Valsts akciju sabiedrība Ventas osta, kas tiek veidota Ventspils ostas funkciju pārņemšanai un veikšanai, nākotnē nodrošinās profesionālu, absolūti depolitizētu ostas pārvaldību, kas būs pilnīgs pretstats līdzšinējai ilggadējai tās pārvaldībai. Šādu viedokli intervijā ziņu aģentūrai LETA pauda premjers Krišjānis Kariņš.

Viņš skaidro, ka pēc ASV noteiktajām sankcijām pret Ventspils brīvostu tika operatīvi nolemts ieviest valdības deklarācijā noteikto plānu par Ventspils ostas funkciju uzticēšanu kapitālsabiedrībai. Tiesa, jau iepriekš valdībā bija plānots šādu soli spert un šādu Ministru kabineta plānu īstenot nākamā gada pavasarī, taču ASV noteiktās sankcijas šī plāna īstenošanu ievērojami pasteidzināja. Kad tika piemērotas ASV sankcijas, kuras attiecībā uz Ventspils brīvostas pārvaldi jau zināmu laiku ir atceltas, valdības primārais uzdevums bija nodrošināt, lai neapstātos ostas darbs un tādējādi turpinātos ostas darbība tikpat apjomīgi kā līdz sankciju brīdim. Bija jānosaka, ka tikai valsts pārstāvji lemj par ostu un ka ietekme uz lēmumu pieņemšanu vairs nav Ventspils domes ieceltiem pārstāvjiem, ņemot vērā pret konkrētu personu noteiktās sankcijas, aģentūrai LETA pauda Kariņš. Arī pēc šī ASV lēmuma spēkā ir plāns pakāpeniski veikt Ventspils un Rīgas brīvostas pārveidi par kapitālsabiedrībām atbilstoši OECD principiem, sacīja Kariņš.

Uz jautājumu par ASV sankciju Ventspils brīvostas pārvaldei atcelšanas iemesliem, premjers norādīja, ka lēmumu ASV pieņēma, iepazīstoties ar visām Latvijas veiktajām un plānotajām darbībām, “lai neatgriezeniski novērstu sankcionētās fiziskās personas ietekmi Ventspils brīvostā un Ventspils brīvostas pārvaldē”.

Ventspils brīvostai noteiktās sankcijas tika atceltas pēc tam, kad smagos noziegumos apsūdzētais un Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pildīšanā ierobežotais Aivars Lembergs atkāpās no Ventspils brīvostas pārvaldes valdes un Latvijas valdība veica darbības, lai pārtrauktu Lemberga ietekmi ostā.

27.12.2019 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com