Uzņēmums VN Universe tuvākajā laikā izstrādās gāzu monitoringa sistēmu, kas domāta Ventspils pilsētai un brīvostai un palīdzēs precīzi mērīt un noteikt gaisa kvalitāti pilsētā.

Risinājums sastāvēs no mērītājiem, radio sensoriem un projekta ietvaros izstrādātas programmatūras, kas nodrošinās iespēju tiešsaistē – speciāli izstrādātā mājas lapā, sekot līdzi gaisa kvalitātei Ventspils pilsētā un brīvostā.

Plānots, ka projekta ietvaros tiks izvietoti divi sensoru komplekti, kuri ar bezvadu risinājuma palīdzību nogādās datus serverim un attiecīgi arī speciāli izstrādātajā un publiski izvietotajā mājas lapā. Informācija par gaisa kvalitāti mājas lapā tiks aktualizēta ik pēc 10 līdz 15 minūtēm.

Kā skaidro uzņēmums, produktā iestrādātie sensori būs unikāli ar to, ka nodrošinās iespēju mērīt plaša spektra gāzes un daļiņas. Programmatūra atļaus attālināti mainīt dažādus aparatūras parametrus, piemēram, raidīšanas biežumu, brīdinājuma signālus.

Pašlaik nepārtrauktus gaisa kvalitātes novērojumus Ventspilī veic divas monitoringa stacijas: pašvaldības īpašumā esošā gaisa monitoringa stacija Jūras ielā 36 un Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra stacija Talsu un Tārgales ielu krustojumā, kas mēra sēra dioksīda, slāpekļa dioksīda, amonjaka, ksilola, toluola, benzola un putekļu daļiņu (līdz 10 mikroniem) koncentrāciju pilsētas gaisā, skaidro dome.

Gaisa piesārņojumu Ventspilī rada dažādi gaisa piesārņojuma avoti – siltumapgādes uzņēmumi, naftas produktu tranzīta uzņēmumi, ražošanas un pārstrādes uzņēmumi, autotransports un citi. Ventspilī gaisa kvalitāti ietekmē galvenokārt klimatiskie apstākļi – vējš un lietus sekmē piesārņojuma izkliedēšanos, bet bezvējš un sauss laiks veicina gaisa piesārņojuma palielināšanos.

Uzņēmums īstenos šo projektu Ventspils pilsētas pašvaldības IKT projektu programmu ietvaros, konkursā saņemot 15 000 eiro atbalstu. Kopējās projekta izmaksas ir gandrīz 30 000 eiro.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA