Neapstiprinās aizdomas par paaugstinātu radioaktivitāti Lielā laukuma segumā

1181

Ņemot vērā publiskā vidē izplatīto informāciju par iespējamo paaugstināto radiāciju granīta segumam Ventspils Lielajā laukumā, ir veikti radiācijas mērījumi visā laukuma platībā. Rezultāti liecina, ka radiācijas līmenis Lielajā laukumā ir normas robežās, tas ir 33 reizes zemāks nekā nosaka normatīvie akti.

Lai kliedētu iedzīvotāju satraukumu par apdraudējumu savai veselībai, pēc Ventspils pilsētas pašvaldības iestādes Komunālā pārvalde pasūtījuma dozimetriju jeb jonizējošā starojuma mērījumus Lielajā laukumā veica sertificēta laboratorija. Starojuma līmenis tika mērīts 20 dažādos mērījumu punktos visā Lielā laukuma platībā.

Iegūtie rezultāti liecina, ka maksimālā iedzīvotāju paredzamā doza Lielajā laukumā nepārsniedz 30µSv, kas ir 33 reizes zemāks rādītājs par normatīvajos aktos noteikto pamatlimitu. Ar eksperta atzinumu apstiprināts, ka granīta segums Lielajā laukumā nerada radiācijas līmeni, kas varētu radīt draudus iedzīvotājiem.

Baumas par iespējamo granīta seguma negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību izplatītas, pamatojoties uz to, ka tādiem būvniecībā izmantojamiem materiāliem kā ķieģeļi, dolomīts, ģipsis, kaļķis un it īpaši granīts, atkarībā no to ieguves vietas, var būt paaugstināta radiācija. Kā tas ziņots iepriekš, Lielā laukuma seguma būvniecībā izmantotā granīta izcelsmes valsts ir Indija, bet tas apstrādāts un uz Ventspili piegādāts no Ķīnas.