Rīgas apgabaltiesa pirmdien noraidīja smagos noziegumos apsūdzētā un Ventspils pilsētas pašvaldības priekšsēdētāja pienākumu pildīšanā ierobežotā Aivara Lemberga pieteikto noraidījumu tiesas sastāvam, ziņo ziņu aģentūra LETA un portāls DELFI. Tikmēr pats apsūdzētais Lembergs publiski jau paudis, ka šāda noraidījuma nepieņemšana esot skaidrojama “ar globālu spiedienu uz tiesnešiem un tiesu varu”.

Kā vēstī portāls DELFI, tiesas sēdes laikā smagos noziegumos apsūdzētā Lemberga aizstāvis Genadijs Ivankins norādīja uz sava aizstāvāmā pieteikto lūgumu noraidīt tiesas sastāvu, taču valsts aizstāvība tikmēr uzsvēra, ka Lemberga pieteiktais lūgums nemaz nav pamatots un nav pat izlemjams, jo ir pieteikts nekorektā formā un tam nav juridiskā pamatojuma.

Tiesas kolēģija atzina, ka Aivara Lemberga norādītie argumenti par tiesas ietekmēšanu no mediju puses nav pamatoti, “šādi izteikumi nevar radīt priekšstatu par tiesas neobjektivitāti un radīt šaubas par tiesas taisnīgumu”, atsaucoties uz Rīgas apgabaltiesas pārstāvi Raimondu Ločmeli, citē portāls DELFI.

Pirmdiena, 12. janvāris, arī bija tiesas noteiktais termiņš Lemberga aizstāvim Ivankinam, lai viņš varētu iepazīties ar lietas materiāliem un sagatavot savu debašu runu. Pirmdien tiesa arī sāka uzklausīt Ivankina debašu runu, īpaši aicinot viņu debatēs skaidri izteikties par tām apsūdzības epizodēm, par kurām vēl nav izteikušies citi Lemberga aizstāvji, kuri debatējuši jau vairāk nekā 30 tiesas sēdēs. Sēdes laikā Ivankins gan norādīja, ka viņam būšot tomēr nepieciešami vairāk nekā “tikai četri mēneši”, kuru laikā viņam jāiepazīstas ar visiem lietas materiāliem un sagatavotu kvalitatīvu debašu runu.

Nākamā tiesas sēde notiekta 14. janvārī.

Tikmēr pats apsūdzētais Lembergs tajā pašā dienā jau paspēja savā mājaslapā nopublicēt neargumentētu un apsūdzošu viedokli, kas saistīts ar ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja pērn 9.decembrī par korupciju noteiktās sanckijas pret Lembergu un četrām ar viņu ļoti cieši saistītām organizācijām, no kurām viena – Ventspils brīvostas pārvalde – drīz vien tika no sankciju saraksta svītrota.

Savā pirmdien publicētajā viedoklī Lembergs būtībā vēršas pret tiesu sistēmu Latvijā un tiesnešiem. Viņš raksta tā: “ASV paziņojumā ir apgalvots, ka esmu ņēmis kukuļus. Šim apgalvojumam publiski ir piekrituši Latvijas Republikas prezidents [Egils] Levits, Ministru prezidents [Krišjānis] Kariņš un tieslietu ministrs [Jānis] Bordāns. Valsts amatpersonām šādos gadījumos bija jāpaziņo, ka Latvijā pret mani nav notiesājoša tiesas sprieduma kukuļņemšanā, nevis pilnībā jāpiekrīt ASV Ārvalstu aktīvu kontroles biroja apgalvojumam, ka esmu vainīgs, jo arī ASV nav tiesas sprieduma.”

“Citiem vārdiem sakot, situācijā, kad Latvijā tiesa ar spēkā stājušos spriedumu nav mani atzinusi par vainīgu kukuļņemšanā, viņi ir pievienojušies apgalvojumam par manu vainu pirms notiesājoša tiesas sprieduma. Tas ir izdarīts laikā, kad pret mani celtā apsūdzība ir pirmās instances tiesā,” šādu pamatojumu un saistību ar visā ap viņu notiekošajā pauda Lembergs. “Šajos apstākļos tas ir globāls spiediens uz tiesnešiem un tiesu varu. Līdz ar to Latvijā objektīva un taisnīga tiesa attiecībā pret mani vispār vairs nav iespējama.”

Ventspilnieks.lv jau vairākkārt ziņojis, ka Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem. Apsūdzēto vidū ir arī Lemberga dēls Anrijs Lembergs, kuram lūdz piemērot cietumsodu un 5,5 gadiem, konfiscējot mantu, kā arī Lemberga biznesa partneris Ansis Sormulis, kuram prasa cietumsodu uz septiņiem gadiem un mantas konfiskāciju.

13.01.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Reinis Inkēns, Saeima