Ventspils pilsētas jaunā lielā projekta – Zinātnes un inovāciju centra Neo – ekspozīciju koncepcijas izstrādes konkurss noslēdzies bez taustāma rezultāta. Pašvaldības vadības pārstāvju veidotā žūrijas komisija, kuras sastāvā bija arī trīs arhitekti un dizaineri, nokritizējusi saņemto trīs pretendentu darbus un nolēma izsludināt atkārtotu konkursu, pavēstīja pašvaldības iestādē Komunālā pārvalde.

Metu konkursā tika saņemti trīs darbi, kurus bija iesnieguši pārstāvji no Latvijas, Igaunijas un Vācijas uzņēmumiem. Tomēr neviens no tiem nepārliecināja žūriju, līdz ar to tika nolemts piešķirt tikai trešās vietas balvas un izsludināt atkārtotu konkursu.

Metu konkurss rīkots ar mērķi izvēlēties saturiski augstvērtīgāko un izcilāko dizaina risinājuma metu ekspozīcijas idejas koncepcijas īstenošanai Zinātnes un inovāciju centrā Neo. Žūrija, kuras sastāvā bija Aivars Lembergs, Jānis Vītoliņš, Didzis Ošenieks, Daiga Dzedone un Māris Bože, kā arī arhitekti un dizaineri Austris Mailītis, Ingūna Elere, Didzis Jaunzems un norvēģu zinātnes centra Vilvite direktors Svens Anderss Dāls, darbus nokritizēja skarbi: “Vairāku iesniegto piedāvājumu dizains nebija pietiekami moderns un inovatīvs, vairāku eksponātu koptēls sasaucas ar jau citos centos redzētiem, citi piedāvājumi neatbilst bērnu zinātnes centra koncepcijai, kā arī dizains ir neatbilstošs, bērnus neuzrunājošs. Tāpat citu eksponātu dizains neatbilsts zinātnes centra koncepcijai, kur eksponāti paredzēti interaktīvi – brīvi pieejami un bērniem “ekspluatējami”,” teikts Komunālās pārvaldes apkopotajā atzinumā.

Centra ekspozīcijai jau ir atlasīti un Ventspils pilsētas domes komisijā apstiprināti 93 interaktīvi eksponāti, kurus plānots izvietot septiņās tematiskajās galerijas. Pašu ēku plānots sākt būvēt nākamā gada pirmajā pusē, bet atklāšana plānota vai nu 2020.gadā, vai 2021.gadā, norāda pašvaldība.

Ventspils zinātnes un inovāciju centra būvniecība izmaksās nepilnus 20 miljonus eiro, kas ir viens no trim ļoti dārgajiem projektiem pilsētas attīstībā līdzās Ventspils Muzikas vidusskolas un koncertzāles ēkai, kā arī plānotajam peldbaseina, rehabilitācijas centra un viesnīcas būvniecībai.

Centra ēku projektē Lietuvas arhitektu birojs Ambraso. Lietuviešu arhitektu jaunbūvējamās ēkas metu konkursā iesniegtais darbs ar nosaukumu Kāpa 2016 iepriekš 15 piedāvājumu konkurencē tika atzīts par vispiemērotāko plānotajai jaunbūvei, tāpēc Ambraso kā vienīgais dalībnieks piedalījās sarunu procedūrā bez iepirkuma konkursa izsludināšanas.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ambrasas arhiketu birojs