Tiesībsargs Juris Jansons izteicis aicinājumu atteikties no termina “nepilsonis”, jo tas ir juridiski nepareizs termins, turklāt starptautiskā līmenī nesaprotams. To tiesībsargs pauda LTV raidījumā Rīta panorāma.

Pēc viņa teiktā, starptautiskā līmenī bezvalstniekus pielīdzina nepilsoņiem, kas citviet pasaulē ir nepieņemami. Starptautiskā līmenī rodas situācija, ka Latvijā ir 300 000 bezvalstnieku, kas nozīmē, ka šiem cilvēkiem nav tiesību uz sociāliem pabalstiem un citām iespējām, ko saņem pilsoņi un nepilsoņi.

Tiesībsargs uzsvēra, ka termina “nepilsonis” turpmāku lietošanu var izmantot tiešā veidā pret pašu Latvias Republiku, lai parādītu kādas sabiedrības daļas it kā beztiesisko stāvokli. Tiesībsargs; “Te ir runa par valsts pastāvēšanu, par valsts ilgtspēju.”

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati liecina, ka pašlaik Latvijā dzīvo 242 560 nepilsoņi.

Paredzams, ka plašākas aprises šis jautājums iegūs ceturtdien, 7.septembrī, kad Rīgas pilī notiks diskusija par nepilsoņu statusa piešķiršanas izbeigšanas juridiskajiem un praktiskajiem aspektiem. Valsts prezidents Raimonds Vējonis diskusiju Nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšana Latvijas Republikā organizē, lai ar ekspertiem apspriestu savu iniciatīvu dot iespēju Latvijā jaundzimušiem nepilsoņu bērniem kļūt par Latvijas pilsoņiem jau viņu piedzimšanas brīdī, ja vien viņu vecāki saviem bērniem neizvēlas citas esošas valsts pilsonību, norādīja Valsts prezidenta kancelejā.

“Nepilsoņu statusa piešķiršana jaundzimušajiem ir bijušās PSRS atstāts mantojums, kas nebūtu jāuztur vairāk nekā 25 gadus pēc neatkarības atjaunošanas. Latvija ir mūsdienīga un demokrātiska Eiropas valsts. Mums ir jādara viss, lai stiprinātu un saliedētu mūsu cilvēkus, un nākamajā valsts simtgadē skatītos uz priekšu, nevis atpakaļ,” uzsver Vējonis.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA