Šī gada janvārī Latvijā, salīdzinājumā ar līdzīgu laika periodu pērn, patēriņa cenas pieaugušas par 0,5%, bet gada inflācija janvārī sasniedza 3,0%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes pirmdien publiskotie dati.

Salīdzinot ar 2015. gadu, patēriņa cenas šī gada janvārī bija par 6,9% augstākas. Precēm cenas pieauga par 5,6%, bet pakalpojumiem – par 10,2%.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām janvārī bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakai, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, atpūtas un kultūras grupai, veselības aprūpei.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā būtiskākā ietekme uz cenu pieaugumu bija maizei (+11,0%). Gada laikā cenas pieauga arī svaigiem dārzeņiem (+7,6%), augļu un dārzeņu sulām (+9,7%), kartupeļiem (+14,6%), miltiem un citiem graudaugiem (+6,0%), žāvētiem augļiem un riekstiem (+9,0%), liellopu gaļai (+10,4%), šokolādei (+2,8%), sviestam (+3,5%). Savukārt lētāki kļuva svaigi augļi (-2,9%), kā arī, gada laikā samazinoties cenām pasaules tirgos, kafija (-3,7%) un cukurs (-10,2%). Cenu kritums bija žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (-1,5%), olām (-4,9%), mājputnu gaļai (-2,1%), pienam (-3,1%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 7,8%. Alkoholisko dzērienu cenas pieauga par 6,6%. Tabakas izstrādājumu cenas kāpa vidēji par 9,9%.

Gada laikā ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 7,0%. Dārgāka kļuva elektroenerģija, dabasgāze, cietais kurināmais, ūdensapgāde, atkritumu savākšana, mājokļa īres maksa, siltumenerģija, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, kanalizācijas pakalpojumi.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 2,4%, ko galvenokārt veidoja cenu kāpums zobārstniecības pakalpojumiem. Dārgāki kļuva arī ārstu speciālistu pakalpojumi un farmaceitiskie produkti.

Atpūtas un kultūras grupā cenas gada laikā palielinājās par 2,5%. Dārgāka kļuva televīzijas abonēšanas maksa, barība lolojumdzīvniekiem, ziedi.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis pieauga par 4,2%. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tai skaitā vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem par 4,6%, ēdnīcu pakalpojumiem – par 4,4% un ātrās ēdināšanas pakalpojumiem – par 3,8%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija dīzeļdegvielai, apģērbiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, auto gāzei. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās benzīnam un pasažieru aviopārvadājumiem.

Savukārt šī gada janvārī, salīdzinot ar 2018.gada decembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,5%. Precēm cenas pieauga par 0,5% un pakalpojumiem – par 0,3%. Lielākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, kā arī cenu kritumam apģērbam un apaviem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA