Basketbola kluba “Ventspils” valdes loceklis Ralfs Pleinics sarunā ar laikrakstu “Latvijas Avīze” atzīst, ka BK “Ventspils” ir lielu pārmaiņu un izaicinājumu priekšā. Pleinics pieļauj, ka Eiropas kausos klubs nestartēs, jo nez vai tam atradīsies lieki 150 tūkstoši.

“Par budžetu nākotnē ir smaga situācija, joprojām aktuāls jautājums par Ventspils brīvostu – it kā līgums parakstīts, bet nekāda darbība nenotiek, un izskatās, ka tas nematerializējies arī tiks izbeigts,” “Latvijas Avīzei” teica Ralfs Pleinics. Kā zināms, BK “Ventspils” gadiem ilgi saņēma ievērojamu finansējumu no Ventspils Brīvostas pārvaldes, kas ļāva klubam maksāt Latvijas situācijai neadekvāti lielas algas spēlētājiem, šiem mērķiem izmantojot sabiedriskos līdzekļus. Šogad BK “Ventspils” budžetu sākotnēji bija plānots “apgādāt” ar 630 000 eiro bez PVN.

Viss mainījās 2019. gada decembrī, kad ASV iekļāva sankciju sarakstā Aivaru Lembergu, un Ventspils pilsēta Lemberga dēļ zaudēja savu ietekmi brīvostā. Valsts pārstāvjiem pārņemot brīvostu, atklājās, ka Ventspils brīvostu smagos amatnoziegumos apsūdzētais ar komandu ir izsaimniekojis un pārkreditējis, atstājot to ar lielām finansiālām problēmām, kas liek arī Brīvostas pārvaldei pārskatīt savu budžetu, tai skaitā, atsakoties no reklamēšanās.

Iepazīstoties ar faktisko situāciju secināms, ka Lembergs bez seguma ir radījis ilūziju par veiksmīgu pilsētu. Lai uzpūstu “ilūzijas burbuli” arī sportā, tika upurēta Ventspils “piena govs” – Ventspils brīvostas – attīstība un nākotne. Rezultāts nu ir visiem redzams – Ventspils brīvosta Lemberga ilgstošās pārvaldības rezultātā zaudējusi konkurētspēju, iztērējusi investīcijām un konkurētspējas paaugstinšānai nepieciešamo resursu ārišķībām, tai skaitā, profesionālu basketbolistu un futbolistu dāsnai atalgošanai.

Kādreiz Ventspils komercuzņēmumi un pilsētas ekonomika varēja atļauties Latvijas mēroga superklubus, un tas arī tika darīts. Diemžēl nākas atzīt, ka Lembergs kā pilsētas un brīvostas vadītājs mērķtiecīgi nodarbojies ar komercuzņēmumu un to konkurētspējas graušanu, kā rezultātā komersantu rosība un interese atbalstīt lielos sporta klubus tika iznīcināta. Rezultātā attiecīgo klubu finansēšana tika pārlikta uz Brīvostas pārvaldi, kuras konkurētspēja nu arī ir sagrauta.

Kas turpmāk?

“Mēģināsim cienīgi spēlēt reģionālā turnīrā. Vai būsim profesionāls klubs? Lai Latvijas – Igaunijas līgā cīnītos par izslēgšanas spēlēm, pietiek arī ar pusprofesionālu komandu. Domāju, ka mums sastāvā nebūs neviena tāda, kurš astoņas stundas strādā ofisā un tad nāk spēlēt basketbolu. Stipri iespējams, ka viena daļa no sastāva būs studenti,” “Latvijas Avīzei” stāsta Pleinics.

Ir pilnīgi skaidrs, ka Ventspils vairs nevar atļauties profesionālu sporta spēļu komandu uzturēšanu, jo Lemberga valdīšanas rezultātā Ventspils ekonomika ir noplicināta līdz tādam līmenim, ka šādas ekstras nevar atļauties pat visi Ventspils komercuzņēmumi kopā, kur nu vēl ekonomiski nolaistā Ventspils Brīvostas pārvalde un pilsētas budžets. Taču sporta spēļu komandām Ventspilī noteikti ir jābūt. Vienīgi visam ir jābūt samērīgam, atbilstoši ekonomikai.

Nav ļaunuma bez labuma 

“Ir jāatzīst – Ventspils pašreiz var atļauties tikai pusprofesionālas studentu līmeņa komandas, bet labā ziņa ir tā, ka šāda tipa komandas mūsu pilsēta var atļauties visos vadošajos sporta spēļu veidos – basketbolā, hokejā, futbolā un volejbolā,” saka Ventspils domes deputāts Aivis Landmanis. Viņš norāda, ka nauda, kura līdz šim plūda profesionālu sportistu makos, nav nepieciešama, ja komandas tiek komplektētas no junioriem un studentiem, kā tas notiek līdzīga lieluma pilsētās pasaulē. Pasaules prakse rāda, ka šādas komandas līdzjutēji atbalsta ne mazāk kaislīgi, ja pat ne vairāk.

Tiekamies Ventspils basketbola, hokeja hallēs un futbola stadionos!

25.05.2020./ Autors:Ventspilnieks.lv/ Foto:Ventspilnieks.lv arhīvs