Faktiski jau tagad ir konstatējams, ka Ventspils pilsētas domes vēlēšanas ir «nozagtas», jo Ventspils pilsētas domes 2021.gada pirmsvēlēšanu laikā tiek rupji pārkāpts likums – administratīvais resurss tiek izmantots vēl nebijušā apmērā, izdoti arī anonīmi «melnā PR» izdevumi, portālam BNN izteicies Ventspils pilsētas domes deputāts Aivis Landmanis.

Viņš stāsta, ka viena no bezprecedenta kampaņas pretlikumīgajām aktivitātēm ir Ventspilī izplatītie bezmaksas anonīmie izdevumi Ko visādi ventspilnieki.lv tev nestāsta. 2021.gada maija pirmajās dienās un maija otrās nedēļas izskaņā divi izdevumi tika izplatīti Ventspilī, aizsniedzot turpat vai visas mājsaimniecības. «Šajos izdevumos ne tikai tiek pausti atsevišķu deputātu kandidātu nomelnojoši materiāli, bet arī tiek pārkāpta priekšvēlēšanu aģitācijas likumi,» pauž A.Landmanis. «Avīzēs nav norādīts, kurš ir tās izdevējs, kurā tipogrāfijā tās ir iespiestas. Tātad tās ir anonīmas, tās izdevēji un pasūtītāji ir krimināli sodāmi.»

Viņš atgādina, ka 2001.gada vēlēšanās izcēlās skandāls, kurš bija saistīts ar Tautas partiju nomelnojošām anonīmām skrejlapām, kuru līdzautors bija toreizējais Latvijas ceļš pārstāvis Pēteris Apinis. «Kā zināms, toreiz sekoja par anonīmā izdevuma atbildīgo personu aizturēšanas un citas tiesībsargājošo iestāžu nekavējošas aktivitātes.»

«Pašreizējā Ventspils pilsētas domes saraksta Jaunā vienotība/Latvijas Reģionu apvienība (JV/LRA) kandidātu nomelnošana ir nesalīdzināmi plašāka un intensīvāka. Šajā kampaņā tiek izmantota Ventspils pilsētas domes administrācija, nodokļu maksātāju līdzekļi, tajā ir iesaistīti  Ventspils pilsētas un tās institūciju izdoto tiesību aktu skaidrojumu un Ventspils pilsētas informatīvie izdevumi,  Ventspils pašvaldības portāls www.ventspils.lv, laikraksts un portāls Ventas Balss,  Neatkarīgā Rīta Avīze, portāls www.pietiek.com, anonīmie izdevumi ko visādi ventspilnieki.lv tev nestāsta, kā arī Ventspils pilsētas domes deputātu kandidāti no partijām  Latvijai un Ventspilij un Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (NA), uzsver A. Landmanis.

Iesniegumā KNAB viņš arī skaidro, ka visos augstākminētajos informatīvajos avotos ir saskatāms vienots rokraksts, proti, Ventspils pilsētas domes saraksta JV/LRA deputātu kandidātu apmelošana un saraksta Latvijai un Ventspilij deputātu kandidātu komplimentāra izcelšana.

«Minētie izdevumi un tajos publicētie raksti ir anonīma priekšvēlēšanu aģitācija, kura atbilstoši Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma 3.panta pirmajai daļai ir aizliegta,» norāda domes deputāts.

«Tāpat pie minētajiem izdevumiem un tajos publicētajiem rakstiem atbilstoši Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma 18.panta piektajai daļai nav skaidri un nepārprotami norādīts, kurš aģitācijas veicējs šo priekšvēlēšanu aģitāciju ir apmaksājis.»

«Tāpat augstāk minētajās darbībās, mūsuprāt, ir saskatāms valsts konstitucionālās iekārtas aizskārums, proti, aktivitātes, ko var kvalificēt kā vēršanos pret valsts demokrātisko kārtību, šajā gadījumā, cenšanos ar prettiesiskām metodēm izjaukt demokrātisku vēlēšanu procesu ar mērķi panākt pēdējos trīsdesmit gadus Ventspilī pastāvošās autoritārās varas turpināšanos,» teikts iesniegumā KNAB, ko parakstījuši visi Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāti.

Deputāts informē, ka par pārkāpumiem domes opozīcijas deputāti pēdējo nedēļu laikā daudzkārtīgi ir informējuši Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB), taču nekādas preventīvas reakcijas neseko.

11.maijā tika informēts jau arī Valsts drošības dienests, Valsts policija, Centrālā vēlēšanu komisija un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Turpinot par anonīmo izdevumu saturu un nolūku, A.Landmanis pauž, ka «šādi izdevumi, nepārprotami, ir izdevīgi varas partijai Latvijai un Ventspilij un tās sabiedrotajam – opozīcijas sarakstam Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (NA), kura deputāta kandidāts ir Aivaram Lembergam glaimojošais publicists Imants Liepiņš».

Iesniegumā tiesībsargājošām iestādēm teikts: «Ņemot vērā augstāk minēto, lūdzam izvērtēt, vai saistībā ar augstāk minēto nav saskatāmas noziedzīga nodarījumu vai citu likumpārkāpumu pazīmes. Lūdzam apturēt patvaļu, noskaidrot patiesos apstākļus, identificēt atbildīgās personas (partijas, juridiskās un fiziskās) un saukt vainīgos (izpildītājus un pasūtītājus) pie likumā noteiktās atbildības.»

Vienlaikus A.Landmanis vērš uzmanību uz negodīgām vēlēšanām: «Tā kā Ventspils pilsētas domes 2021.gada vēlēšanas vairs nav uzskatāmas par godīgām un taisnīgām, vienlaikus lūdzam rast risinājumus taisnīgu un godīgu Ventspils pilsēta domes vēlēšanu nodrošināšanai. Bez tam jāņem vērā, ka iespējamo manipulāciju ar vēlēšanu biļeteniem risks, pašreizējos apstākļos arvien pieaug.»

12.05.2021 / Autors: BNN / Foto: Unspalsh.com