Smagos koruptīvos noziegumos apsūdzētais un no amata pienākumiem atstādinātais Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs šodien Rīgas apgabaltiesā noliedza savu dalību vairākos ārvalstu uzņēmumos, kā to savukārt uzskata apsūdzība.

Lembergs šodien turpināja lasīt liecības viņam inkriminētajā lietā. Viens no apsūdzības punktiem ir pēc Krimināllikuma panta par izvairīšanos no deklarācijas iesniegšanas. Lembergs liecināja par katru kompāniju, kurā saskaņā ar prokuratūras apgalvojumu viņam pieder akcijas vai kapitāldaļas.

Smagos noziegumos apsūdzētais Lembergs tiesā stāstīja, ka Šveicē kompānijas Ost Services AG adresē nekad neesot bijis un viņam neesot piederējušas akcijas šajā uzņēmumā.

Prokuratūra arī uzskata, ka Lembergs nav deklarējis Virdžīnu salās reģistrētā uzņēmuma Hinch Invest Finance S.A kapitāldaļas un nav norādījis šīs kompānijas adresi. “Apsūdzības sakarā vēlos liecināt, ka man nav zināms kas atrodas šīs kompānijas adresē un man zināms vai šajā adresē atrodas kāds no kompānijas direktoriem un darbiniekiem un dokumentiem. Es nekādi nevarēju nedeklarēt ziņas par šo kompāniju, jo par tādu man nekas nebija zināms. Neesmu dibinājis šādu kompāniju, neesmu nekad pircis uzņēmuma kapitāldaļas un nevienu neesmu to pilnvarojis darīt manā vārdā,” apgalvoja apsūdzētais lembergs. Viņš arī apgalvoja, ka neesot piedalījies šīs kompānijas direktoru iecelšanā un neesot noteicis viņiem maksājumus.

Tāpat Lembergs arī noliedza apsūdzības punktu, ka viņš deklarācijā nav norādījis sev piederošas kompānijas Regina development LTD kapitāldaļas. “Nekad neesmu redzējis šādas kapitāldaļas,” uzsvēra Lembergs. Prokurors iesniedzis “kaut kādu papīru”, ka šai kompānijai bijuši divi direktori, taču Lembergs liecināja, ka viņš neesot iecēlis vai ievēlējis kādas personas par direktoriem, kā arī noteicis viņiem atalgojumu vai veicis maksājumus. Tāpat Lembergs nekad neesot bijis aicināts ierasties uz šīs kompānijas pilnsapulci un viņš neesot saņēmis ne vienu centu no šīs kompānijas peļņas, ja tāda vispār ir bijusi.

Jau ziņots, ka iepriekš prokuratūra lietā nolēma grozīt apsūdzību. Viens no prokuroru grupas pārstāvjiem Jānis Ilsteris iepriekš apstiprināja, ka apsūdzība tiešām ir grozīta, taču šīs izmaiņas viņa ieskatā nav būtiskas, proti, nopietnākie Krimināllikuma panti joprojām apsūdzētajam tiekot inkriminēti. Tie ir kukuļņemšana sevišķi lielos apmēros un lielā apmērā noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšana.

Lembergam joprojām 15 apsūdzības sadaļās tiek inkriminēta Krimināllikuma 325.panta otrā daļa, kas paredz atbildību par valsts amatpersonai likumā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu, ja to izdarījusi valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli.

Savukārt saskaņā ar apsūdzības grozījumiem četras apsūdzības sadaļas grozītas no Krimināllikuma 325.panta otrās daļas uz pirmo daļu, jo lēmumus attiecībā uz četriem uzņēmumiem Lembergs pieņēmis kā Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs un valdes loceklis. Līdz ar to, ja tiek secināts, ka apsūdzētais izdarījis mazāk smagu noziegumu, kvalifikācija ir jāmaina.

Tikai piecas apsūdzības sadaļas tika izslēgtas, no vairāk nekā 200 lēmumiem tie ir aptuveni seši lēmumi, līdz ar to nekādas būtiskas izmaiņas nav notikušas, pauda prokurors.

Tāpat apsūdzība tiek uzturēta par piedalīšanos mantiskos darījumos, kas Lembergam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti. Šeit tikai mainās kvalifikācija no 326.panta otrās daļas un pirmo daļu, jo Lembergs šīs noziedzīgās darbības veicis kā Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs un valdes loceklis, norādīja Ilsteris.

Viņš skaidroja, ka apsūdzības grozītas arī pagājušā gadā. Tas darīts saistībā ar to, ka no Krimināllikuma normām tika izņemta “atkārtotība”, kā rezultātā apsūdzība bija jāgroza.

Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem.

Līdzās Lembergam apsūdzēto sola sēdies arī viņa dēls Anrijs un dažādu tranzītuzņēmumu bijusī amatpersona Ansis Sormulis. Visi trīs norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009.gada 20.augustā.

Autors: LETA-Ventspilnieks.lv / Foto: LETA