situācija,” saka Nord Stream 2 pārstāvis Baltijas valstīs Romāns Baumanis.

Biedrības Baltijas Asociācija – transports un loģistika prezidente Inga Antāne raidījumam norādīja, ka ostas uzņēmumiem neviens nav paskaidrojis, kādēļ Ministru kabineta lēmums bijis tieši tāds. Viens no asociācijas biedriem – Noord Natie Ventspils Terminals – bija saņēmis piedāvājumu, kas tam būtu nesis trīs miljonu eiro ieņēmumus.

“Mēs ļoti ceram, ka var to visu vēl atrisināt un Ventspils osta būs šī projekta dalībniece, un mums būs iespēja nopelnīt,” saka Antāne.

Ostā pagaidām neplāno šo jautājumu skatīt un min, ka uzņēmumi var rīkoties arī bez ostas līdzdalības. “Šinī gadījumā, ja kāds no komersantiem ir vienojies par kravu, tad ir spēkā esošā likumdošana. Ja kravā nav narkotikas, ieroči vai kaut kas cits, viņš rīkojas. Ja brīvostas valdei kaut kas būs jālemj, tad valde lems,” raidījumam saka Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Vītoliņš.

Nord Stream 2 īstenotāji solījuši ostai uzbūvēt un vēlāk uzdāvināt pārkraušanas laukumu 14 miljonu eiro apmērā.

 

Jau vēstīts, ka Ventspils ostā strādājošie termināļi SIA Noord Natie Ventspils Terminals un SIA Eurohome Latvija saņēmuši piedāvājumu iesaistīties Nord Stream 2 gāzes vadu vidējā posma būvniecībā, nodrošinot cauruļu uzglabāšanu un piegādi caur Ventspils ostu.

Ventspils ostā veiksmīgi strādājošais uzņēmums SIA Noord Natie Ventspils Terminals apņēmīgi strādā pie dažādiem projektiem. Arī pie iespējas dalībā gāzes vada Nord Stream 2 būvniecības projektā. Projekts paredz, ka Noord Natie Ventspils Terminals pieņem gāzes vadu būvniecībai nepieciešamās caurules, tās uzglabājot termināļu kravu laukumos, bet pēc tam tās attiecīgi tiek nogādātas būvniecības punktos Baltijas jūrā.

Šis projekts būtu ļoti vērtīgs pienesums gan uzņēmumam, gan ostai un pilsētai, gan visai valstij. Pēc aptuvenām aplēsēm, kopējais Latvijas tautsaimniecības ieguvums no iesaistīšanās projekta realizācijā varētu sasniegt 25 miljonus eiro.

Projektu plānots uzsākt nākamgad un pabeigt divu gadu laikā.

 

Autors: Ventspilniekslv/LETA // Foto: AFP/LETA