Turpmāk maksa par nepamatotu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) izsaukumu būs par 40% augstāka. Turpmāk par nepamatotu “ātrās palīdzības” izsaukšanu būs jāmaksā 56,56 eiro, kas ir vidēji par 40% vairāk un līdz šim bija 40,14 eiro, trešdien, 21.novembrī, nolēma Ministru kabinets.

Saskaņā ar Veselības ministrijas virzītajiem grozījumiem, ārzemniekam, kurš nesaņem no valsts budžeta apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, šāds “pakalpojums” izmaksās ne vairs 93,91 eiro, bet jau 133,39 eiro. Tiks palielinātas arī pārējo NMPD maksas pakalpojumu cenas.

Ministrija uzsver, ka maksas pakalpojuma cenrāža izmaiņas neattiecas uz dienesta pamatfunkciju veikšanu. Dienesta pamatfunkcija ir neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana iedzīvotājiem smagu, dzīvību apdraudošu veselības problēmu gadījumā.

Lielākā daļa no maksas pakalpojumiem, kurus NMPD sniedz ir medicīnas pakalpojumu nodrošināšana pēc iestāžu, uzņēmumu vai organizāciju pasūtījuma. Retos gadījumos (aptuveni 1% no visiem izsaukumiem) maksas pakalpojumi tiek sniegti arī iedzīvotājiem, bet par to vienošanās tiek panākta pirms NMPD brigādes nosūtīšanas uz izsaukumu. Ņemot vērā operatīvo situāciju NMPD ir tiesības atteikt maksas pakalpojumu sniegšanu, norāda ministrija.

Ministrija skaidro, ka izmaiņas attiecas uz nelielu daļu NMPD sniegto pakalpojumu, piemēram, šobrīd vidēji dienā tiek izrakstīti 12 rēķini par gadījumiem, kad mediķu brigādes izsauktas situācijās, kad nav apdraudēta personas veselība vai dzīvība un medicīniskā palīdzība būtu jāsaņem pie ģimenes ārsta.

NMPD sniegto maksas pakalpojumu cenas nebija mainītas vairākus gadus un balstījās uz 2011.gadā veiktajiem aprēķiniem. Šogad NMPD veica pakalpojumu izcenojumu aktualizēšanu atbilstoši faktiskajām cenām un secināja, ka tās ir palielinājušās par 37,7%, savukārt atalgojums palielinājies par 47,2% salīdzinājumā ar 2011.gadā aprēķināto cenu, līdz ar to bija nepieciešams pārskatīt dienesta maksas pakalpojumu cenrādi.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA