Valdībai būtu jāpanāk, lai Latvijai tiktu noteikti divi statistikas reģioni ar atšķirīgu attīstības līmeni. Tā būtu iespēja Latvijai saņemt vēl lielāku Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu. Tā ceturtdien, 14.aprīlī, savā iknedēļas preses konferencē norādīja Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

Kā norādīja lembergs, viņš par šo jautājumu jau esot runājis ar toreizējo premjeru Valdi Dombrovski, nesen šis jautājums tika pārrunāts arī pašreizējo finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu.

«Visa Latvija no ES skatu leņķa ir viens statistiskais reģions. Ja Latvija saglabā šo vienu statistisko reģionu, tādā gadījumā sakarā ar to, ka Rīga ir daudz augstāk attīstīta nekā pārējā Latvija un līdz ar to Latvija vidēji pietuvojas ES vidējam līmenim, tad Latvijai daudzos jautājumos nepienākas vispār vai pienākas daudz mazāk ES struktūrfondu naudas,» sacīja Lembergs.

«Ja paskatīsieties ES statistisko reģionu karti, tad redzēsiet, ka ļoti reti valstī ir viens statistikas reģions – parasti tā nav. Piemēram, tajā pašā superbagātajā Vācijā vai arī Zviedrijā, vai Lielbritānijā – viņiem ir daudz vairāk statistikas reģionu, un katram šim statistikas reģionam tiek rēķināts savs attīstības līmenis, tai skaitā iekšzemes kopprudukts uz vienu iedzīvotāju. Līdz ar to, ja viņu atsevišķie statistikas reģioni pēc sava attīstības līmeņa ir zem ES vidējā, viņi saņem ES naudu tāpat kā mēs,» komentēja Lembergs.

Šis jautājums nesen pārrunās starp Lembergu un Reiznieci-Ozolu. Pēc Lemberga vārdiem, vajag izanalizēt, ka varbūt ir jēga panākt, ka Latvijai ir divi statistikas reģioni: viens Lielrīgas un otrs – pārējā Latvija.

Lembergs gan vēl neesot redzējis valdības rīcības plāna pēdējo variantu, ko nākamnedēļ apspriedīs valdības koalīcijas partneri. Ja tajā šāds jautājums nebūs iekļauts, Lembergs esot apņēmies uzrunāt personīgi premjeru Māri Kučinski. «Pēc manām domām, tas ir ļoti svarīgi: mēs kādu miljardu saņemam vai nesaņemam neko. Miljards arī Latvijai ir diezgan liela nauda – nevajadzētu no tā atteikties aiz mūsu pieticības vai kautrīguma,» rezumēja Lembergs.