Rīgas mēra Nila Ušakova lapa sociālajā tīklā Facebook vismaz daļēji uzturēta par Rīgas nodokļu maksātāju naudu, turklāt domes darbinieki apkalpojuši vienu no Ušakova lapas populārākiem formātiem – video uzrunas, kuras dēvē arī par tiešraidēm,  ziņo LTV raidījums de facto. Tikmēr no amata pienākumu pildīšanas atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs jau gadiem ilgi par ventspilnieku nodokļos samaksāto naudu pilsētas oficiālajā mājaslapā video uzrunās pauž savu personīgo viedokli par visdažādākajiem jautājumiem, bet VARAM par to neliekas ne zinis…

Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāti uz šo faktu ne reizi vien norādījuši par pašvaldību uzraudzību atbildīgajai Vides un reģionālās attīstības ministrijai, tomēr līdz šim nekāda reakcija nav sekojusi. Uz to, ka mazākuma deputātiem liegtas iespējas izmantot, piemēram, tādu pašvaldības rīcībā esošu un par pašvaldības līdzekļiem uzturētu resursu kā vietvaras oficiālo videoportālu, norādīts arī vairākos opozīcijas deputātu iesniegumos dažādām tiesu instancēm un arī pagājušā nedēļā premjeram Krišjānim Kariņam nosūtītajā vēstulē, kurā cita starpā teikts: “Pašvaldības interneta portālā vai apmaksātajos masu medijos tiek atspoguļots nevis Ventspils pilsētas domes kopējais viedoklis, bet tikai vairākuma deputātu, galvenokārt deputāta Lemberga personīgais viedoklis, kas daudzkārt ir nepatiess un pretvalstisks.”

Jāatzīmē, ka par šo Ventspilī piekopto praksi pērn lēma arī Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments tiesnešu kopsēdē, norādot, ka pašvaldības oficiālajā interneta portālā drīkst publicēt tikai neitrālu informāciju par pašvaldības darbību, turklāt šo portālu nedrīkst izmantot savu subjektīvo uzskatu paušanai, lai vienpusīgi izceltu kādas atsevišķas šauras grupas vai kāda politiska spēka intereses. Taču kā redzams, praksē nekas nav mainījies, un deputāts Lembergs kā izpaudies, tā turpina izpausties pilsētas mājas lapā sadaļā “Informē domes priekssēdētājs”.

Līdzīgi Rīgā valdošajai Saskaņai arī Ventspilī valdošā partija Latvijai un Ventspilij neuzskata par vajadzīgu informēt iedzīvotājus par to, cik īsti šīs par nodokļu maksātāju naudu filmētās video uzrunas pilsētniekiem izmaksā. Tik vien zināms, ka video tiešraides nodrošina pašvaldības pārvaldes struktūra Ventspils digitālais centrs. Pēc visa spriežot, tas ir tikai Lembergam domāts ekskluzīvs pakalpojums, jo Ventspils digitālā centra mājas lapā sadaļā Pakalpojumi piedāvājumu par filmēšanas nodrošināšanu nav.

Interesantas sakritības ir arī pirms pašvaldību vēlēšanām notikušajās Nila Ušakova un Aivara Lemberga aktivitātēs sociālajos tīklos. Vēl 2016.gadā de Facto ziņoja, ka no Rīgas pašvaldības budžeta gandrīz 700 tūkstoši eiro, kuri galvaspilsētas budžetā kā papildus izdevumi tika iebalsoti komunikācijai ar rīdziniekiem portālos, sociālajos tīklos un avīzēs, izmantoti arī Ušakova privāto kontu sociālajos tīklos popularizēšanai.

Jāatzīst, ka vismaz šajā ziņā Aivars Lembergs galvaspilsētas kolēģi ievērojami apsteidzis. Internetā atrodamas vismaz 57 dažāda saturiskā ievirzes Lembergu slavinošas un atbalstošas mājaslapas, kuras visas, atbilstoši esošā brīža vajadzībām, dalās ar vienu un to pašu ziņu Lemberga retorikas stilā. Pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica izpētījis, ka tās zem Nacionālo Mediju grupas jumta izveidojis mārketinga speciālists Alberts Jodis, kurš pats sakās Lembergu nepazīstam.

Ventspilnieks.lv nejaušas izvēles kārtībā izpētīja Re:Baltica pētījumā minētās lapas un pārliecinājās, ka katrā no tām arī šodien ir Lemberga viedoklim atbilstoši un tīkami raksti.

Tiesa, Rīga TV24 pārraidē Preses klubs (01.04.2019.) Lembergs klāstīja, kā notiekot sižetu kaldināšana viņa sociālo tīklu profiliem. Kā viņš pats kopā ar sievu tos veidojot, cik daudz laika tas aizņemot utt. Realitāte gan ir citāda. Lemberga tēla pulēšanā ir iesaistītas visas Ventspils pilsētas domes struktūras, iestādes, kapitāla sabiedrības, Ventspils brīvostas pārvalde un pat slavenā biedrība Ventspils attīstības aģentūra.

Par nodokļu naudu tiek pirkti mediji, veidota sabiedriskā doma, šādi tērējot simtiem tūkstošus nodokļu maksātāju līdzekļu. Būtu labi arī uzzināt, cik par Lemberga slavināšanu SIA Olimpiskais centrs Ventspils maksā, piemēram, olimpiskajam čempionam Dainim Kūlam? Kas attiecas uz Ušakova un Lemberga sievām, tad tās abas oficiāli skaitās arī savu vīru padotās viņu vadītajās pašvaldībās. Tātad, mēs, nodokļu maksātāji, maksājam arī par šo ģimenisko greznību.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA