Tā kā šogad 1. septembris – Zinību diena –, iekrita svētdienā, tad aizejošā vasara skolēniem bija uzdāvinājusi vēl vienu brīvu dienu. Bet jau pirmdien bērni visā Latvijā ziediem rokās dodas uz skolu, lai kurš atkal, kurš pirmo reizi sēstos skolas solā. Ventspilī šī diena ļoti īpaša būs 344 bērniem, kuri šogad sāks mācību gaitas 1. klasē.

Jaunais mācību gads daudzās skolās visā Latvijā nāks ar pārmaiņām. Mazākumtautību skolās arvien vairāk mācīs latviešu valodā, un sāks pakāpeniski ieviest kompetencēs balstīto mācību saturu. Savukārt mūsu pilsētā sākot ar jauno mācību gadu mazākumtautību izglītības programmu 10. klasēs realizēs tikai Ventspils 2. vidusskola. Attiecībā uz mazākumtautību izglītības iestādēm ir arī citas izmaiņas – no septembra sākumskolā vismaz pusei mācību stundu jānotiek valsts valodā. 7. līdz 9. klašu posmā latviešu valodā būs jāmācās ne mazāk kā 80% no visa satura.

Šajā mācību gadā nopietna problēma visā Latvijā ir skolotāju trūkums. Izglītības un zinātnes ministrija lēš, ka mācību gada sākumam tuvojoties, brīvas ir vēl aptuveni 500 pedagogu vakances. Tiesa, tas gan nav nekas jauns – trauksmes zvani par pedagogu trūkumu skanējuši arī iepriekšējos gados. Jaunajam mācību gadam sākoties, skolotājus aicina darbā arī Ventspils izglītības iestādes – saskaņā ar Ventspils izglītības pārvaldes interneta vietnē rodamo informāciju, neilgi pirms mācību gada sākuma bija pieejamas 15 vakances, un tas nudien nav maz.

Toties labā ziņa ir tā, ka jau no septembra pedagogu minimālā alga par pilnas slodzes darbu pieaugs no 710 līdz 750 eiro mēnesī. Tiesa, vēl nav zināms, vai nauda algu pieaugumam būs arī nākamgad. Atliek vien cerēt uz labāko, jo tieši skolotāji ir tie, kuri mūsu bērniem dod zināšanu pamatus visai turpmākajai dzīvei. Tāpēc Zinību dienā atcerēsimies tos lieliskos pedagogus, kuri savulaik mūs pašus ir pratuši ieinteresēt, iedvesmot, un, lai cik patētiski tas arī skanētu, dot ceļamaizi nākotnei. Pateiksim viņiem par to “Paldies!”. Bet visiem tiem daudzajiem bērniem un jauniešiem, kuriem 2. septembrī sāksies skolas gaitas, novēlēsim labu un veiksmīgu jauno mācību gadu.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay