Pēc neliela inflācijas palēninājuma jūlijā, kad bija sasniegts šogad zemākais patēriņa cenu kāpums (2,6% gada griezumā), mājsaimniecību patēriņa cenu pieaugums augustā atkal paātrinājās. Kā liecina Centrālas statistikas pārvaldes dati, vidējais patēriņa cenu līmenis augustā, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo mēnesi, pieauga par 3,1%. Augustā salīdzinājumā ar jūliju patēriņa cenas samazinājušās par 0,2%. Vienlaikus pēdējo 12 mēnešu laikā vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, augustā audzis par 2,5%.

Līdzīga patēriņa cenu izmaiņu dinamika vērojama arī pārējās Baltijas valstīs un šā gada pirmajos astoņos mēnešos inflācija Igaunijā bija 3,2% un Lietuvā – 3,4%, kas pašlaik ir straujākais cenu kāpums starp visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm. Šādu cenu dinamiku galvenokārt nosaka augošās pārtikas cenas, tādējādi izskaidrojot gandrīz pusi no patēriņa cenu pieauguma.

Augustā, salīdzinot ar jūliju, precēm cenas samazinājušās par 0,6%, bet pakalpojumiem cenas pieaugušas par 0,6%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada augustu precēm cenas augušas par 3%, bet pakalpojumiem – par 3,2%.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām augustā salīdzinājumā ar jūliju bija cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, kā arī cenu kāpumam apģērbam un apaviem, atpūtas un kultūras grupā.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 1,5%. Lētāki bija svaigi dārzeņi, kartupeļi, žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa, svaigi augļi, cukurs, svaigas vai atdzesētas zivis. Savukārt dārgāks bija sviests, siers un biezpiens, mājputnu gaļa, gaļas izstrādājumi un piens.

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu cenas samazinājās par 1,6%. Akciju ietekmē cenas samazinājās galvenokārt stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un alum. Tabakas izstrādājumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,2%.

Mēneša laikā apģērbiem vidējais cenu līmenis pieauga par 4,4%, bet apaviem – samazinājās par 0,8%.

Atpūtas un kultūras grupā cenas mēneša laikā pieauga vidēji par 1%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis samazinājās par 1%. Akciju ietekmē lētākas bija personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi. Savukārt sadārdzinājās autotransportlīdzekļu apdrošināšana.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums bija neelektriskajiem virtuves piederumiem un priekšmetiem, pasažieru pārvadājumiem pa jūru. Dārgāki bija pasažieru aviopārvadājumi, barība lolojumdzīvniekiem un degviela.

Savukārt šogad augustā salīdzinājumā ar pagājušā gada augustu lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, atpūtas un kultūras grupā, kā arī veselības aprūpei.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis palielinājās par 6,8%. Cenas pieauga gaļai un gaļas izstrādājumiem, piena produktiem, sviestam, pienam, sieram un biezpienam, olām, svaigiem dārzeņiem, kartupeļiem, svaigiem augļiem, šokolādei un konditorejas izstrādājumiem.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā pieauga par 2,1%. Dārgāka bija siltumenerģija, dabasgāze, cietais kurināmais, atkritumu savākšana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, savukārt lētāki bija materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 2,9%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskiem produktiem, zobārstniecības pakalpojumiem un ārstu speciālistu pakalpojumiem.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi salīdzinājumā ar pagājušā gada augustu sadārdzinājās par 2,2%, ko ietekmēja cenu kāpums degvielai (+4,2%). Cenas pieauga arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, lietotām automašīnām. Savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi un pasažieru pārvadājumi pa autoceļiem.

Atpūtas un kultūras grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 2,3%, ko ietekmēja cenu kāpums kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 5,6%, ko noteica autotransportlīdzekļu apdrošināšanas sadārdzināšanās. Cenas palielinājās arī personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, kā arī finanšu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums gada laikā bija tabakas izstrādājumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem un ēdināšanas pakalpojumiem. Lētāki bija stiprie alkoholiskie dzērieni un apavi.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA