Jūrkalnē veidos Latvijā vienīgo Vētru muzeju

1279

Lauku atbalsts dienests apstiprinājis Ventspils novada pašvaldības iesniegto projektu par vētrām veltīta muzeja izveidi Jūrkalnes pagastā. Tas būs unikāls muzejs ne tikai Latvijā vien.

“Par Latvijas zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcijas paraugu izmantos izstādes Kuģi dzelmē materiālus, kas līdz 2012.gadam bija aplūkojami Jūrmalas pilsētas muzejā un guva plašu apmeklētāju atsaucību, saņemot arī Jūrmalas pilsētas domes 2006.gada balvu kultūrā par izcila kultūras projekta realizēšanu. Kopš izstādes slēgšanas pirms četriem gadiem līdzīgu projektu un apskates objektu Latvijā nav bijis, tādēļ Jūrkalnes Vētru muzejs būs valsts mēroga inovācija,” portālam Ventspilnieks.lv skaidroja pašvaldības pārstāve Marlēna Zvaigzne.

Projektu īstenos ciešā konsultatīvā sadarbībā ar biedrību Zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma asociācija un kuratori Inesi Helvigu, veicinot arī mākslas vērtību saglabāšanu un to efektīvu izmantošanu, jūras dzīļu vizuālā efekta panākšanai lietojot profesionāla mākslinieka Vitālija Jermolajeva gleznas un lielformāta dekorācijas.

Jūrkalnes pagasta tautas nama otrajā stāvā izveidos muzeju par Baltijas jūras stihijas upuriem, papildinot to ar pludmalē atrastajām un no dzelmes izceltajām senlietām. Ēkas otrais stāvs tiks veidots kā improvizēts nogrimis burinieks, kur apmeklētāji varēs apskatīt un izjust zemūdens kultūrvēsturisko mantojumu, akcentējot Jūrkalnes teiku un kuģu vrakus, kas atrodas Jūrkalnes krastos. Ekspozīciju veidos no privātkolekcijām, kuras piedāvās Zemūdens arheoloģijas centra vadītājs Voldemārs Rains un viņa biedri, Latvijas Nirēju kluba pārstāvji, akvalangisti, piekrastes zvejnieki un vēstures pētnieki. Ekspozīcijā ietilps nirēju ekipējums un atribūtika, foto un video materiāli no jūras dzelmes, zemūdens atradumi. Skaņas un apgaismojums noārdīs tiltu starp vēsturi un mākslu.

Lai ieceri īstenotu, jāveic Jūrkalnes tautas nama otrā stāva pārbūve un teritorijas labiekārtošana, laukumā pie kultūras iestādes ieklājot betona bruģakmens segumu.

Līdzekļus projekta realizēšanai piešķirs Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonds. Projekta budžets ir 41 tūkstotis eiro. Pašvaldība finansēs 10% no kopējām izmaksām.