Nedēļas nogale atkal ir klāt. Saskaņā ar sinoptiķu prognozēm, nedēļas nogale solās būt atkal lietaina un drēgna. Vieniem tas ir īstais laiciņš, lai vilku kājās garos gumijas zābakus un mugurā – lietusmēteli, ņemtu pie rokas spaini ar nazi un – mežā iekšā pēc sēnēm! Citiem – sildīties ar siltu tējas krūzi mājās, iegrimstot televīzijas, grāmatu un žurnālu pasaulē. Taču gan vieniem, gan otriem ir vērts sarosīties un kādu no dienām veltīt tēlotājmākslai. Ventspilī šajā nedēļā atklātas veselas četras (!) dažādas izstādes – gan fotogrāfijas, gan gleznas. Ir vērts tās apskatīt!

Pašiem ventspilniekiem ik gadu viena no saistošākajām izstādēm ir tā, kurā var palūkoties uz savu pilsētu caur pašu vietējo fotogrāfu skatpunktu. Tā ir izstāde, kurā var aplūkot aizvadītajā gadā uzņemtās fotogrāfijas ar pilsētas vaibstiem un konkursā atzītas par gada labākajām fotogrāfijām. Šāds konkurss notiek jau 14.gadu un šogad tajā piedalījušies 26 autori ar kopumā 355 darbiem. Žūrija ir izvēlējusies trīs labākos, bet izstādē aplūkojamas pārdesmit Ventspils skaistākās fotogrāfijas. Fotoattēli apmēram mēnesi būs apskatāmi Pārventas bibliotēkā, kas par izstādes vietu izvēlēta pirmo reizi.

Ļoti interesanta un izsmeļoša fotoizstāde aplūkojama Livonijas ordeņa pilī. Te atklāta ungāru fotogrāfes Bernadetas Alpernas personālizstāde “Akmeņu otrā dzīve”. Tas ir stāsts par Šarbogārdas ebreju kopienu Ungārijā, kas izveidojās 18.gadsimtā, taču holokausta laikā 1944.gadā tika iznīcināta 500 cilvēku lielā kopiena, izdzīvoja tikai 34 ebreji. Tieši šeit, Šarbogardā, tika radīta pirmā šī cikla fotogrāfija, pēc kuras tapa pirmās publikācijas presē, bet pirms četriem gadiem autore saņēma Eiropas Ebreju kultūras asociācijas stipendiju, lai dotos radošajā ceļojumā pa Eiropu, pētot un dokumentējot sinagogu ēkas, kas šodien kalpo citiem mērķiem. Bernadetas Alpernas vectēvs dzīvoja Šārbogārdā un bija vietējās ebreju kopienas pārstāvis. Fotoizstāde būs apskatāma līdz oktobra vidum.

Savā ziņā līdzīgs stāsts ir jūtams vēl vienā fotoizstāde, kas kopš šīs nedēļas ir aplūkojama Ventspils Augstskolas bibliotēkā. Tās autore ir fotogrāfe Kristina Sisejeva. Personālizstāde “Saknes meklējot” ir veltījums trauslam skaistumam un saknēm, kas vienmēr liek atgriezties mājās. Izstādes darbos savu sakņu meklēšanas tēma parādīta cilvēku un augu attiecību mijiedarbē. Fotogrāfiju autore ir ventspilniece, taču lielu savas dzīves daļu ir pavadījusi dažādās pasaules pilsētās, kur studējusi, strādājusi un pilnveidojusi savas fotografēšanas prasmes, taču vienmēr atgriezusies dzimtajā pusē, kur arī tapušas visas šīs sērijas fotogrāfijas. Fotoizstāde būs apskatāma līdz 7.oktobrim.

Tikmēr teātra nama “Jūras vārti” galerijā atklāta Alises Mediņas gleznu personālizstāde “Gaistošie mirkļi”. Latvijas laikmetīgajā mākslā viņas mākslinieciskais rokraksts ieguvis savu atpazīstamību, strādājot galvenokārt ainavas žanrā klasiskajā glezniecības tehnikā uz audekla ar eļļu. Kā stāsta māksliniece, viņai šajos darbos ir izdevies savienot pagātni un kultūras pirmtēlus ar mūsdienu cilvēka sajūtām. Gleznās tverti brīži, kuri, kā stāsta pati māksliniece, “ir kādā veidā aizkustinājuši, likuši apstāties un vērot, kā saules rietā izgaismojas māju jumti, kā garām pabrauc senlaicīgs auto, kā pilsētas apgaismojums iekrāso krēslaino pilsētu. Ir skaidrs, ka tas mirklis paiet, tajā nav iespējams atgriezties, bet to var iemūžināt, apturēt gleznā.” Arī šī izstāde būs apskatāma līdz oktobra vidum.

Ventspilnieks.lv iesaka nepalaist garām arī grupas “Klaidonis” koncertu, kas piektdienas vakarā notiks Kultūras centrā. Koncertā piedalīsies arī deju ansamblis “Liedags”. “Klaidonis” uzstāsies ar jauno koncertprogrammu, kurā skanēs gan jaunās dziesmas no Zelta mikrofonu ieguvušā albuma “Ar smaidu saulrietā”, gan savus lielākos hītus. Savukārt sestdien turpat Kultūras centrā notiks Krievu kultūras dienu Ventspilī atklāšanas koncerts. Programmā būs garīgās dziesmas, tautasdziesmas, mūsdienu dziesmas tautas gaumē, dejas, krievu tautas instrumentālie darbi. Piedalīsies Ventspils kolektīvi sieviešu koris “Slavjaņe”, folkloras kopa “Zdravica”, koris “Cantabile”, kā arī vairāki mākslinieki.

Savukārt tiem, kuriem patīk azarts un sportiskas aktivitātes, ir vērts svētdien pusdienā aizsoļot līdz Zilā karoga pludmalei, kur iepretim glābšanas stacijai norisināsies tradicionālās akmens mešanas sacensības. To rīkotājs ir pazīstamais treneris Māris Grīva un viņš šīs sacensības organizē jau 22.reizi. Pērn visi trīs labāko rezultātu īpašnieki raidīja akmeņus tālāk par 100 metriem. Uzvarēja šķēpmetējs Gatis Čakšs ar rezultātu 133 metri. Cik tālu raidīt akmeni spēj tu?

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Alises Mediņas gleznas fotogrāfija