Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārraudzībā esošais Valsts vides dienests (VVD) 4.oktobrī, 1. un 16.novembrī aizturējis trīs nelegālas plastmasas atkritumu kravas kopumā 22,82 tonnu apmērā, kuras no Skandināvijas bija iecerēts ievest Latvijā un te “legalizēt”, portāls Ventspilnieks.lv uzzināja dienestā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve Sandra Vaļuma atklāja, dienests šī gada laikā ir veicis 46 pārbaudes atkritumu pārrobežu pārvadājumos, no kurām trīs gadījumos konstatēti būtiski pārkāpumi. Visi – Ventspils ostā. Atkritumu pārvadājumi ceļojuši uz Latviju no Zviedrijas un Norvēģijas. VVD Ventspils reģionālās vides pārvaldes un Ventspils ostas muitas īstenoto pārbaužu rezultātā tika apturētas trīs nelegālu atkritumu kravas.

Kā norāda ierēdne, ir novērsis iespaidīgu afēru, kurā no Zviedrijas ievestos atkritumus bija paredzēts uzdot par Latvijas teritorijā savāktiem, tādējādi mākslīgi palielinot mūsu valstī savākto un reģenerēto atkritumu daudzumu. Šos atkritumus tika plānots norādīt par Latvijā savāktiem un tad nodot pārstrādei Latvijā, lai saņemtu dabas resursu nodokļa maksāšanas atbrīvojumu, izvairoties no nodokļu nomaksas. Tādējādi tiktu apkrāpta Latvijas valsts, izvairoties no nodokļu nomaksas.

“Mēs sadarbojamies ar Zviedrijas un Norvēģijas kolēģiem, informējot par atkritumu pārrobežu pārvadājumu gadījumiem, kur konstatēti būtiski pārkāpumi. Ir svarīgi, lai šī komunikācija tiktu nepārtraukti uzturēta – tikai tā mēs kopīgiem spēkiem ar ārvalstu kolēģiem spēsim kontrolēt un sodīt tos, kuri izvēlas ar savu pretlikumīgo darbību apzināti piesārņot vidi. Konstatētajos trīs gadījumos atkritumu “avots” ir tieši Skandināvijas valstis, proti, ir jāveic darbības, lai novērstu nelegālu atkritumu pārvadājumu cēloni. Tādēļ par katru gadījumu mēs individuāli komunicējam ar tās valsts kolēģiem, no kuras šie nelegālie pārvadājumi cenšas “ieceļot”, lai arvien uzlabotu un pastiprinātu kontroli pār šiem pārvadājumiem un piemērotu ievērojamus sodus tiem, kuri izvēlēsies likumu pārkāpt,” tā norādīja VVD vadītāja Inga Koļegova.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA