Sabiedriskā organizācija Biznesa attīstības asociācija, kas pēdējo gada pārskatu iesniegsi 2012.gadā, nav atrodama ne juridiskajā adresē, nedz kur citur internetā vai telefoniski, ziņo LTV1 raidījums de facto. Turklāt saskaņā ar piecus gadus vecu pārskatu šīs nevalstiskās organizācijas darbības mērķis ir saņemt ziedojumus no Ventspils uzņēmumiem un visus ienākumus samaksāt smagos noziegumos apsūdzētajam, atstādinātajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam algā. Raidījums norāda, ka pērn viņš no šīs asociācijas saņēmis teju 190 tūkstošus eiro.

Spriežot pēc amatpersonu deklarācijas, Lemberga īstā darbavieta nav viss domē, bet gan ēkā Ventspilī, Užavas ielā 8, kur atrodas Biznesa attīstības asociācija. Šajā darbavietā Lemberga ienākumi ir gandrīz desmit reizes lielāki nekā domē, bet par pašu biedrību šajā valsts un pašvaldību iestāžu ēkā, kas norādīta juridiskajā adresē, neviens nav dzirdējis.

Pat vairāk – ēkas īpašnieks nekad nav slēdzis nomas līgumu ar šādu organizāciju, līdz ar to var teikt, ka šī adrese kā juridiskā adrese nevalstiskajai organizācijai norādīta nelikumīgi. Biznesa attīstības asociācijai nav nedz mājas lapas internetā, nevienā resursā nav arī norādīts jelkāds telefons, kur ar to varētu sazināties, līdz ar to rodas iespaids, ka faktiski tā ne ar ko nenodarbojas.

Tā kā pēdējos četrus gadus tā arī nav sevi apgrūtinājusi ar gada pārskata iesniegšanu, tad par patiesajiem naudas apmēriem, kas grozās šajā asociācijā, var spriest tikai pēc Lemberga deklarācijām, kur viņš norāda algu šajā asociācijā, kā arī 2012.gada pārskata, kas ir pēdējais oficiāli iesniegtais šīs biedrības gada pārskats.

Gada pārskatā norādīts, ka organizācijas ieņēmumi 2012.gadā bijuši apaļa nulle, bet iepriekšējā gadā no saimnieciskās darbības gūti 126 tūkstošu latu (179 tūkstošu eiro) lieli ieņēmumi. Toties algās organizācija samaksājusi 132 tūkstošus latu (188 tūkstoši eiro). Identisku summu kā darba algā saņemtu no Biznesa attīstības aģentūras 2012.gada amatpersonas deklarācijā norādījis Lembergs.

2013.gadā Lembergs no šīs organizācijas saņēmis 33 tūkstošus latu (47 tūkstošus eiro), 2014.gadā – 84 tūkstošus eiro, 2015.gadā – jau 188 tūkstošus eiro, bet pērn – arī 188 tūkstošus eiro.

Pats Lembergs nevēlas atklāt biedru vārdus, kas ziedo biedrībai naudu, jo ziedotāji to nevēloties. Viņš atzīst, ka šajā biedrībā ar naudu ikdienā nenodarbojas, bet, cik viņam zināms, biedrība slēdzot kaut kādus sadarbības līgumus un tādā veidā iegūst līdzekļus. Raidījums atzīst, ka Lembergs diezgan maz varot pastāstīt par biedrību, kas viņam algā maksā teju 190 tūkstošus eiro gadā. Agrāk asociācijai naudu deva Ventspils nafta, Latvijas kuģniecība un arī uzņēmumi, kurus tagad vada neslēpts Lemberga pretinieks Rūdolfs Meroni.

Lembergs kopumā vada trīs biedrības – Biznesa attīstības asociāciju, Ventspils attīstības aģentūru un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Četros gados no šīm biedrībām viņš saņēmis algā miljonu eiro.

Šajā asociācijā Lembergs saņem Latvijas apstākļiem nesamērīgi lielu samaksu, kas definēta kā darba alga, taču nav saprotams, kas tas par darbu, jo nevar strādāt pie darba devēja, kuram nav ne atrašanās vietas, ne darbībai nepieciešamo priekšnosacījumu, vēl vairāk – tas neiesniedz likumā noteiktos pārskatus, kas netieši norāda, ka nekādu darbību šī organizācija neveic. Šo apstākļu kopums vedina domāt, ka šī organizācija pastāv tikai vienam mērķim – nezināmu avotu nodrošinātas naudas izmaksu veikšanai vienai personai.

Raidījums arī vērsies pie Valsts ieņēmuma dienesta ar lūgumu komentēt, kāpēc šī biedrība nav iesniegusi tik sen gada pārskatus. VID atbildēja, ka biedrībām tādi ir jāsniedz un par izvairīšanos paredzēts administratīvais sods.

Autors: Ventspilnieks.lv/LTV / Foto: Evija Trifanova/LETA