Ministru prezidenta amata kandidāts Krišjānis Kariņš rosina valdību veidot bez Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), kā arī izveidot īpašu uzdevuma ministra amatu demogrāfijas jautājumos, bet tieslietu un aizsardzības ministriem piešķirt premjera biedru funkcijas. To Kariņš pirmdien paziņoja žurnālistiem. Tikmēr Valsts prezidents Raimonds Vējonis svētdien vakarā intervijā TV3 raidījumam Nekā personīga apliecināja: ja Saeimā pārstāvētās politiskās partijas vienosies par atbalstu Kariņam, viņš nominēs viņu šim amatam. 

Vējonis neredz nevienu iemeslu, lai nevirzītu Kariņu premjera amatam, ja partijas vienojas par atbalstu viņam.

Prezidents atklāja, ka pēc tam, kad valdību neizdevās izveidot diviem iepriekš viņa nominētajiem kandidātiem – Jānim Bordānam (JKP) un Aldim Gobzemam (KPV LV), viņš partijām jautājis, vai meklēt premjera amata kandidātu no Saeimā ievēlētajām partijām vai kādu “no malas”. Visas partijas noraidījušas iespēju strādāt bezpartejiska premjera valdībā.

Pirmdien turpinās darbs pie Kariņa iespējamās valdības izveidošanas. Kariņš žurnālistiem sacīja, ka līdz trešdienai, 19.decembrim, grib gūt pilnīgu skaidrību par to, vai partijas – JKP, KPV LV, Attīstībai/Par un VL-TB/LNNK – piekrīt viņa piedāvātajam jomu sadalījumam, kā arī par konkrētiem ministru amatu kandidātiem.

Kariņš piedāvā, ka Jaunā Vienotība varētu vadīt arī Finanšu ministriju un Ārlietu ministriju. Kariņš norādīja, ka ārlietu ministra amatā vēlētos redzēt pašreizējo ministru Edgaru Rinkēviču.

Attīstībai/Par! piedāvāts uzņemties aizsardzības ministra, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra, kā arī veselības ministra amatus.

JKP varētu vadīt Tieslietu ministriju, Satiksmes ministriju un Izglītības un zinātnes ministriju, bet KPV LV – Iekšlietu ministriju, Ekonomikas ministriju un Labklājības ministriju.

VL-TB/LNNK varētu būt atbildīga par Kultūras ministriju, Zemkopības ministriju, kā arī partija varētu izvirzīt īpašo uzdevumu ministru demogrāfijas jautājumos. Iepriekš tika izskanējis, ka katrai no partijām varētu pienākties vienāds amatu skaits, tostarp arī Saeimas priekšsēdētāja postenis, kuru ieņem VL-TB/LNNK politiķe Ināra Mūrniece, tiktu ieskaitīts kā viens amats, sekojoši pēc sākotnējās shēmas VL-TB/LNNK pienāktos tikai divas vietas valdībā.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA